Zamknij

Czy rejestracja firmy zawsze jest konieczna?

. + 12:58, 24.04.2023 Aktualizacja: 12:56, 25.04.2023
Skomentuj

Osoby, które chcą być niezależne i nie odpowiada im praca na etacie, często decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wówczas zyskują swobodę i możliwość decydowania o celach i środkach, jakie powinni wykorzystać, aby je osiągnąć. Przeszkodą i i kwestią, która spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność lub planującym jej otwarcie, są formalności i niezrozumiałe przepisy. W niniejszym artykule omówione zostaną kolejne etapy, jakie należy przejść chcąc zarejestrować własne przedsiębiorstwo. Pomóc to nam może znaleźć odpowiedź na pytanie jak zarejestrować firmę?

Obowiązek rejestracji firmy w Polsce

Prowadzenie własnego biznesu należy zacząć od określenia, czym tak naprawdę chcemy się zajmować. Kiedy przedsiębiorca ma już wybraną branżę oraz określone grupy docelowe, powinien oficjalnie zarejestrować swoją firmę. I tutaj pojawić się może pytanie - czy w każdej sytuacji trzeba dopełnić tej formalności?

Zasadniczo, jeśli ktoś chce prowadzić firmę, powinien wpisać ją do CEIDG, czyli do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej funkcjonującej w Polsce. Jednak istnieją wyjątki, kiedy to rejestracja firmy nie jest konieczna. Aby prowadzić tzw. działalność nierejestrową, trzeba spełnić następujące warunki:

• być osobą fizyczną,

• nie prowadzić działalności w okresie poprzednich 60 miesięcy,

• uzyskiwać miesięczny przychód nieprzekraczający połowy wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym okresie,

• nie wykonywać działalności w formie spółki cywilnej,

• działalność nie wymaga specjalnych pozwoleń i nie jest regulowana.

Dodatkowo warto wspomnieć, że rejestracja działalności gospodarczej nie jest obowiązkowa dla rolników w przypadkach kiedy zajmują się produkcją wina, sprzedażą detaliczną swoich wyrobów, czy prowadzą gospodarstwo agroturystyczne.

Prowadzenie rachunkowości

Jedną z kwestii, jaką przedsiębiorcy powinni rozpatrzeć przy rozpoczynaniu działalności jest z pewnością forma prowadzenia księgowości. Istnieje tu kilka możliwości, ponieważ rynek w dzisiejszych czasach oferuje nam bardzo wiele usług rachunkowych. Najczęściej wybieraną przez przedsiębiorstwa formą jest korzystanie z usług biura rachunkowego. Wybierając takie rozwiązanie osoby prowadzące działalność nie muszą martwić się terminowym wypełnianiem obowiązków w stosunku do fiskusa, czy ZUS.

Szukasz usług biura rachunkowego online? Sprawdź: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

Przedsiębiorcy, który wybrali taki sposób prowadzenia rachunkowości mogą liczyć na wszechstronne wsparcie księgowych, które w swoich biurach obsługują wielu klientów. Dzięki temu mają nie tylko wiedzę w zakresie obowiązujących przepisów dotyczących działalności gospodarczej, ale przede wszystkim doświadczenie. Tym samym przedsiębiorca zyskuje obsługę od a do z. Do biura rachunkowego należy dostarczać wszelkie dokumenty mające wpływ na stan rachunków firmy. Są to m.in. faktury, które każdy przedsiębiorca może wystawiać dla kontrahentów korzystając z oprogramowania do faktur. Warto zainwestować w taki system do fakturowania, bo jest on sporym ułatwieniem. Często pozwala na wygenerowanie zestawiania archiwalnych faktur, czy współpracę z innymi systemami, czy najbardziej popularnymi portalami sprzedażowymi.

Rozwój usług internetowych pozwolił na wprowadzenie rozwiązania, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Mowa tutaj o księgowości online, na którą decyduje się coraz więcej firm. Daje ona nie tylko oszczędność czasu, ale również wygodę. Przez Internet można bowiem przekazać dokumenty do księgowości w dogodnym dla nas momencie i nie trzeba martwić się godzinami otwarcia, jak to bywa w przypadku stacjonarnych biur rachunkowych. Jeśli jednak przedsiębiorca posiada odpowiednią wiedzę oraz czas może samodzielnie zająć się księgowością.

