Informacje, które docierają do Ciebie w ostatnim czasie, z pewnością skłaniają do przemyślenia swojej sytuacji zawodowej. Przede wszystkim zastanawiasz się, czy nie grozi Ci utrata pracy. Chcesz też wiedzieć, czy w przypadku zwolnienia szybko znajdziesz nowe zatrudnienie w Kutnie. O pomoc w ocenie sytuacji na lokalnym rynku pracy poprosiliśmy ekspertów z Aplikuj.pl. Sprawdź, jakie podsunęli nam pomysły.
Praca jest jedną z najważniejszych spraw w Twoim życiu, dlatego z pewnością chcesz szybko poznać odpowiedź na powyższe pytanie. Wejdź na strony dowolnego portalu pracy, np. Aplikuj.pl i przekonaj się, ile jest ofert pracy w regionie i kogo poszukują pracodawcy. Możesz też sprawdzić, jakie stawiają wymagania i co chcą zaoferować przyszłym pracownikom. W ten sposób wstępnie zorientujesz się w sytuacji. Pamiętaj jednak, że do pełnego obrazu brakuje Ci konkretnych danych na temat stopy bezrobocia w regionie. Odpowiednie statystyki znajdziesz na stronach Powiatowego Urzędu Pracy. Dowiesz się, że stopa bezrobocia w powiecie kutnowskim osiągnęła poziom 8,1% na koniec lutego 2023, a w całym województwie łódzkim była niższa, wyniosła 5,8%.
Zebrane dane wskazują, że sytuacja na rynku pracy w Kutnie nie jest zbyt dobra i wymaga od Ciebie przemyślanych działań.
Kutno z pewnością kojarzy Ci się ze Świętem Róży, czyli organizowanym od ponad 45 lat wydarzeniem kulturalno — turystycznym promującym miejscowych hodowców róż. Jednak jest to miejscowość, w której z powodzeniem rozwijają się różne gałęzie przemysłu. Lokalnej przedsiębiorczości oraz inwestycjom sprzyjają działania władz lokalnych i ulokowanie na tym terenie Podstrefy Kutno w ramach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kluczowe dla regionu są następujące gałęzie przemysłu:
Oczywiście zatrudnienie możesz też znaleźć w firmach oferujących różnego typu usługi dla mieszkańców, licznych placówkach oświatowych, kulturalnych i medycznych.
Możesz więc znaleźć pracę w wyżej wymienionych branżach przemysłowych i usługach, na różnym stopniu hierarchii w strukturach zatrudnienia.
Wiesz już, że sytuacja na lokalnym rynku pracy jest poważna. Musisz więc przemyśleć dobrze swoje działania i opracować strategię. Warto rozpocząć od zrobienia analizy. Zastanów się, jakie są Twoje mocne i słabe strony, co może być dla Ciebie szansą, a co zagrożeniem. Pomyśl też co zrobić, aby zniwelować swoje niedociągnięcia. Uzbrojony w taką wiedzę możesz rozpocząć szukanie pracy.
Zastanawiasz się co zrobić, aby pracodawca spośród wielu kandydatów wybrał właśnie Ciebie? Przede wszystkim zadbaj o CV, które się wyróżni. Zastanów się, kogo tak naprawdę poszukuje pracodawca, jakie cechy i umiejętności są dla niego najważniejsze i w jakim stopniu je posiadasz. Poznaj potencjalnego pracodawcę, wejdź na firmową stronę, czy social media. Zastanów się, czy pasujesz do kultury organizacji. Mając taką wiedzę, stwórz CV, w którym wypunktujesz wszystkie te najbardziej pożądane przez rekrutera kwestie. Przedstaw również pozostałe elementy z Twojego doświadczenia zawodowego, czy zdobyte kwalifikacje. Warto wspomnieć też o tym, jakie znasz języki obce i na jakim poziomie. Pochwal się ciekawym hobby, zwłaszcza jeżeli jest związane z Twoim zawodem. Forma CV, też ma znaczenie. Musi być ona zawarta i konkretna. Stosuj punkty, krótkie zdania, unikaj ogólników, jeżeli możesz przedstaw liczby i konkretne przykłady.
