Zamknij

Skup platyny – jakie wyroby pozwalają na odzyskanie tego metalu?

art. sponsorowany + 14:41, 13.02.2024 Aktualizacja: 14:41, 13.02.2024

Skup platyny może przyjmować niemal dowolne produkty zawierające istotne ilości platyny. To oznacza, że skupuje się nie tylko czystą platynę w różnych postaciach, ale także jej stopy, co jest o tyle ważne, że właśnie w tej formie w wielu branżach wykorzystuje się platynę.

Skąd wiadomo, jaka jest zawartość platyny w stopie?

W wielu przypadkach zawartość platyny nie jest wprost oznaczona na danym produkcie, na przykład na blaszkach termopar. W takich sytuacjach zawartość w stopie oznacza się metodami spektrometrii, która daje bardzo dokładne wyniki, ale jest stosowana tylko w niektórych skupach. To o tyle ważne, że wybierając skup platyny, warto skupić się przez chwilę na tym, w jaki sposób prowadzona jest klasyfikacja i wycena materiałów.

W przypadku niektórych produktów zawartość platyny może być standaryzowana albo wręcz oznaczona (cechowana). Nadal jednak można potwierdzić te oznaczenia metodami analitycznymi i prawidłowo wycenić stop. Dziś coraz częściej korzysta się ze spektrometrii, która wprawdzie wciąż pozostaje dość kosztowna, ale pozwala uczciwie wyceniać oddawane do skupu przedmioty.

Jakie materiały oddaje się na skup platyny?

Platyna jest metalem szlachetnym mającym zastosowanie między innymi w produkcji biżuterii i tam często ma wysoką czystość, natomiast jeśli chodzi o skalę wykorzystania, to branża jubilerska i złotnicza pozostają w tyle za szeroko rozumianym przemysłem, który także z platyny korzysta.

Po pierwsze, platyna i platynorod są wykorzystywane do produkcji termopar – w skali pojedynczego czujnika są to oczywiście niewielkie ilości, natomiast powszechność termopar sprawia, że takich materiałów wykorzystuje się sporo. Jeszcze więcej platyny wymaga produkcja katalizatorów, które są stosowane przecież nie tylko w samochodach, ale też innych miejscach, w których zachodzi potrzeba oczyszczenia spalin – także w filtrach przemysłowych.

Platyna jest stosowana w ogniwach paliwowych, branży chemicznej i medycznej, między innymi do wyrobu implantów. Mniej znanym zastosowaniem jest wykorzystanie platyny w katalizatorach niezbędnych nie do oczyszczania spalin, ale do produkcji tworzyw syntetycznych. 

Potencjalnie każdy z wymienionych produktów zawierających platynę, może zostać sprzedany na skup platyny. Jeśli dany skup dysponuje spektrometrem, możliwe jest wycenienie materiałów „skalowanych na platynę”, czyli za każdy gram platyny faktycznie obecny w wyrobie, natomiast w przypadku niektórych bardziej popularnych opcji ustala się czasem sztywne ceny. Tak może być na przykład w przypadku katalizatorów samochodowych, dla których zawartość platyny jest przewidywalna.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%