Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, muszą liczyć się z wieloma wydatkami na starcie. Nic więc dziwnego, że starają się oni poszukiwać oszczędności. W wielu branżach niezbędne jest wykonanie projektu technologicznego, a ponieważ ustawodawca nie narzuca konieczności skorzystania z usług profesjonalistów, to część właścicieli firm decyduje się spróbować własnych sił i przygotować projekt samodzielnie. Czy wysiłek ten jest opłacalny? Ile tak naprawdę kosztuje projekt technologiczny i za co płacimy?
Na każdy projekt technologiczny składają się dwie główne części: graficzna oraz opisowa. W części graficznej przygotowuje się rozkład pomieszczeń z naniesionymi elementami konstrukcyjnymi (np. drzwi, okna, ściany działowe), jak również urządzeniami stanowiącymi wyposażenie stałe, które raczej nie podlega przemieszczaniu (np. chłodziarki w restauracji, myjki w zakładzie fryzjerskim, fotele do badań w gabinetach lekarskich).
Część opisowa ma za zadanie dookreślić i szerzej scharakteryzować część graficzną. To tutaj znajdują się również podstawowe informacje o lokalu, w tym jego adres. Co ważne, obie części muszą być spójne – jakiekolwiek rozbieżności mogą stać się podstawą do odrzucenia projektu.
Podstawową zmienną, która ma wpływ na cenę projektu technologicznego, jest powierzchnia lokalu. Oczywiście tym większy metraż, tym więcej finalnie zapłacimy za projekt. Jednocześnie cena jednostkowa za metr spada wraz ze wzrostem powierzchni – jest najwyższa dla małych lokali a nawet dwukrotnie niższa dla tych największych.
Szczegółową wycenę za metr projektu technologicznego z uwzględnieniem powierzchni lokalu znajdziesz na https://horeca-design.pl/cennik/. Przed zleceniem wykonania projektu otrzymasz kompletną wycenę, nie ma więc mowy o przykrych niespodziankach i fakturach grozy.
Zakres branż, które wymagają uzyskania pozytywnej opinii Sanepidu przed rozpoczęciem działalności, jest ograniczona. Do wykonania projektu technologicznego zobowiązane są firmy działające na polu gastronomii, kosmetyki i kosmetologii, medycyny i usług pokrewnych, a także opieki nad dziećmi.
Sama branża nie ma wpływu na cenę projektu technologicznego, ale stopień skomplikowania usługi - już tak. Wszelkie innowacyjne i awangardowe rozwiązania mogą zatem kosztować nieco więcej. Przykładami takich niestandardowych biznesów, które mogą (choć nie muszą) generować większy wydatek na etapie przygotowania projektu technologicznego, będą zatem np. kocia kawiarnia, gabinet fizjoterapeutyczny wykorzystujący urządzenia elektryczne czy zespół szkół z oddziałami przedszkolnymi i żłobkowymi.
Z branżą ściśle łączy się wyposażenie. Podobnie jak w przypadku rodzaju działalności, będzie ono miało wpływ na cenę projektu technologicznego jedynie wówczas, gdy trzeba uwzględnić elementy niestandardowe, albo gdy urządzeń jest po prostu wyjątkowo dużo.
Przykładowo za projekt technologiczny gabinetu stomatologicznego więcej zapłaci prawdopodobnie ten dentysta, który posiada u siebie pomieszczenie i aparaturę służące do wykonywania badania RTG. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku restauracji, która posiada dużą kuchnię uwzględniającą różnego rodzaju piece i aparaturę.
Przedsiębiorca ma prawo osobiście wykonać projekt technologiczny dla lokalu. W praktyce decyduje się na to coraz mniej właścicieli firm, a to z uwagi na proces skomplikowania całej procedury.
Jeśli wiesz, że rysunek techniczny czy też znajomość prawa nie są twoimi najmocniejszymi stronami, wówczas lepiej postawić na outsourcing tej usługi.
Za prawidłowo wykonany projekt technologiczny, który gwarantuje uzyskanie pozytywnej opinii Sanepidu, musimy zapłacić. Przedsiębiorca powinien to jednak zrozumieć – każdy specjalista chce otrzymywać stosowane wynagrodzenie za pracę wykonaną profesjonalnie i rzetelnie. Tak naprawdę znacznie większym kosztem może się okazać oszczędność. Kiedy wykonany samodzielnie projekt nie zdobędzie uznania Sanepidu, wówczas wydanie pozytywnej opinii o lokalu zostanie odroczone aż do momentu poprawienia błędów. Oznacza to tygodnie a nawet miesiące bez zarobku. Zamiast się na to narażać, lepiej skorzystać z fachowej usługi i zapłacić raz, ale potem móc już skupić się na zarabianiu na własnym biznesie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz