O tym, że miód pszczeli kryje w sobie bogactwo cennych składników, wiemy od dawna. Regularnie przecież spożywamy miód, a tym bardziej w okresach wzmożonych przeziębień. Jednak o tym, że rewelacyjny dla zdrowia i urody jest również propolis, wiedzą jeszcze nie wszyscy. Propolis – podobnie jak miód – jest wytwarzany przez pszczoły i nadaje się do stosowania na wiele różnych dolegliwości. Dlaczego warto sięgać po propolis i na co pomaga kit pszczeli? Zapraszamy do naszego artykułu.
Propolis – znany też jako kit pszczeli – to mieszanina żywicy drzew i krzewów z wydzielinami gruczołów pszczelich. Żywica ta pokrywa młode pączki drzew i krzewów, chroniąc je przed drobnoustrojami, grzybami i owadami. Pszczoły zbierają tę żywicę i wraz z własnymi gruczołami tworzą właśnie kit pszczeli. Jest to lepka substancja o brunatno-zielonkawym kolorze. Pszczoły wytwarzają propolis po to, by pokryć nim wnętrze ula i uszczelnić gniazdo. Propolis zabezpiecza pszczoły przed bakteriami i pleśnią, a także wzmacnia całą konstrukcję ula.
Co ciekawe, słowo propolis pochodzi z języka greckiego i oznacza ochronę miast. I rzeczywiście – w ulach kit pszczeli służy do ochrony pszczelej rodziny i ich domu. Świeżo wytworzony kit pszczeli jest klejący się i plastyczny, natomiast w niższych temperaturach twardnieje. Dzięki temu staje się on doskonałą izolacją w ulu. Pszczoły używaj propolisu także po to, by uchronić ul przed wtargnięciem intruzów. Ciała martwych owadów, małych ssaków czy jaszczurek są zamykane w tzw. kokonach propolisowych. Za sprawą propolisu ciała nie gniją, a tym samym pszczoły są chronione przed ewentualną epidemią, która mogłaby zdziesiątkować rój.
W składzie kitu pszczelego znajdziemy sporo cennych związków chemicznych, takich jak: związki fenolowe, flawonoidy, estry, kwasy aromatyczne, aldehydy, sterole, substancje lipidowo-woskowe, kumarynę, enzymy, kwasy tłuszczowe, białka, witaminy i mikroelementy. Jak widać więc propolis jest bardzo złożoną substancją o bogatym składzie.
Skład propolisu jest mocno zróżnicowany i zależny od wielu czynników, między innymi geograficznych. Na ogół jednak kit pszczeli zawiera ok. 50% substancji żywicznych, ok. 30% wosku pszczelego, ok. 10% substancji lotnych, ok. 5% pyłku kwiatowego i również ok. 5% domieszek mechanicznych.
Propolis jest bogaty w wapń, magnez, potas, żelazo, sód, miedź, cynk oraz witaminy z grupy B.
Najbardziej znane są antybakteryjne właściwości propolisu. Ten wydawać by się mogło niepozorny kit pszczeli stanowi silną barierę przed bakteriami, wirusami, grzybami i innymi drobnoustrojami. Obok działania przeciwbakteryjnego propolis wykazuje również działanie przeciwzapalne. Nic dziwnego więc, że w dawnych czasach propolis stanowił jeden z podstawowych leków naturalnych na wiele dolegliwości. Warto tu wspomnieć, że właściwości antybakteryjne propolisu są tak silne, że używa się go jako wsparcie w walce z niezwykle niebezpiecznym gronkowcem. Ponadto kit pszczeli działa kojąco na skórę, przez co stanowi jeden z chętniej wykorzystywanych składników w kosmetyce.
Propolis właściwości:
Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwwirusowe propolisu znajdują zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. Propolis poleca się zwłaszcza w przypadku:
Kit pszczeli znany jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Dzięki temu, że łagodzi stany zapalne, stał się jednym z podstawowych składników kosmetyków przeciwtrądzikowych. Propolis bowiem doskonale oczyszcza, odżywia i regeneruje skórę. Jednak propolis znajdziemy nie tylko w kosmetykach do twarzy, ale także w kosmetykach do pielęgnacji ciała i włosów.
Do balsamów i kremów do ciała dodaje się propolis, by zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Za sprawą propolisu skóra staje się miękka i gładka. Jednocześnie eliminuje ewentualne stany zapalne, zaczerwienienia i podrażnienia. Kosmetyki z propolisem to strzał w dziesiątkę przy mocno zniszczonej i przesuszonej skórze. Kuracja z propolisowego żelu pod prysznic i balsamu z tym darem pszczół będzie najlepszym ratunkiem dla skóry.