Złożenie wniosku do CEIDG w związku z rejestracją firmy

Istnieją dwie możliwości złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Wniosek CEIDG-1 można złożyć papierowo w urzędzie lub za pośrednictwem rządowych usług elektronicznych. Druga opcja jest szczególnie polecana dla osób posługujących się profilem zaufanym. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej, a jego interaktywny charakter znacznie ułatwia jego wypełnienie. W razie wątpliwości, czy trudności ze złożeniem wniosku można udać się do pobliskiego urzędu miasta i zrobić to stacjonarnie przy pomocy pracowników urzędu. Po złożeniu takiego wniosku firma widnieje zarówno w CEIDG, jak i w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej, znanym jako REGON. Jednocześnie przedsiębiorcy zostaje nadany numer NIP, który może sprawdzić w bazie CEIDG oraz otrzyma na podany we wniosku adres e-mail.

Jeśli w późniejszym czasie przedsiębiorca chce dokonać jakichś zmian we wpisie do CEIG dotyczącym swojej działalności, również dokonuje tego na wniosku CEIDG-1. Zmiany mogą dotyczyć np. danych adresowych lub zawieszenia, czy zlikwidowania firmy. W CEIDG każdy może uzyskać informację z baz danych o firmach należących do osób fizycznych, które zostały zarejestrowane w naszym kraju.

Formalności związane z podatkiem VAT

Przepisy o podatku od towarów i usług wskazują, jaka działalność jest opodatkowana podatkiem VAT. Określa również, jacy przedsiębiorcy są podatnikami VAT oraz w jakich przypadkach można skorzystać ze zwolnienia z tej daniny na rzecz fiskusa. Przedsiębiorca, którego działalność wymaga odprowadzania VAT, albo dobrowolnie decyduje się na bycie podatnikiem, składa do Urzędu Skarbowego wniosek VAT-R. Złożenie tego wniosku powinno mieć miejsce przed osiągnięciem pierwszych przychodów opodatkowanych VATem. Wniosek ten, podobnie jak poprzedni, można złożyć na kilka sposobów:

• osobiste złożenie papierowego wniosku we właściwym miejscowo Urzędzie Skarbowym,

• złożenie za pośrednictwem Internetu z wykorzystaniem podpisu oraz profilu zaufanego ePUAP (opcja możliwa, kiedy VAT-R składamy wspólnie z CEIDG-1 oraz posiadamy już numer NIP),

• wypełnienie interaktywnego formularza dostępnego w Internecie i wysłanie go pocztą.

Warto, aby przedsiębiorca dobrze przemyślał decyzję o rejestracji jako podatnik VAT lub skorzystał z usług doradcy podatkowego. Podleganie pod podatek od towarów i usług jest w wielu przypadkach uzależnione od osiąganych przychodów, a ich wysokość ciężko jest przewidzieć przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Otrzymanie numerów: NIP i REGON

Identyfikator NIP nadawany jest przedsiębiorcy przez Urząd Skarbowy. Informację o nadaniu numeru NIP przedsiębiorca otrzymuje relatywnie szybko, bo w ciągu 1 dnia roboczego. Tak jak było to wspomniane wcześniej, numer NIP otrzymywany jest na adres e-mail podany we wniosku CEIDG-1.

REGON jest nadawany przez Główny Urząd Statystyczny. Podobnie jak w przypadku numeru NIP, przedsiębiorca otrzymuje informację o numerze REGON na adres e-mail. GUS na podanie tego do wiadomości przedsiębiorcy ma 7 dni roboczych.

ZUS a rejestracja firmy

Każdy przedsiębiorca rozpoczynając działalność musi liczyć się z obowiązkiem opłacania składek na rzecz ubezpieczeń społecznych. Jeśli nie zatrudnia pracowników, jest traktowany przez ZUS jako osoba ubezpieczona, za którą musi naliczać i opłacać składki. W momencie, kiedy decyduje się na przyjęcie pracowników, staje się również płatnikiem składek ZUS i odprowadza je również za zatrudnionych. Zgłoszenia do ZUS można dokonać już na etapie składania wniosku CEIDG-1, o którym już było wspomniane wcześniej. Efektem złożenia tego wniosku jest automatyczne zgłoszenie przedsiębiorcy jako płatnika składek. Inaczej ma się sytuacja ze zgłoszeniem przez przedsiębiorcę siebie jako ubezpieczonego. Aby w tym zakresie dopełnić obowiązku wobec ZUS, należy złożyć następujące druki:

• ZUS ZUA - jeśli przedsiębiorca zgłasza się do ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego,

• ZUS ZZA - jeśli przedsiębiorca zgłasza się jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego,

• ZUS ZCNA - jeśli przedsiębiorca chce do ubezpieczenia zgłosić również członków swojej rodziny.

