ETH to jedna z najbardziej znanych kryptowalut. Co warto wiedzieć na jej temat?
Kryptowaluty, określane czasem również jako tzw. waluty cyfrowe, to koncepcja powstała w dwudziestym pierwszym wieku. W przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów bankowych czy takich usług finansowych jak na przykład Paypal czy Alipay, waluty wirtualne to rozwiązanie cieszące się rosnącym zainteresowaniem z uwagi na elastyczność, (względną) anonimowość oraz szybkość transakcji.
Bitcoin, który został wprowadzony w 2008 roku, to pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta. Umożliwia ona wysyłanie pieniędzy właściwie do dowolnej osoby na całym świecie; nie ma tu właściwie żadnych ograniczeń terytorialnych. Trzeba jednak pamiętać, że na Bitcoinie świat kryptowalut wcale się nie kończy. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem w dziedzinie walut wirtualnych jest Ethereum. Co warto wiedzieć na ten temat?
Ethereum to otwartoźródłowa (open source — otwarty kod źródłowy dostępny dla różnych użytkowników), zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain. Za twórcę Ethereum uznaje się programistę rosyjsko-kanadyjskiego pochodzenia (Vitalik Buterin). Warto przy tym pamiętać, że w przeciwieństwie do Bitcoina mówimy o czymś więcej niż o zwykłej kryptowalucie. W rzeczywistości bowiem Ethereum ma nie tylko swoją własną kryptowalutę o nazwie Ether (symbol ETH), ale także oferuje platformę deweloperską, za pośrednictwem której można budować zdecentralizowane aplikacje i zawierać kontrakty.
Jedną z głównych różnic między Ethereum a Bitcoinem jest przeznaczenie obu tych walut wirtualnych. Pierwotnie Bitcoin został zaprojektowany jako elektroniczny system umożliwiający dokonywanie płatności online, podczas gdy Ethereum jest zorientowany przede wszystkim na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i zawieranie inteligentnych kontraktów.
Przykładowo, Ethereum oferuje programistom możliwość gromadzenia funduszy pozwalających na rozwój własnych aplikacji. W jaki sposób się to odbywa? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: cały ten proces opiera się o zawieranie umów wirtualnych oraz staranie się o dotacje od cyfrowej społeczności.
Inną ważną różnicą, o której warto pamiętać, jest ograniczona podaż waluty wirtualnej Ethereum. Łączna dopuszczalna emisja Ethereum została odgórne ograniczona do "zaledwie" 18 milionów jednostek rocznie.
Przeprowadzanie transakcji na Ethereum jest możliwe poprzez zakup ETH na wirtualnej, internetowej giełdzie (jedną z nich jest https://exmo.com/pl/buy-ethereum). Cena za 1 jednostkę Ethereum jest wyrażona w tradycyjnych walutach, do których zalicza się na przykład dolar amerykański (USD), euro (EUR) czy funt brytyjski (GBP).
Tak rozumiany Ethereum ma ogromny potencjał nie tylko jako "typowa" waluta wirtualna, ale przede wszystkim, co już wspominaliśmy, jako platforma deweloperska. Wbudowane w nią narzędzia umożliwiają tworzenie systemów opartych na technologii blockchain, które pozwalają "parować" ze sobą inwestorów oraz deweloperów. Nie powinny zatem dziwić nasz opinie, że ta technologia może mieć na przyszłość sektora finansowego i innych dziedzin gospodarki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz