Kiedy warto wykonać badanie EEG? Czym w ogóle jest badanie EEG? Jakie są zalety tego rodzaju badań diagnostycznych? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Elektroencefalografia jest badaniem, które obrazuje aktywność mózgu poprzez rejestrację elektrycznych impulsów. Aktualnie EEG jest jednym z kilku najstarszych i najczęściej stosowanych diagnostycznych badań w dziedzinie neurologii. Wykorzystuje się je w diagnostyce przeróżnych schorzeń neurologicznych oraz w celu monitorowania stanu pacjentów w trakcie zabiegu chirurgicznego. Czym dokładnie jest badanie EEG i jakie są wskazania do jego wykonania? Jakie zalety ma badanie EEG? Kiedy powinno się wykonywać tego rodzaju badanie diagnostyczne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.
Elektroencefalografia to badanie EEG, którego celem jest analiza elektrycznej aktywności mózgu. Metoda ta umożliwia rejestrowanie i analizowanie elektromagnetycznych fal, które generują neurony znajdujące się w mózgu pacjenta. Dzięki temu z kolei lekarze i naukowcy mogą zrozumieć pewne mechanizmy, jakimi kieruje się ten niezwykle skomplikowany narząd, czyli nasz mózg.
Podczas badania EEG elektrody umieszcza się na powierzchni skóry głowy pacjenta. Ich zadaniem jest rejestrowanie fal elektromagnetycznych i przekazywanie ich do specjalnego urządzenia, które wzmacnia i rejestruje te sygnały. Dzięki temu można uzyskać tak zwany elektroencefalogram, czyli graficzny zapis elektrycznej aktywności mózgu.
Takie badania wykonuje ogólnie poradnia neurologiczna. Warszawa to miasto, w którym znajdziesz kilka dobrych poradni, które wykonują badanie EEG głowy nie tylko u dorosłej osoby, ale także badanie EEG u dziecka. Zanim jednak zdecydujesz się skorzystać z usług jednej z nich, koniecznie sprawdź opinie na temat danej poradni neurologicznej wystawione przez innych pacjentów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że interesująca Cię poradnia neurologiczna spełni Twoje wymagania i oczekiwania, co przełoży się na prawidłowo wykonane EEG głowy dziecka.
Wskazaniem do wykonania badania EEG jest przede wszystkim podejrzenie neurologicznej choroby, która może prowadzić do zaburzeń pewnych czynności naszego mózgu. Najczęściej takie badanie wykonuje się w przypadku podejrzenia padaczki, ale nie tylko, ponieważ EEG może być pomocne również w diagnostyce innych schorzeń. A mianowicie przy chorobach zwyrodnieniowych, do których zalicza się między innymi stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera czy Parkinsona.
Badanie EEG może być pomocne także w diagnostyce przy urazach mózgu i zaburzeń psychicznych. Stosuje się je także po to, aby zdiagnozować zaburzenia snu czy choroby naczyniowe. Jeśli – na przykład – Twoje dziecko miewa bezdech senny czy zaburzenia rytmu snu, badanie EEG u dziecka może okazać się bardzo pomocne.
Ogólnie badanie EEG ma wiele zalet, dlatego zawsze, kiedy tylko jest taka konieczność i możliwość, warto z niego skorzystać. EEG jest najbezpieczniejszym i jednocześnie najprostszym badaniem diagnostycznym. Nie wymaga inwazyjnych procedur, a samo badanie jest bezbolesne. Często dostarcza cennych informacji związanych ze stanem mózgu pacjenta, co z reguły jest pomocne w ustaleniu prawidłowej diagnozy oraz planowaniu dalszego leczenia.
Warto jednak wiedzieć, że badanie EEG dzieci nie jest w stanie wykryć każdego zaburzenia neurologicznego. Interpretacja wyników natomiast wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego zawsze warto decydować się na badanie, które będzie prowadzone przez dobrego specjalistę. Oczywiście przed badaniem dziecko należy odpowiednio przygotować, aby nie bało się samego procesu. W końcu EEG u dzieci jest całkowicie bezbolesne, a jednocześnie znaczenie badania EEG jest coraz większe.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz