Za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej jednego metra nad poziomem podłogi lub ziemi. Można do niej wykorzystywać drabiny, rusztowania, liny albo zwyżki. To ostatnie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze, ponieważ całą maszynę da się stosunkowo łatwo przestawić, a dodatkowo można przesuwać jej kosz roboczy względem np. ściany budynku, co nie jest realne w przypadku rusztowań. Poza tym podesty ruchome różnego typu są wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu niż drabiny, o ile przestrzega się podstawowych zasad. O jakich zasadach mowa?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy każda praca, która jest wykonywana na powierzchni znajdującej się co najmniej 1,0 metra nad poziomem podłogi lub ziemi to praca na wysokości. Wyjątek stanowią powierzchnie osłonięte ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi oraz wyposażone w inne stałe konstrukcje chroniące pracownika przed upadkiem.
W związku z tym wykonywanie zadań z wykorzystaniem zwyżek takich jak ładowarki teleskopowe, podnośniki koszowe lub inne podesty ruchome to praca na wysokości. Co z tego wynika? Należy pamiętać o konieczności przestrzegania przepisów BHP i zadbać o to, żeby osoby obsługujące maszynę stosowały się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Każdy, kto będzie korzystał ze zwyżki, powinien na początek zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ sprzęt do pracy na wysokości różni się między sobą. Nawet modele tej samej firmy mogą mieć gdzie indziej umieszczone przyciski odpowiadające na włączenie lub zatrzymanie konkretnych funkcji. Stąd przed przystąpieniem do uruchomienia podnośnika należy przeczytać instrukcję umieszczoną w skrzynce na platformie roboczej.
Gdzie można kupić lub wynająć zwyżki? M.in. w firmie Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl), która prowadzi również szkolenia na podesty ruchome, ładowarki teleskopowe i wózki widłowe.
Druga kwestia to ocena stanu technicznego. Za każdym razem należy skontrolować, czy panel sterowania działa poprawnie, włączniki awaryjne się uruchamiają, a awaryjne opuszczanie maszyny reaguje natychmiastowo. Operator ma także obowiązek zweryfikować ważność badań UDT. Ponadto powinien również sprawdzić zwyżkę pod kątem ewentualnych wycieków. Jeżeli zauważy wyciek oleju przed rozpoczęciem pracy, musi od razu zadzwonić po wsparcie serwisowe. Jeśli zaś do awarii dojdzie już po uruchomieniu maszyny, operator ma obowiązek przerwać pracę, wyłączyć zwyżkę, zabezpieczyć podłoże i wezwać serwis. Tak należy reagować za każdym razem, gdy podnośnik przestanie działać prawidłowo.
Przed przystąpieniem do wykonywania zadań trzeba także ocenić odległość od sieci wysokiego napięcia i wyznaczyć strefę bezpieczeństwa, której nie powinni przekraczać przechodnie lub pracownicy firmy. Jeśli w pobliżu znajdują się ludzie, istnieje ryzyko zbytniego zbliżenia się do przewodów energetycznych albo nie da się ominąć przeszkód z wykorzystaniem obecnie posiadanej zwyżki, nie powinno się uruchamiać maszyny. Podobnie w przypadku, gdy warunki pogodowe stwarzają ryzyko np. poślizgnięcia się na platformie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz