Obecnie zarówno projektanci, jak i inwestorzy stawiają na minimalizm. Dlatego też większość nowo powstających domów ma kształt prostopadłościanu przykrytego dachem dwuspadowym. Aby urozmaicić bryłę domu, warto zadbać o nietuzinkowe wykończenie elewacji. Dobrym wyborem – chociaż nieoczywistym dla wielu osób – jest stal.
Proste domy z dachem dwuspadowym wybierane są z wielu powodów – zazwyczaj inwestorzy podkreślają niższe koszty budowy czy szybsze prowadzenie prac w porównaniu do rozbudowanych brył. Nie bez znaczenia jest również kwestia ogrzania domu. „Zwarty” budynek łatwiej jest ogrzać, a tym samym zmniejszyć koszty eksploatacyjne, co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie. Aby jednak nasz wymarzony dom wyróżniał się z tłumu sobie podobnych, zadbajmy o jego wygląd zewnętrzny – tak często traktowany po macoszemu. Wykończmy elewację metalem! Do wyboru mamy różne jego odmiany – od błyszczącej do matowej stali, od arkuszy pofałdowanych po płaskie kasetony. Jaki materiał elewacyjny sprawdzi się w naszym przypadku? Przedstawiamy kilka efektownych, a jednocześnie funkcjonalnych propozycji, które sprawdzą się zarówno w przypadku nowoczesnych domów, jak i remontowanych.
Chociaż blacha trapezowa kojarzy się większości z nas z budynkami gospodarczymi i przemysłowymi, to zastosowana na elewacji domu powoduje, że zyskuje on intrygujący, ciekawy charakter, oczywiście strona wizualna uzależniona jest od rodzaju i koloru zastosowanego pokrycia. Ponadto, jeśli zastosujemy materiał od renomowanego producenta, to jednocześnie fasada nie będzie wymagała od nas specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych ani nakładów finansowych przez długie lata. Na przykład firma Blachy Pruszyński – polski producent pokryć blaszanych – ma w swojej ofercie blachę cynkową, alucynkową, powlekaną oraz powlekaną aluminium. Blacha trapezowa z jednej strony pokryta jest powłoką ochronno-dekoracyjną, z drugiej powłoką ochronną (zazwyczaj lakierem podkładowym). Co ważne, cena blachy trapezowej jest atrakcyjna, warto się więc jej przyjrzeć bliżej i wykorzystać do wykończenia ścian zewnętrznych – jeśli nie całych, to fragmentów.
O ile blachy trapezowe – jak wskazuje zresztą nazwa – mają przekrój poprzeczny w kształcie trapezu, to profile faliste zachwycają falą harmonijnie układającą się na ścianach zewnętrznych. Warto pokreślić, że regularne łagodne pofałdowania obijają tak światło, że blaszane powierzchnie wyglądają na „miękkie”. Decydując się na profile faliste, pod uwagę warto wziąć nie tylko kolor pokrycia, ale również sposób wykończenia – połysk czy mat. Dobrze dobrane materiały pozwolą podkreślić oryginalność domu i w zależności od naszych preferencji np. nadać mu „pazura” lub złagodzić surowy wygląd.
Lekkie metalowe kasetony elewacyjne są nowatorskie w swojej prostocie i umożliwiają pełną elastyczność realizacji naszych pomysłów. Dzięki bogatej kolorystyce i geometrycznym wzorom w dowolny sposób możemy wykończyć elewację – kasetony mogą być ułożone zarówno na fragmentach ścian, dopełniając każdy inny materiał elewacyjny, jak i pokrywać całe powierzchnie idealnie podkreślając minimalistyczny charakter domu. Firma Blachy Pruszyński oferuje kasetony w różnych kolorach, dzięki czemu możemy z łatwością operować efektem wizualnym. Warto podkreślić, że gotowe rozwiązania są szybkie w realizacji.
Blacha na rąbek stojący to jeden z najstarszych sposobów krycia dachu. Jednak nikt już dzisiaj nie zagina rąbków ręcznie, gdyż producenci blaszanych pokryć, w tym firma Blachy Pruszyński, oferują gotowe panele z fabrycznie zagiętym rąbkiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowoczesna blacha na rąbek stojący pojawiła się na ścianach zewnętrznych, uwypuklając industrialny styl domu i będąc zapowiedzią zapewne nietuzinkowej aranżacji wnętrz. Panele na rąbek stojący mają zazwyczaj szerokość 50 cm, a długość dochodzi nawet do kilku metrów. Na ich trwałość – tak jak w przypadku innych pokryć blaszanych – wpływa rodzaj i grubość blachy oraz zastosowane powłoki ochronne. Najczęściej blacha na rąbek stojący pojawia się na elewacji jako przedłużenie pokrycia dachowego – to dość częsty widok w przypadku nowoczesnych stodół. Ale ten materiał elewacyjny sprawdzi się również doskonale wyłącznie na fragmentach ścian. Możemy na przykład panele na rąbek stojący ułożyć wyłącznie na wysokości piętra czy parteru, optycznie korygując (np. podwyższając lub poszerzając) kształt domu – panele możemy ułożyć zarówno w pionie, jak i poziomie.