Zamknij

Jak przebiega leczenie kanałowe i jak się do niego przygotować?

. + 13:10, 10.05.2023 Aktualizacja: 13:14, 10.05.2023
Skomentuj

Leczenie kanałowe, określane profesjonalnie mianem leczenia endodontycznego to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych, który pozwala specjaliście uratować ząb po nieodwracalnym zapaleniu miazgi. Jakie są kolejne etapy leczenia kanałowego i jak przygotować się do tej procedury zabiegowej?

Ile kosztuje leczenie endodontyczne?

Wiele osób zastanawia się, czy warto podjąć leczenie kanałowe, mając na uwadze dość wysoki koszt tego zabiegu. Z jakim wydatkiem należy się liczyć? Całkowity koszt leczenia kanałowego zależy m.in. od liczby kanałów oraz metody, jaką lekarz opracowuje zęby. Przykładowo droższe od leczenia tradycyjnego jest leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Przechodząc do konkretów, cena oczyszczenia jednego kanału wynosi 400-600 złotych. W przypadku rekonstrukcji dwóch kanałów zębowych jest to wydatek rzędu 600-800 złotych. U pacjentów, u których ząb ma trzy lub nawet cztery kanały, koszt leczenia endodontycznego wynosi od 800 do 1500 zł. Natomiast w przypadku konieczności powtórzenia leczenia kanałowego (reendo, re-endo), w zależności od liczby zainfekowanych korzeni cena waha się od 1000 do około 1500 złotych.

Dlaczego warto leczyć zęby kanałowo? Ile trwa ten skomplikowany zabieg endodontyczny?

Decydując się na leczenie endodontyczne, które pozwala usunąć zainfekowaną miazgę, możesz przede wszystkim uniknąć ekstrakcji i tym samym uratować ząb. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego procedura zabiegowa jest bezbolesna. Wiedz, że leczenie kanałowe jest znacznie tańsze od leczenia implantologicznego, które polega na wszczepieniu implantu zębowego. Koszt pojedynczego implantu zębowego to około 2500-5000 złotych.

Jak się przygotować do leczenia kanałowego? Zabieg nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Z uwagi na dość długi czas trwania procedury zabiegowej (w zależności od danego przypadku 1,5-3h), warto zjeść coś wcześniej i oczywiście następnie starannie umyć zęby łącznie z nitkowaniem.

Na czym polega leczenie endodontyczne? Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu i wypłukaniu zakażonych bakteriami tkanek oraz starannym wypełnieniu kanałów. Na zdjęciach RTG materiał wypełnieniowy jest widoczny pod postacią białych linii. Materiały uszczelniające chronią ząb przed ponownym wniknięciem chorobotwórczych bakterii do jego wnętrza. Podczas zabiegu lekarz zwykle korzysta z mikroskopu operacyjnego, dzięki czemu może idealnie oczyścić kanały, zmniejszając tym samym ryzyko reendo. W wielu przypadkach wystarczy już jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym. Specjalistyczna endodoncja pozwala skrócić czas trwania kuracji do minimum i przeprowadzić cały zabieg podczas jednego spotkania. Czy ząb po leczeniu kanałowym boli? Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort wynikający z poddania się zabiegowi. Zwykle w leczonym obszarze pojawia się też opuchlizna, która podobnie, jak dolegliwości bólowe samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni.

Najłatwiejsze do leczenia są zęby sieczne, które zwykle mają 1 lub 2 kanały i kły, które posiadają 1 kanał. Jeśli chodzi o zęby przedtrzonowe, liczba kanałów wynosi od 1 do 3. Natomiast w zębach trzonowych może występować nawet do 5-6 kanałów.

Należy podkreślić, iż leczenie kanałowe jest zaliczane do skomplikowanych procedur zabiegowych, dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim skorzystamy z pomocy danego stomatologa. Bardzo ważna jest tutaj duża wiedza, umiejętności i doświadczenie lekarza wykonującego zabieg.

Jakie są podstawowe wskazania do leczenia zęba kanałowo?

Zabieg jest zalecany m.in., gdy lekarz endodonta stwierdzi:

  • martwicę miazgi,
  • zmiany okołowierzchołkowe,
  • urazy zębów (złamanie koron i odsłonięcie miazgi),
  • próchnicę wtórną wokół opracowanych już zębów,
  • mikrourazy wywołane bodźcami mechanicznymi (np.nieprawidłowo wykonane wypełnienie),
  • narażenie zęba na bodźce, które przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego lub nawet martwicy miazgi,
  • źle wykonane leczenie kanałowe (np. niedopełnienie kanału zębowego).
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%