Zamknij

Co to jest wymiennik ciepła i jak działa?

11:28, 27.06.2023 . Aktualizacja: 11:28, 27.06.2023
Skomentuj

Czy kiedykolwiek obserwowałeś kłęby dymu unoszące się z kominów i zastanawiałeś się, ile energii bezużytecznie pompują one w powietrze? Być może mniej, niż mogłoby się wydawać! Oszczędzanie energii to ogromny i kosztowny problem dla szefów fabryk, dlatego też często instalują oni urządzenia zwane wymiennikami ciepła, aby odzyskać jak najwięcej ciepła z gazów odlotowych. Wymienniki ciepła mają również wiele innych znanych zastosowań. Czym więc dokładnie są wymienniki ciepła i jak działają? Przyjrzyjmy się im bliżej!

Jak działa wymiennik ciepła?

Silniki w samochodach, statkach i samolotach wykorzystują wymienniki ciepła, aby pracować bardziej wydajnie, kotły gazowe używają ich do podgrzewania ciepłej wody, a jeśli masz w domu lodówkę lub klimatyzator, to one również wykorzystują wymienniki ciepła.

Łatwo zrozumieć, jak działa wymiennik ciepła, przyjmując po prostu, że ciepło samoistnie przepływa z miejsca gorącego do zimnego. Wymiennik ciepła nie musi robić nic, aby ciepło mogło przepływać, z wyjątkiem zminimalizowania oporu przy przepływie ciepła. Eliminuje to potrzebę posiadania przez wymiennik ciepła jakiejkolwiek ruchomej części napędzającej przepływ ciepła. Główną częścią wymiennika ciepła jest wiele cienkich ścianek z rurek lub płyt, które oddzielają gorący płyn od zimnego, umożliwiając jednocześnie skuteczne przepuszczanie ciepła przez ścianki.

Wymiennik ciepła przypomina metalową skrzynkę z otworem na każdym końcu w piecu gazowym. Pierwszy otwór wprowadza mieszankę paliwowo-powietrzną, która zostaje zapalona, tworząc płomień i ciepło. Drugi otwór jest połączony z rurą, która odprowadza trujące spaliny na zewnątrz. Odbywa się to za pomocą przewodu spalinowego lub komina. Wentylator nawiewa powietrze do metalowej skrzynki, dzięki czemu nie nagrzewa się ona zbytnio i ogrzewa powietrze rozprowadzane przez system kanałów. Nie należy dopuścić, aby gazy spalinowe przedostały się do strumienia powietrza, ponieważ może to spowodować choroby, a nawet śmierć członków rodziny.

Wymiennik ciepła jest najbardziej krytycznym elementem pieca, dlatego tak ważna jest jego prawidłowa konserwacja. Jeśli będzie zbyt gorący, może pęknąć. Jeśli jest zbyt chłodny, wilgoć może spowodować jego zardzewienie. Gdy dojdzie do którejkolwiek z tych sytuacji, gazy spalinowe w systemie zaczną mieszać się z powietrzem krążącym w domu, a użytkownik zacznie oddychać potencjalnie niebezpiecznym powietrzem (np. tlenkiem węgla). Objawy zatrucia tlenkiem węgla są bardzo podobne do objawów grypy, ale bez gorączki. Jeśli Twoja rodzina odczuwa bóle głowy, pieczenie oczu lub gardła, senność lub mdłości, a objawy ustępują, gdy przebywasz poza domem, może to oznaczać zatrucie tlenkiem węgla.

Wymiennik ciepła - zalety

Wymienniki ciepła są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, a w zależności od potrzeb danego zastosowania mogą wykorzystywać różne innowacyjne techniki wymiany ciepła. Możliwość dopasowania do praktycznie każdej konstrukcji sprawia, że są one bardzo uniwersalnym, a tym samym bardzo korzystnym rozwiązaniem w zakresie gospodarki cieplnej. Wśród ich wielu zalet trzy najważniejsze to możliwość zaoszczędzenia maksymalnej ilości miejsca, zmniejszenie wpływu na środowisko naturalne oraz zmniejszenie zapotrzebowania na energię i kosztów rutynowej konserwacji.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii wydaje się, że większe możliwości oznaczają również mniejsze rozmiary: mniejsze urządzenia osobiste, mniejsze i bardziej uniwersalne urządzenia produkcyjne i wiele innych. Kurcząca się przestrzeń w szafach elektrycznych zwiększa ryzyko powstawania kieszeni cieplnych i wynikających z tego uszkodzeń elementów elektrycznych, co zwiększa zapotrzebowanie na mniejsze i bardziej wydajne rozwiązania chłodzące, takie jak wymienniki ciepła.

Wymienniki ciepła, aby były skuteczne, muszą pracować w sposób ciągły, aby zapewnić, że panele sterowania o dużej mocy nie przegrzeją się. Jedną z największych zalet nowoczesnych wymienników ciepła jest to, że do ich działania nie jest wymagany dodatkowy sprzęt, taki jak klimatyzacja lub sprężarka powietrza. Dlatego zużywają znacznie mniej energii i wytwarzają niewiele zanieczyszczeń lub nie wytwarzają ich wcale w porównaniu z bardziej konwencjonalnymi metodami chłodzenia.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%