Zamknij

Piece zgazowujące - dlaczego mogą być odpowiedzią na kryzys?

. + 22:27, 20.02.2023 Aktualizacja: 22:28, 20.02.2023
Skomentuj Obraz urformat z Pixabay Obraz urformat z Pixabay

Kryzys energetyczny dotyka nas wszystkich. Dzisiaj garść informacji o piecach zgazowujących, które mogą być alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań grzewczych! Jak działają piece zgazowujące? Czym jest proces zgazowania i jak wybrać najlepsze rozwiązanie do swojego domu?

Kotły zgazowujące - czym są i jak działają?

Sam proces zgazowania paliwa stałego jest już znany od kilkunastu lat i stosowany w urządzeniach do spalania dla kotłów małej i dużej mocy. Jednak czym jest w ogóle proces zgazowania węgla lub drewna? Wikipedia opisuje to w dość łatwy do zrozumienia sposób:

"Zgazowanie – proces technologiczny polegający na przeprowadzeniu paliwa stałego lub płynnego o dużej zawartości węgla w paliwo gazowe w wyniku rozkładu termicznego wobec kontrolowanej ilości powietrza lub pary wodnej. W trakcie procesu paliwo ulega częściowemu spaleniu".

Ten akapit, daje nam to do zrozumienia, że zgazowanie to tak naprawdę spalanie dwuczęściowe.

Część pierwsza - odgazowanie

Polega na częściowym spaleniu - odgazowaniu paliwa w komorze. Tak przygotowane paliwo posiada mniej związków które negatywnie wpływają na emisję czystości a dzięki temu urządzenie jest bardziej ekologiczne. Świetnym przykładem odgazowanego paliwa jest brykiet drzewny którego to często używamy do grilla. Brykiet drzewny to nic innego jak odgazowane drewno które spala się praktycznie na grillu w sposób bezdymny.

Część druga – spalanie

Odgazowane paliwo zostaje spalone w odpowiednio przygotowanym procesie, z precyzyjnie dobranymi strumieniami powietrza. Dzięki temu, że paliwo zostało wcześniej już częściowo przygotowane - czyli odgazowane, proces spalania przechodzi w sposób czysty i ekologiczny.

Do samego procesu spalania mamy zaangażowane powietrze pierwotne oraz wtórne. Powietrze pierwotne bierze udział w zgazowaniu paliwa w komorze załadowczej a powietrze wtórne, znajdujące się w dalszej konstrukcji kotła, dopala gazy oraz poprawia emisję spalin.

Kotły na zgazowanie – budowa

Urządzenia do zgazowania węgla lub drewna, to kotły z zasypem ręcznym. Przy takich kotłach warto zwrócić uwagę aby zasyp paliwa był duży i wygodny - wpływa to korzystnie na późniejszą eksploatację przez Użytkownika.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, że piece zgazowujące są urządzeniami dolnego spalania - czyli strumień gorącego powietrza i ognia, nie przechodzi nam przez cały zasyp paliwa w palenisku. Ogień i spaliny są na dole wymiennika, a "świeża" dawka paliwa naciska na nie z góry. Spaliny wydostają się osobnym kanałem dzięki czemu proces spalania przebiega w sposób czysty z możliwością jego regulacji.

Sama konstrukcja kotłów dolnego spalania pozwala na osiągnięcie niezbędnych parametrów pracy kotła zgodnymi z normami 5 klasy oraz ecodesign. Warto wspomnieć o konieczności montażu bufora - czyli zbiornika akumulacyjnego. W kotłach zasypowych zgazowujących kocioł najefektywniej pracuje z mocą nominalną - aby zapewnić odbiór mocy z kotła producenci wymagają odpowiednego bufora, czyli taki o minimalnej zalecanej objętości.

Kotły na zgazowanie – jaki wybrać?

Przy wyborze kotła zgazowującego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów wpływających na komfort i wygodę obsługi urządzenia przez Użytkownika. Pierwszym z nich jest wcześniej wspomniany wielkość otworu załadowczego. Często konstrukcje posiadają małe drzwiczki, przez co załadowanie kotła węglem i łopatą staje się niemożliwe bo nie mieści się ona w otworze.

Kolejnym aspektem jest pojemność komory. Im większa – tym lepiej. Użytkownik będzie mógł dokonać większego załadunku paliwa, a dzięki temu zbiornik buforowy będzie ogrzewany dłużej. Zwiększy się bezobsługowość urządzenia.

Warto również zweryfikować, czy kocioł na zgazowanie posiada mechaniczne czyszczenie rusztu. Jest to ważne szczególnie przy węglu, którego popiół może zostawać na palenisku. Jeśli kocioł posiada mechaniczne czyszczenie rusztu, pozwala to bez wygaszania kotła na jego wyczyszczenie w strefie żaru, a dzięki temu kolejny załadunek paliwa do komory spalania.Szukając kotłów na zgazowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Kotłospaw, która posiada modele ŻarKo do zgazowania węgla oraz DrewKo na zgazowanie drewna. Konstrukcje kotłów są przygotowane w taki sposób, aby Klientowi zapewnić minimum obsługi zapewniając wysoką wydajność i prostą obsługę.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%