Zamknij

Innowacyjne rozwiązania, które zwiększą twoje zyski – czym jest WMS?

11:33, 04.02.2023 . Aktualizacja: 11:34, 04.02.2023
Skomentuj

Stały rozwój oprogramowań i technologii sprawia, że przedsiębiorcy coraz chętniej wykorzystują jego zalety i wdrażają inteligentne rozwiązania, które wspomagają procesy magazynowe. System WMS jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorców z branży produkcyjnej oraz przemysłowej. Warehouse Management System, czyli System Zarządzania Magazynem, stanowi zintegrowany system informatyczny, który w sposób ciągły śledzi oraz analizuje procesy związane z przepływem materiału w magazynie. Ponadto, WMS w czytelny sposób przedstawia stan realizacji procesów pracownikom zajmującym się kierownictwem pracy magazynów. Oprogramowanie pozwala na polepszenie procesu zarządzania firmą, a także minimalizację strat, których przyczyną jest zazwyczaj ludzka nieuwaga. WMS żąda potwierdzenia każdego wykonanego zadania, zaś w przypadku stwierdzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości, system bezzwłocznie powiadamia o tym pracownika zarządzającego, który może na podstawie konkretnych informacji dotyczących wystąpienia błędu podjąć odpowiednie działania w celu naprawy.

Główne zalety systemu WMS, które czynią go wartościowym

System WMS powstał po to, by uprościć pracę magazynu i jego optymalizację. Jego instalacja bezpośrednio wiąże się z redukcją kosztów i poprawą konkurencyjności na rynku produkcji i sprzedaży. Oprogramowanie, które oferuje między innymi firma Consafe Logistics, ma na celu wprowadzenie kilkupoziomowych ułatwień, wśród których wyróżnić można kilka przykładów przesądzających o użyteczności opisywanego systemu. Poprzez identyfikację miejsc i towarów za pomocą kodów kreskowych, WMS znacznie odciąża pracowników magazynowych z ich dotychczasowej pracy. System jest swoistym przewodnikiem pracownika, instruując go krok po kroku o ścieżce, jaką ten musi podążyć by znaleźć odpowiedni ładunek. Magazynier nie musi więc znać dokładnej lokalizacji i konkretnej specyfiki towaru – odpowiednio wdrożony WMS zawsze wskaże mu drogę do określonego produktu. System Zarządzania Magazynem ceniony jest przez przedsiębiorców za swoją uniwersalność i elastyczność; sprawdzi się on w magazynach o różnej wielkości i złożoności, a także wielu branżach. Ponadto WMS można dostosować do potrzeb logistyki przedsiębiorstwa. Otwarta struktura oprogramowania magazynowego sprawia, że można go rozbudować i spersonalizować względem stale zmieniających się potrzeb firmy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru systemu WMS?

Właściwości systemu WMS różnią się w zależności od jego dostawcy. Jest to na tyle elastyczne narzędzie, że pozwala w sposób dedykowany dopasować funkcje oprogramowania magazynowego do planowanych procesów magazynowych. Wśród czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas kierowania się wyborem odpowiedniego systemu WMS znajduje się:

  • doświadczenie dostawcy – dobry dostawca posiada praktyczne doświadczenia we wdrożeniach  oprogramowania w tej samej branży lub projektach o podobnej skali; warto zawczasu sprawdzić opinie krążące o danym systemie autorstwa wybranego dostawcy;
  • szeroki zakres konfiguracji – im większe możliwości konfiguracyjne posiada system, tym szybsze jest jego wdrożenie w przystępnej cenie, a także łatwiejsze dopasowanie WMS do zmieniających się potrzeb firmy;
  • intuicyjność obsługi oprogramowania magazynowego – zwłaszcza, że nie każdy użytkownik posiada konkretne doświadczenia w obsługiwaniu tego typu narzędzi;
  • doradztwo logistyczne ze strony dostawcy systemu – nierzadko wskazówki ekspertów są na wagę złota, dlatego dobrze jest mieć świadomość, że dostawca służy pomocą w razie jakichkolwiek pytań.

Elastyczny charakter rozwiązań sprawia, że koszt przystosowania systemu jest ustalany indywidualnie, gdyż nie ma dwóch takich samych systemów WMS. Wszystko zależy od skali, funkcjonalności oraz stopnia skomplikowania wdrożenia konkretnego Systemu Zarządzania Magazynem.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%