Osoba, która dokonała rejestracji firmy ma 7 dni na dopełnienie formalności wobec ZUS, jeśli nie zrobi tego na etapie składania wniosku CEIDG-1. Może to zrobić zarówno stacjonarnie w oddziale ZUS, albo elektronicznie za pośrednictwem portalu internetowego.

Przedsiębiorca może mieć wątpliwości, do jakich ubezpieczeń powinien się zgłosić. Pomóc w tym może oczywiście wybrane przez niego biuro rachunkowe, ale informacje na ten temat można znaleźć również na stronie internetowej ZUS. O tym, czy przedsiębiorca powinien podlegać pod ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zgłaszane na druku ZUA, czy tylko zdrowotne, którego dotyczy druk ZZA, zależy od kilku czynników, m.in. od uzyskiwanych źródeł dochodu, czy posiadanych tytułów do ubezpieczeń.

Jeżeli wyłącznym źródłem dochodu jest rejestrowana firma, należy dokonać zgłoszenia ZUA. Natomiast jeśli przedsiębiorca pracuje na etacie na podstawie umowy o pracę i z tego tytułu osiąga dochody co najmniej na poziomie aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę, może dokonać zgłoszenia na druku ZZA - jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Oczywiście ZUS oferuje kilka ulg w opłacaniu składek dla osób, które rejestrują firmę po raz pierwszy. Jedną z nich jest ulga na start, która zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy od rejestracji firmy. Przysługuje ona osobie, która nie prowadziła działalności nigdy wcześniej, bądź w przeciągu ostatnich 5 lat oraz nie figurował jako wspólnik żadnej spółki.

Rachunek bankowy dla nowego przedsiębiorstwa

Posiadanie konta bankowego przypisanego tylko i wyłącznie do prowadzonej działalności ma na celu rejestrowanie obrotów gospodarczych. Za jego pośrednictwem przedsiębiorca opłaca składki ZUS oraz należne podatki. Podczas założenia konta firmowego pracownik banku oprócz dowodu osobistego zażąda wpisu do CEIDG, dlatego warto go mieć ze sobą.

Bank, w jakim ma być prowadzony rachunek firmowy jest wyborem osoby rejestrującej działalność. Założenie konta odbywa się oczywiście na wniosek, w którym należy podać wszystkie dane identyfikacyjne i adresowe firmy. Warto wspomnieć, że przepisy prawa nie nałożyły na przedsiębiorców obowiązku posiadania firmowego konta. Jeśli jednak w ramach prowadzonej działalności planowane są transakcje na kwotę powyżej 15.000,00 zł, albo przedsiębiorca rejestruje się jako podatnik VAT, konto jest niezbędne. Co do niektórych transakcji wymagane jest stosowanie mechanizmu podzielonej płatności, który należną kwotę VAT przekazuje na wydzielony rachunek VAT. Warto pamiętać o tym przy zakładaniu konta firmowego. W ramach rozliczeń podatku od towarów i usług funkcjonuje bowiem tzw. biała lista podatników VAT, na której rejestrowane są numery kont bankowych danych przedsiębiorców.

Numer rachunku bankowego trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego. Przedsiębiorca dokonuje tego za pośrednictwem CEIDG. Trzeba uzupełnić zatem dane w CEIDG o rachunek bankowy. Zrobić to można w urzędzie miasta lub za pośrednictwem usług elektronicznych. Jeśli przedsiębiorca korzysta z usług biura rachunkowego powinien również dostarczyć tam informację o numerze konta.

Warte zapamiętania przy rejestracji firmy

Na etapie planowania działalności warto zorientować się, czy nie będzie ona wymagać specjalnych koncesji czy licencji. Jeśli tak, to należy postarać się o nie odpowiednio wcześniej. Udzielanie zezwoleń realizowane jest najczęściej przez właściwego ze względu na rodzaj działalności ministra. Prowadzone jest w tym zakresie postępowanie, które zakończone jest wydaniem decyzji administracyjnej.

Niekiedy rodzaj prowadzonej działalności wymaga posiadania kasy fiskalnej. Przedsiębiorca będzie musiał używać jej już od pierwszej transakcji, jeśli prowadzi m.in. gastronomię, warsztat, salon kosmetyczny czy fryzjerski. Należy o tym pamiętać przy rejestracji firmy.

Czujesz, że potrzebujesz pomocy przy rejestracji firmy? Sprawdź: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%