Masz wątpliwości co do konstrukcji CV? Możesz skorzystać z kreatorów CV np. bezpłatnego narzędzia oferowanego przez Aplikuj.pl.
Czasami możesz też zostać poproszony o przesłanie listu motywacyjnego. Wykorzystaj ten dokument, jako kolejną szansę na przekonanie rekrutera do swojej kandydatury. Przedstaw te argumenty, które przemawiają, że będziesz wykonywał perfekcyjnie powierzone obowiązki i doskonale odnajdziesz się w kulturze organizacji przedsiębiorstwa. Takie podejście do listu wymaga indywidualnego przygotowania go do każdego procesu rekrutacyjnego, w którym bierzesz udział. Jednak poświęcony czas i wysiłek zostaną zauważone przez rekrutera.
Internet jest potężnym narzędziem, z pewnością wielokrotnie każdego dnia korzystasz z jego zasobów. Zwróć uwagę, że jest ono też powszechnie wykorzystywane przez rekruterów, aby zdobyć wiedzę na temat kandydatów, którzy wzbudzili zainteresowanie. Pamiętaj, że pod lupę zostaną wzięte Twoje zawodowe profile, ale też social media. Sprawdź więc, jak się prezentują i czy przedstawiają Cię jako profesjonalistę, z którym warto nawiązać współpracę.
Okres pandemii przewartościował wiele kwestii, w tym postrzeganie pracy zdalnej. Okazało się, że jest ona skuteczna i w wielu dziedzinach umożliwia dynamiczny rozwój firm. Zastanów się, czy możesz pracować w takiej formie. Oczywiście będzie to wymagało od Ciebie dobrej organizacji i samodyscypliny. Jednak wielką korzyścią takiego rozwiązania jest poszerzenie Twojej strategii szukania pracy. Będziesz mógł aplikować na więcej ofert pracy, gdyż nie będzie ograniczać Cię lokalizacja.
Znalazłeś się w sytuacji, w której mimo włożonego wysiłku, opracowania strategii i systematycznych działań nie możesz znaleźć pracy? A może straciłeś serce do zawodu, który wykonujesz? W obu wypadkach warto rozważyć przekwalifikowanie się. Wbrew pozorom większość osób zmienia zawód przynajmniej raz w ciągu swojego zawodowego życia. Pamiętaj, że na każdym rynku są zawody deficytowe, czyli takie, w których znajdziesz zatrudnienie. Sprawdź, jakie są Najbardziej pożądane zawody w Polsce w 2023 roku. Zastanów się, jakie są Twoje predyspozycje i zdolności. Pamiętaj, że decydując się na przekwalifikowanie, powinieneś rozważyć dwie najważniejsze kwestie, sytuację na rynku pracy i swoje możliwości. Zmiana jest dla Ciebie szansą na zawodowy rozwój i osobistą satysfakcję.
Rozwój nowoczesnych technologii i świata wirtualnego otwiera przed Tobą wiele ciekawych możliwości. Dostrzegasz rynkową lukę i wiesz, jak ją wypełnić? Zastanów się nad rozpoczęciem własnej działalności. Pamiętaj, że dobry biznesplan, to podstawa. Dobrze zaplanuj swoje działania. Jako szef własnego biznesu musisz być dobrze zorganizowany, konsekwentny i systematyczny. Zwróć też uwagę na fakt, że w Kutnie panuje dobry klimat dla przedsiębiorczości. Możesz też skorzystać z licznych ulg i dotacji przygotowanych z myślą o nowo powstających firmach. Weź sprawy w swoje ręce i załóż własną firmę.
Pewnie utwierdziłeś się w przekonaniu, że sytuacja na lokalnym rynku pracy jest niełatwa. Jednak nie oznacza to, że nie znajdziesz pracy. Musisz dobrze przemyśleć swoje możliwości, być elastyczny i wykorzystać każdą nadarzającą się okazję.