Hale magazynowe służą nie tylko do przechowywania towarów na paletach lub regałach, lecz także do składowania materiałów sypkich takich jak zboże albo inne płody rolne. Żeby mogły spełniać swoją funkcję, muszą być odpowiednio zaprojektowane i wybudowane. Co w tym wypadku znaczy odpowiednio? Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu tego typu hal stalowych? Jakie rozwiązania warto zastosować?
Budownictwo przemysłowe obejmuje nie tylko obiekty logistyczne, produkcyjne czy handlowe, lecz także hale magazynowe. Hale stalowe, które mają służyć do przechowywania towarów, w zależności od tego, co będzie w nich zbierane, muszą być zaprojektowane w różny sposób. Innego podejścia wymaga bowiem tworzenie magazynu wysokiego składowania z regałami, innego magazynu, w którym przechowywanie będzie się odbywało na paletach, a jeszcze innego magazynu przeznaczonego do gromadzenia zboża lub innych materiałów sypkich. Co ma znaczenie w tym ostatnim przypadku?
Hale przemysłowe tego typu powinny mieć zaplanowaną odpowiednią powierzchnię składową – materiały sypkie gromadzone w hałdach naturalnie się osuwają, dlatego przy założeniach projektowych trzeba wziąć pod uwagę ten proces i odpowiednio poprowadzić strefy przejazdowe. W przypadku złego rozmieszczenia ścieżek komunikacyjnych może się okazać, że nie da się podjechać do hałdy albo ominąć jej, żeby dotrzeć do dalszych części hali.
Z tego względu należy również zastosować właściwe podparcie składowanego materiału. Chodzi o to, żeby w projekcie uwzględnić wytrzymałe zapory lub ściany, które nie tylko będą spełniać wymogi bezpieczeństwa, lecz także skutecznie oddzielą towary od siebie.
Przy tego typu obiektach bardzo ważne jest także zachowanie właściwych warunków w obiekcie, to znaczy utrzymanie określonego poziomu wilgotności, ochrona przed szkodnikami czy wentylacja. Jeśli np. dojdzie do zawilgocenia pszenicy czy żyta, może się okazać, że cały przechowywany materiał nadaje się wyłącznie do wyrzucenia, co będzie równoznaczne z ogromnymi stratami.
Jednocześnie hala przemysłowa przeznaczona do składowania zboża albo innych płodów rolnych musi mieć wyznaczone bezpieczne strefy transportu wewnątrz obiektu oraz strefy przeładunkowe. W projekcie trzeba uwzględnić miejsca do rozładunku lub załadunku, a jednocześnie rozplanować ścieżki komunikacyjne. O to, żeby tak się stało, dba m.in. Commercecon (https://commercecon.pl), firma zajmująca się projektowaniem i budową hal stalowych.
W przypadku magazynów na materiały sypkie, hale stalowe – konstrukcje nośne – wykonuje się z kratownic albo ram o zmiennych wysokościach środnika. Dlaczego? Ponieważ tu konieczne jest osiągnięcie jak największych rozpiętości bez dodatkowych podpór wewnętrznych. Podpory mogłyby bowiem negatywnie wpływać na użyteczność obiektu. Stąd należy zastosować takie rozwiązania konstrukcyjne, które pozwolą uniknąć stosowania słupów. W zależności od potrzeb inwestora ściany zewnętrzne będące jednocześnie podparciem dachu można zbudować z żelbetu lub murów oporowych wytrzymałych na obciążenia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz