Niezależnie od tego, jaką działalność zamierzasz założyć — czeka na Ciebie obowiązek prowadzenia księgowości. Na szczęście, mali przedsiębiorcy (na przykład freelancerzy prowadzący działalność jednoosobową) mogą skorzystać z tzw. małej księgowości. Co się na nią składa… i czy prowadzenie jej samodzielnie ma sens? A może lepiej zaufać doświadczonej księgowej?
Lista czynności księgowych, do których zobowiązani są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność, nie jest wcale długa; składają się na nią:
Mimo powszechnej dostępności programów umożliwiających przygotowanie deklaracji podatkowych czy aplikacji ułatwiających zarządzanie fakturami, większość przedsiębiorców i tak decyduje się powierzyć te obowiązki biuru rachunkowemu. Dlaczego?
Zlecenie prowadzenia księgowości doświadczonym specjalistom ma w zasadzie tylko jedną wadę — koszty. W przypadku niewielkiej, rozwijającej się dopiero jednoosobowej działalności cena usług księgowych wynosi do kilkuset złotych miesięcznie. Czy to dużo?
Za tę cenę, możemy w stu procentach skupić się na prowadzeniu działalności — i zyskujemy pewność, że wszystkie księgowe formalności zostaną dopięte na ostatni guzik: terminowo i zgodnie z non-stop zmieniającymi się przepisami. Co więcej — wiele biur rachunkowych, na przykład specjalizujące się w prowadzeniu ksiąg dla freelancerów i firm z branży IT biuro Solidna Księgowa (https://solidnaksiegowa.com/), oferuje księgowość online — prowadzoną w stu procentach zdalnie… i równie bezpiecznie.
Więcej o tym, jak w praktyce wygląda księgowość online, przeczytasz na https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-online/.
Oczywiście, w teorii nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprowadzić księgowość samodzielnie. Jako że działalnościom jednoosobowym przysługuje prawo korzystania z uproszczonej ewidencji — a wielu przedsiębiorców na JDG ma co miesiąc do rozliczenia zaledwie kilka faktur — to nie jest to nawet szczególnie skomplikowanym zadaniem. Przy pomocy specjalnych programów do księgowości (takich jak Ognik czy RewizorNEXO), freelancer na JDG może utrzymać pełną kontrolę nad finansami swojej działalności… i zapewnić sobie nawet kilkaset złotych oszczędności miesięcznie.
Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy program nie zastąpi specjalistycznej wiedzy na temat księgowości i znajomości obowiązujących w danej chwili przepisów — bez których trudno o skuteczną optymalizację podatkową. A to przecież jeden z głównych powodów, dla których wielu freelancerów przechodzi na JDG, prawda?