Soczewki kontaktowe to coraz częstsza forma radzenia sobie z wadami wzroku, także dla osób, które jeszcze do niedawna, aby normalnie funkcjonować, musiały nosić okulary korekcyjne. Przyczyn tego zjawiska jest wiele i należą do nich między innymi stale poszerzająca się oferta tych produktów czy coraz lepsza jakość materiałów, z których są wykonane. Zatem jak dobrać soczewki kontaktowe, aby zapewnić sobie maksymalny komfort oraz zaspokoić wszystkie swoje potrzeby?
Przed zakupem konkretnego produktu warto odwiedzić specjalistę (okulistę lub optometrystę), który wykona badania i wskaże odpowiednie parametry soczewek – tak, aby w pełni odpowiadały one Twojej wadzie wzroku. W zakres takiego badania wchodzą między innymi sprawdzenie ostrości wzroku, ustalenie dokładnej refrakcji oka, pomiar krzywizny rogówki, kontrola przedniego odcinka oka czy ocena częstotliwości wydzielania łez. Dzięki wizycie dowiesz się również, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania dla noszenia soczewek kontaktowych, na przykład schorzenia oka czy alergie. Po zrobieniu takiego badania i zebraniu wszelkich niezbędnych informacji, możesz zamówić szkła bezpośrednio u optyka lub spróbować dobrać je sama, korzystając z szerokiej oferty sklepów okulistycznych, ale także dobrych drogerii internetowych, na przykład Makeup.pl.
Oczywiście należy pamiętać, że obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewek kontaktowych, które różnią się od siebie na przykład materiałem wykonania, trybem noszenia (niektóre z nich nosimy w ciągu dnia i zdejmujemy na noc, z innych zaś korzystamy przez cały czas, również podczas spania) i czasem użytkowania (istnieją produkty jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i roczne). Kierując się pierwszym kryterium, warto postawić na tzw. soczewki miękkie, czyli wykonane z elastycznych materiałów, które idealnie dopasowują się do kształtu oka. Mogą być to zarówno dobrze nawilżone produkty hydrożelowe, jak i przepuszczające dużą ilość tlenu hydrożelowo-silikonowe. W szczególnych przypadkach, na przykład skomplikowanych wad medycznych, można stosować również dużo twardsze szkła.
Ze względu na przeznaczenie soczewki kontaktowe dzielimy natomiast na:
● soczewki sferyczne – odpowiednie dla osób z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością;
● soczewki toryczne – przeznaczone dla osób z astygmatyzmem;
● soczewki progresywne – umożliwiają prawidłowe widzenie zarówno z daleka, jak i bliska.
Skoro wiesz już, jak dobrać soczewki, warto poznać wszystkie wady i zalety ich noszenia, zwłaszcza w porównaniu z okularami korekcyjnymi. Do plusów z całą pewnością trzeba zaliczyć:
1. Fakt, że są najlepszym rozwiązaniem w przypadku dużej (powyżej 3 dioptrii) różnicy między wadą w jednym i drugim oku, ponieważ wówczas dużo trudniej jest dobrać odpowiednie okulary.
2. Komfort i wygodę użytkowania – ogromny wybór produktów pozwala na ich precyzyjne dopasowanie do potrzeb i stylu życia, zaś nowoczesne materiały umożliwiają ich dłuższe noszenie bez odczuwania dyskomfortu.
3. Brak ograniczeń – soczewki kontaktowe pozwalają na swobodne uprawianie sportu, ćwiczenie jogi, spacerowanie w każdych warunkach atmosferycznych czy oglądanie filmu w 3D, kiedy trzeba założyć specjalne okulary. Świetnie sprawdzają się latem, na przykład podczas plażowania czy kąpieli w basenie.
4. To, że pasują każdemu – podczas gdy okulary muszą być dopasowane do kształtu twarzy, aby znacząco nie zmieniać wyglądu, a dobór oprawek bywa problematyczny, soczewki są pod tym względem absolutnie neutralne. Co ciekawe, możesz jednak za ich pomocą zmienić naturalny kolor tęczówki. Soczewki kontaktowe o niestandardowych barwach, na przykład pomarańczowe, turkusowe czy oliwkowo-zielone, świetnie sprawdzą się choćby podczas imprezy.
Za wady soczewek kontaktowych można uznać natomiast:
1. Fakt, że źle dobrane soczewki mogą uciskać rogówkę i powodować obrzęk (jeśli są za ciasne) lub prowadzić do zapalenia spojówek (jeśli są za duże). Dlatego tak ważne jest, aby ich parametry ustalić na początku ze specjalistą.
2. Liczne przeciwwskazania – niektóre schorzenia (na przykład zespół suchego oka) wykluczają noszenie soczewek, podobnie jak alergie na pyłki lub kurz. Również kobiety w ciąży powinny zrezygnować z tego typu produktów, ponieważ występujące w tym czasie wahania hormonów wpływają na przesuszenie rogówki.
3. Konieczność zachowania higieny – dla niektórych osób nieco uciążliwe może być ścisłe przestrzeganie zasad pielęgnacji soczewek kontaktowych. Przekraczanie terminu, w którym należy wymienić produkty na nowe, zbyt długie noszenie ich bez zdejmowania, niewłaściwe przechowywanie lub dezynfekcja, czy aplikacja nieumytymi rękami sprzyjają bowiem gromadzeniu się zarazków i w konsekwencji powstawaniu zakażeń. Aby zminimalizować ryzyko, warto zawczasu zaopatrzyć się w niezbędne środki higieny, czyli płyn czyszcząco-dezynfekujący do soczewek oraz pojemnik do ich przechowywania. Przydatne będą również krople nawilżające, zapobiegające nadmiernemu wysuszeniu oka.
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów? Okazuje się, że moc soczewki nigdy nie jest taka sama, jak w przypadku okularów korekcyjnych. Dzieje się tak dlatego, że soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do rogówki, natomiast okulary są oddalone od oka o nawet kilkanaście milimetrów. Z tego względu nie należy kupować tych pierwszych na podstawie recepty okularowej lub bez konsultacji ze specjalistą. Tym bardziej, że owe recepty, choć są do siebie dość podobne i zawierają wiele takich samych oznaczeń, to pod pewnymi względami mogą się różnić. Na jednej i drugiej znajdziemy dane dotyczące między innymi sfery, cylindra, korekcji do dali i bliży czy rozstawu źrenic, jednak do dobrania szkieł konieczne jest ponadto określenie promienia krzywizny soczewki czy podanie parametru opisującego jej średnicę. Warto również pamiętać, że zamawianie soczewek kontaktowych na podstawie korekcji okularowej wiąże się z ryzykiem złego widzenia, uczucia dyskomfortu czy nadmiernego przesuszenia oka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz