Zamknij
REKLAMA

Ćwiczenia na barki za pomocą sztangi i sztangielek - trening na siłowni

10.33, 19.01.2023 . Aktualizacja: 10.34, 19.01.2023
Skomentuj

Trudno wyobrazić sobie wysportowaną sylwetkę bez idealnie wyrzeźbionych barków. Ta część ciała odgrywa ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu i ma wpływ na ogólną sprawność organizmu. Doskonałe efekty możesz uzyskać, ćwicząc barki na siłowni. Do tego celu najlepiej wykorzystać sztangi i sztangielki o odpowiedniej wielkości i wadze. A jakie ćwiczenia warto wykonać, by poprawić swój wygląd?

Ćwiczenia na barki za pomocą sztangi

Sztanga to podstawowe wyposażenie każdej siłowni, które służy do wykonywania ćwiczeń siłowych. Przy jej użyciu możesz z łatwością przeprowadzić trening na barki, ramiona i biceps. Jednak to ważne, by dobrze dobrać ciężar odważników do Twoich możliwości i aktualnej kondycji fizycznej. Ćwiczenia ze sztangą mogą być realizowane w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej. Do dwóch ostatnich wariantów wykorzystuje się specjalną ławkę treningową, która stanowi doskonałe podparcie dla ciała. Jeśli chcesz wzmocnić mięśnie barków, to rozpocznij od wyciskania sztangi wzdłuż tułowia i zza karku. W ten sposób zaktywizujesz mięśnie naramienne, czworoboczne, zębate przednie i dźwigacze łopatki. Ćwiczenia ze sztangą możesz też połączyć z rozwijaniem innych partii ciała poprzez wykonanie przysiadów ze sztangą, wykroków ze sztangą lub martwego ciągu. Więcej ciekawych propozycji ćwiczeń na barki znajdziesz na stronie https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-barki.

Ćwiczenia na barki za pomocą sztangielek

Sztangielka to przyrząd sportowy, który wyglądem przypomina niewielką sztangę. Jest to bardzo interesująca alternatywa dla popularnych hantli. Ćwiczenia ze sztangielkami możesz wykonywać na dwie ręce równocześnie lub realizując pojedyncze serie na każdą rękę z osobna. Do wyciskania sztangielek w pozycji siedzącej używa się nie tylko ławki treningowej, ale także dużej, dmuchanej piłkę do ćwiczeń lub zwykłej maty. Podczas treningu plecy muszą być proste, a stopy rozstawione nieco szerzej, co pozwoli Ci zachować równowagę. Najpopularniejsze ćwiczenia na barki z użyciem tego sprzętu to wyciskanie sztangielek, unoszenie sztangielek w bok, rotacja ramion w leżeniu na boku i unoszenie sztangielek na bok w opadzie tułowia. 

Ćwiczenia na barki - na co warto zwrócić uwagę?

Ćwiczenia na barki przy użyciu sztangi lub sztangielek umożliwią Ci efektywne rozbudowanie mięśni barków i sprawią, że zyskasz więcej siły w rękach. Będąc na siłowni, musisz pamiętać, by każdą serię wykonywać powoli i dokładnie. Jeśli źle dobierzesz ciężar odważników lub przetrenujesz rękę, to możesz nabawić się niebezpiecznej kontuzji. W prawidłowym wykonaniu ćwiczeń pomoże Ci doświadczony trener, a dobrym sposobem na bezpieczny trening będzie ćwiczenie barków przed lustrem. Trenując na siłowni, warto uwzględnić inne części ciała, dzięki czemu Twoja sylwetka będzie proporcjonalna i smukła. Urozmaicony plan ćwiczeń powinien obejmować serie na brzuch, bicepsy, nogi i pośladki. Poza tym to ważne, by prawidłowo dobrać poziom intensywności ćwiczeń do Twoich predyspozycji.

Podczas treningu na siłowni pamiętaj, by regularnie nawadniać organizm. Gdy zauważysz, że dana aktywność nie sprawia Ci żadnej trudności, możesz stopniowo zwiększyć obciążenie lub długość wykonywania serii. Nie rób sobie za długich przerw między treningami i zawsze przeprowadzaj co najmniej 10-minutową rozgrzewkę, a efekty będą widoczne już po miesiącu intensywnych ćwiczeń.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%