Nadmierny hałas w mieszkaniu może się okazać dla nas bardzo uciążliwy. Nocą powoduje problemy ze snem. W ciągu dnia sprawia, że jesteśmy podrażnieni. Może to prowadzić do konfliktów w życiu prywatnym i zawodowym, większego stresu i ogólnego obniżenia poziomu życia. Największy problem z hałasem występuje w dużych miastach. Sprawdź, jak zminimalizować hałas w Twoim mieszkaniu.
Hałas jest stałym elementem dużych miast, takich jak Kraków czy Warszawa. Jego natężenie jest największe zwłaszcza w centrach dużych miast, przy torach tramwajowych i kolejowych oraz przy drogach szybkiego ruchu. W nowych inwestycjach mieszkaniowych, takich jak MDR Kraków duży nacisk kładzie się na przestrzeganie norm dźwięku. Jednak nie wszyscy mieszkają w nowych, dobrze zlokalizowanych osiedlach. Co zrobić, jeżeli mieszkasz w starszym budownictwie w centrum miasta?
Najwięcej hałasu do naszego mieszkania dociera z ulicy i wpada właśnie przez okna. Zakup porządnych, dźwiękoszczelnych okien może znaczne poprawić standard naszego życia. Przede wszystkim takie okna powinny znaleźć się od strony ruchliwej ulicy, z której dochodzi największy hałas. Okna od podwórza również warto wymienić, jeżeli mamy taką możliwość. Okna dźwiękoszczelne pozwalają na zredukowanie hałasu nawet o 50 dB.
Przez drzwi do naszego mieszkania wpada znacznie mniej hałasu, niż przez okna. Jednak ich wymiana również może być pomocna. Głośni sąsiedzi, dzieci biegające po klatce schodowej, remonty itp. Odpowiednie drzwi pomogą w wytłumieniu tych wszystkich hałasów docierających do naszego mieszkania.
Drzwi i okna to najważniejsze elementy pozwalające na obniżenie hałasu w mieszkaniu. Na rynku dostępne są też inne rozwiązania pozwalające obniżyć hałas w mieszkaniach.
Zasunięcie rolet zewnętrznych na noc odetnie nas od zgiełku ulicy i zapewni komfortowy sen. Rolety zewnętrzne nie tylko tłumią hałas. Mogą nas również chronić przed zbyt intensywnym nagrzewaniem się mieszkania latem.
Odpowiednie materiały izolacyjne na ścianach i podłogach odetną nas od głośnych sąsiadów, wytłumią hałas dochodzący z remontów i imprez. Sami będziemy mogli być odrobinę głośniejsi w naszym mieszkaniu, bez obawy o to, że będziemy uprzykrzać życie naszym sąsiadom.
Hałas komunikacyjny można zgłosić do Wydziału Ochrony Środowiska. Hałas komunalny możemy zgłosić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jest wiele przykładów, w których zgłoszenie takich spraw przynosiło efekty. Mieszkańcom udawało się wywalczyć zamontowanie ekranów dźwiękoszczelnych albo ograniczenie prędkości tramwajów na newralgicznym odcinku.
Problem hałasu w mieszkaniach znajdujących się w dużych miastach można zminimalizować na różne sposoby. Nie wszystkie muszą wiązać się z dużym nakładem finansowym. Skierowanie sprawy na ścieżki administracyjne nie wiąże się z żadnymi kosztami. Istnieją również programy dofinansowujące wymianę okien w domach oraz blokach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz