Rozważając budowę domu czy generalny remont mieszkania, trzeba również zmierzyć się z tematem wymiany stolarki okiennej. W Polsce wciąż najbardziej popularne są okna zrobione z drewna lub PCV. Mimo tego, że nie są to jedyne opcje dostępne na naszym rynku, to wciąż wiele osób rozważa wybór właśnie między nimi. Okna drewniane czy PCV? Oto jest pytanie! W poniższej analizie postaramy się dostarczyć argumenty przemawiające za konkretnymi rodzajami okien.
Jeszcze kilka dekad temu większość okien w naszym kraju była zrobiona z drewna. Upowszechnienie się okien plastikowych to stosunkowo młode i dynamiczne zjawisko. Swoją popularność okna zrobione z polichlorku winylu zawdzięczają dobremu stosunkowi ceny do jakości. Dzięki temu popularne plastiki zdetronizowały drewno, pozostawiając w tyle także okna aluminiowe. PCV ma nie tylko przyzwoite parametry cieplne i akustyczne, ale także może świetnie się prezentować. Nowoczesne okna plastikowe robione na zamówienie mają niewiele wspólnego z nudnymi plastikami spotykanymi zwykle w obiektach użyteczności publicznej czy starszym budownictwie. Nie popadajmy jednak w stronniczość i spróbujmy bardziej precyzyjnie rozwikłać spór: okna drewniane czy PCV?
Estetyka jest kwestią gustów, a te nie podlegają dyskusji. To, co podoba się jednej osobie, niekoniecznie musi przemawiać do innego człowieka. Okna drewniane w oczywisty sposób nawiązują do Matki Natury, a ta jest niedoścignionym projektantem. Naturalne usłojenie, autentyczne kolory drewna i skojarzenia z ekologią sprawiają, że dla niektórych osób okna drewniane są niedoścignionym wzorcem. Trudno odmówić pewnego uroku profilom drewnianym. Warto jednak pamiętać, że niektórzy producenci tworzą okna z PCV wyposażone w fakturę drewna lub specyficzną strukturę, która jest alternatywą dla gładkich plastikowych ram. Co więcej, okna z polichlorku winylu są dostępne w pełnej gamie kolorów, a to daje duże pole do popisu jeśli chodzi o aranżację, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Kwestia wyglądu jest nieco dyskusyjna, na szczęście inne parametry są bardziej obiektywne. Jak pokazują badania laboratoryjne wykonane przez producentów, a potwierdzają to także licznie opinie klientów, okna plastikowe słabiej wypadają w kontakcie z wysokimi temperaturami. Wtedy na ramach mogą pojawić się nieznaczne odkształcenia i odbarwienia (klasyczny przykład: na białej ramie obserwujemy bladożółte plamy). Dlatego właśnie jeśli montujemy okna na nieocienioną ścianę o ekspozycji południowej i zachodniej, lepiej będzie wybrać drewno, bo ten budulec lepiej znosi kontakt z intensywnym promieniowaniem słonecznym. Słabiej za to wypada w konfrontacji z wilgocią. Nawet dobrze zaimpregnowane okna drewniane będą tracić swój blask i funkcjonalność przy długotrwałym kontakcie z opadami czy mgłą.
Okna drewniane słyną z doskonałej szczelności i izolacyjności cieplnej. Producenci okien z tworzywa robią co mogą, by ich wyroby dorównywały w tym kluczowym wymiarze swoim drewnianym konkurentom. Na to, jak okna z PCV zapobiegają przed uciekaniem ciepła na zewnątrz, wpływa kilka czynników. Pierwszym jest konstrukcja profilu skrzydła i ramy. Mówimy tutaj o profilach wielokomorowych złożonych ze ścianek o różnej grubości. Liczy się też szerokość samego systemu. Ważną rolę odgrywa też uszczelnienie. Najlepsze modele mają wbudowane aż trzy typy uszczelek. Kupujący powinni zwrócić także uwagę na przeszklenia. Najlepsze parametry termiczne mają okna wyposażone w trzy szyby, pomiędzy którymi przestrzenie są wypełnione gazem utrudniającym wymianę termiczną. Last but not least, jak mawiają Anglicy, w grę wchodzą też niepozorne ramki przyszybowe. Warto stawiać na te modele okien, w których ramki zostały wykonane bez użycia elementów metalowych.
Termoizolacyjność to jedna z kluczowych, jeśli nie najważniejsza cecha każdego okna. Powinna być oczkiem w głowie wszystkich inwestorów, a szczególnie osób, których ambicją jest budownictwo pasywne. Lepsza izolacja będzie procentować przez lata w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, a te w ostatnich czasach nie należą do niskich. Kwestia przepuszczalności cieplnej może wydać się nieco skomplikowana, na szczęście branża wybrnęła z tego w bardzo prosty sposób. Producenci posługują się ujednoliconym parametrem Uw wyrażanym w jednostce W/m2K. Im niższy wskaźnik Uw, tym „cieplejsze” okno i mniejsze straty na ogrzewaniu. Najlepsze okna PCV mogą zapewnić termoizolację na poziomie 0,77 W/m2K.
Które okna będą zatem lepszym wyborem? Okna PCV w powszechnej opinii uchodzą za bardziej konfekcyjne rozwiązanie, podczas gdy drewniana stolarka okienna jest przez wielu traktowana jako produkt premium. To nieco stereotypowe podejście. Współczesne okna PCV mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć swoim wyglądem, a poza tym mają bardzo dobre osiągi jeśli chodzi o ergonomię i funkcjonalność. Najlepsze modele plastikowe stworzone w oparciu o markowe profile z powodzeniem rzucają rękawicę oknom drewnianym, co sprawia, że osoby zastanawiające się nad tym, jakie okna wybrać, mają twardy orzech do zgryzienia. Najlepiej uporać się z nim odwiedzając sprawdzone salony sprzedaży, gdzie można poczuć różnice między opisywanymi typami stolarki okiennej na własnej skórze, a także podpytać doradcę o nurtujące kwestie.