Te właściwości regeneracyjne i mocno nawilżające propolisu przydają się również przy problemach skóry głowy. Szampony na bazie propolisu świetnie sprawdzają się przy łupieżu i przesuszonej skórze skalpu. Jednocześnie szampon z propolisem skutecznie zmiękcza i wygładza włosy, przez co stają się lśniące i zdrowo błyszczące.
Propolis znajdziemy także w różnych maściach i preparatach mających na celu ochronę przed grzybicą. Właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze bowiem uniemożliwiają rozwinięcie się niepokojących zmian na skórze. Kit pszczeli często trafia też do balsamów do ust, by chronić i nawilżać tę bardzo delikatną część ciała. Usta regularnie traktowane kosmetykami z propolisem są odpowiednio odżywione i aksamitnie miękkie.
Kit pszczeli można kupić także w wygodnej formie kropli. Takie propolisowe krople można stosować zarówno w celach zdrowotnych, jak i kosmetycznych. Na opakowaniu kropli powinna widnieć informacja o tym, jak stosować krople propolisowe. Najczęściej jednak zaleca się około 20-25 kropli rozpuścić w niewielkiej ilości wody i wypić. Taką mieszankę można pić do trzech razy dziennie. Uwaga jednak, by nie przekraczać dziennej dawki propolisu. Choć propolis krople są naturalnym produktem, to w nadmiarze mogą wywołać skutki uboczne.
Natomiast jeśli ktoś zastanawia się, jak stosować propolis na przeziębienie, to warto przyrządzić płukankę do gardła. Do jej przygotowania należy rozpuścić około 50 kropli w szklance wody. Taką propolisową płukankę zaleca się także przy bólu gardła, zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej czy też występujących w niej aftach i pleśniawkach.
Na stany zapalne skóry, zaczerwienienia, podrażnienia i owrzodzenia najlepiej wybrać jednak maść propolisową. Taką zmienioną chorobowo skórę smarujemy bardzo delikatnie maścią. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na propolis. W tym celu powinniśmy posmarować niewielki fragment zdrowej skóry i obserwować, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.
Propolis to bardzo skuteczny i naturalny suplement. Nie jest jednak lekiem i nie zastąpi wizyty u lekarza i przyjmowania zaleconych przez niego leków.
Krople propolisowe to jedna z możliwych form przyjmowania propolisu. Do dyspozycji mamy także tabletki, wspomniane maści, granulaty, czopki i wyciągi z propolisu. Każdy zatem może wybrać sobie najwygodniejszy sposób. Przyjmując w jakiejkolwiek formie propolis należy ściśle stosować się do ulotki preparatu, ponieważ niektóre można stosować tylko przez określony czas. Pamiętajmy też, że w kroplach zawarty jest alkohol, tym bardziej więc nie należy przekraczać dopuszczalnej dawki. Istotne także, że po zażyciu kropli nie wolno prowadzić samochodu.
Natomiast propolis w kosmetykach jest w pełni bezpieczny i produkty te można stosować bez ograniczeń, jeśli nie występuje uczulenie na propolis.
Ze względu na to, że propolis często uczula, a produkty z propolisem często zawierają także alkohol, propolis nie powinien być podawany dzieciom. Propolis dla dzieci – tak samo jak miód czy inne produkty pochodzenia pszczelego – to bardzo silne substancje uczulające. W reakcji na propolis może pojawić się miejscowy odczyn alergiczny i owrzodzenie, zapalenie spojówek, pokrzywka, nudności i ból głowy. Dodatkowo w kroplach znajduje się alkohol, tym bardziej więc nie jest to produkt dla dzieci. Z tych samych powodów propolis krople nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży i karmiących.
Propolis dla dzieci i kobiet w ciąży można za to stosować w formie maści propolisowej na skórę, tabletek z propolisem bądź syropu na miodzie z propolisem. Pod warunkiem oczywiście braku alergii na produkty pszczele.
Suplementy z propolisem można kupić w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Coraz więcej sklepów internetowych oferuje propolis pod różnymi postaciami. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy jednak skład produktu i zweryfikujmy, ile propolisu tak naprawdę zawiera. Natomiast kosmetyki z propolisem można kupić praktycznie w każdej drogerii i sklepie, a także w aptece.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz