Zamknij

Dlaczego warto udać się na wszycie Esperalu?

art. sponsorowany + 00:00, 16.11.2022 Aktualizacja: 09:11, 27.04.2023

Alkoholizm staje się powoli chorobą XXI wieku. Coraz więcej osób sięga po różnego rodzaju trunki praktycznie bez ograniczeń i nie orientują się, kiedy przyjemność zmienia się w uzależnienie. Jednocześnie leczenie alkoholizmu to długotrwały proces o wielopłaszczyznowym spektrum, w którym terapia powinna obejmować działania farmakologiczne oraz psychologiczne. Na początku drogi ku zdrowiu, najpopularniejszym rozwiązaniem jest wszycie pod skórę osoby uzależnionej Esperalu.  

Co to jest Esperal? 

Esperal to nazwa handlowa leku o nazwie disulfiram. Disulfiram jest preparatem stosowanym w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Działa poprzez blokowanie enzymu aldehydodehydrogenazy, który odpowiada za metabolizowanie alkoholu w organizmie. Gdy osoba przyjmująca disulfiram, spożywa alkohol, nie jest on metabolizowany w sposób normalny, co prowadzi do gromadzenia się toksycznego dla organizmu kwasu octowego i jego działania na organizm. Efektem ubocznym mogą być bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak mdłości, wymioty, bóle głowy, wzrost ciśnienia krwi i duszność. Objawy przypominające ciężkie zatrucie mogą utrzymywać się nawet do 10 godzin. Dzięki temu, że wszywka alkoholowa powoduje takie nieprzyjemne skutki uboczne, osoby przyjmujące ten lek zwykle unikają spożywania alkoholu. Esperal stosuje się jako jeden ze sposobów w leczeniu alkoholizmu. 

W jaki sposób działa Esperal? 

Esperal, czyli wszywka alkoholowa, działa przez blokowanie enzymu aldehydodehydrogenazy (ALDH) w wątrobie, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie alkoholu etylowego na octan. W normalnych warunkach, po spożyciu alkoholu, ALDH przetwarza alkohol na mniej toksyczne związki chemiczne, które organizm może łatwo wydalić. Jednak po przyjęciu Esperalu, po spożyciu alkoholu, enzym ALDH jest blokowany, co powoduje nagromadzenie się szkodliwego aldehydu octowego w organizmie. To powoduje wiele bardzo nieprzyjemnych objawów, takich jak skrajne uczucie mdłości, wymioty, bóle głowy, gorączka, zaczerwienienie twarzy, przyspieszone bicie serca, nieprawidłowe zachowanie i dezorientacja. Odczucia te zmuszają osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu do unikania jego spożywania, ponieważ wiedzą, że skutki będą bardzo nieprzyjemne. Esperal nie jest jednak sposobem na wyleczenie alkoholizmu i należy go stosować wyłącznie w ramach kompleksowego leczenia, wraz z psychoterapią i wsparciem społecznym. 

Jakie skutki daje wszyty Esperal po napiciu się alkoholu? 

Wszywka alkoholowa działa praktycznie od razu po zaszyciu się w sposób, bardzo uciążliwy dla pacjenta, który pomimo jej aplikacji postanowił napić się alkoholu. Przykre objawy, mogą przyczynić się do powstrzymania się od konsumpcji napojów procentowych, a z czasem do całkowitego zaprzestania picia. Już po 5 minutach od wypicia nawet najmniejszej ilości alkoholu pacjent leczący się Esperalem zaczyna odczuwać bardzo przykre dolegliwości. Jeśli masz wszyty Esperal i napijesz się alkoholu, w szybkim czasie możesz doświadczyć: 

  • mdłości, 
  • wymiotów, 
  • zawrotów głowy, 
  • osłabienia,  
  • kołatania serca, 
  • bóli brzucha, 
  • zaczerwienia twarzy, 
  • niedociśnienia.  

Rzadziej występującymi, ale pojawiającymi się objawami zatrucia po zastosowaniu wszywki alkoholowej są marskość wątroby, zapalenie trzustki, ostra niewydolność oddechowa, arytmia serca, zawał, omdlenia, drgawki. W ekstremalnych przypadkach nieustające picie pomimo wszytego Esperalu może doprowadzić do zgonu. Warto jednak podkreślić, że dzieje się tak najczęściej w przypadku niezdiagnozowanych lub zaniedbanych chorób współistniejących, które są przeciwwskazaniem do użycia wszywki alkoholowej.  

Czy Esperal jest lekiem na alkoholizm?  

Wszywka alkoholowa sama w sobie, nigdy nie powinna być traktowana jako sposób na wyleczenie się z alkoholizmu. Nie jest ona lekarstwem i nie leczy z uzależnienia od napojów wysokoprocentowych. Poprzez intensywne, bardzo nieprzyjemne dolegliwości chorobowe po spożyciu alkoholu, gdy wszyty jest Esperal, niejako odstrasza on pacjentów i sprawia, że osoba uzależniona unika alkoholu. Pomimo braku refundacji wszywki alkoholowej przez NFZ, jest to nadal jedna z najczęściej wybieranych metod rozpoczynania terapii antyalkoholowej. Nie można jednak zapominać, że Esperal wspomaga proces leczenia, ale konieczne jest połączenie wszywki z odpowiednio dopasowaną terapią oraz działaniami farmakologicznymi.  

Jak i gdzie wszywa się Esperal? 

W pierwszej kolejności pacjent musi podjąć świadomą decyzję o podjęciu próby walki z alkoholizmem i podpisać zgodę na wszywkę alkoholową. Wszycie Esperalu jest zabiegiem szybkim i bardzo prostym, jednak nadal jest to ingerencja chirurgiczna. Powinna być zatem wykonywana przez profesjonalistów, w sterylnych warunkach oraz z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Dlatego warto udać się do sprawdzonej kliniki lub gabinetu, np. takiego jak chirurg-24.pl.  

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%