Coraz więcej kandydatów zwraca uwagę na benefity pozapłacowe w ogłoszeniu o pracę. Czasami to właśnie od tej sekcji może zależeć, czy wyśle on zgłoszenie na Twoją ofertę, czy tę konkurencji. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie benefity sprawdzą się najlepiej w Twojej firmie.
Pozapłacowe benefity zwiększają atrakcyjność pracodawcy zarówno w oczach obecnego zespołu, jak i kandydatów na oferowane stanowiska. Taki zabieg ma szczególne znaczenie w branżach, które zmagają się z wypełnieniem dostępnych wakatów. Przy wyborze oferowanych benefitów, warto wziąć pod uwagę opinie pracowników, np. przy pomocy ankiety. Dodatkowo, mądrym posunięciem jest postawienie na łatwe do spersonalizowania opcje, typu otwarty voucher czy fundusz na kursy doszkalające.
Małe i średnie firmy często uważają, że benefity pozapłacowe zarezerwowane są dla korporacji. Jednak atrakcyjne benefity nie muszą wcale wiązać się ze zrujnowaniem budżetu. Opierają się raczej na poznaniu potrzeb pracowników i dobrym pomyśle.
Co więcej, warto się nimi zainteresować, nawet jeśli obecnie nie planujesz rekrutacji. Benefity pozapłacowe to bowiem nie tylko klucz do przyciągnięcia do firmy wykwalifikowanych pracowników, ale też utrzymanie obecnej kadry. Za ich pomocą pokażesz obecnym zatrudnionym, że ich doceniasz i wzmocnisz ich lojalność. Taki gest może okazać się niezwykle istotny szczególnie w branżach, gdzie konkurencja o pracownika jest bardzo duża.
Aby dodatki pozapłacowe spełniły swoją rolę, powinny być dopasowane do oczekiwań Twojego zespołu.
W tym celu można przeprowadzić wśród pracowników ankietę. Dzięki temu nie tylko upewnisz się, że dokonasz właściwego wyboru, ale też pokażesz pracownikom, że liczysz się z ich zdaniem.
Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie na możliwie elastyczne opcje, które pozwolą każdemu zatrudnionemu indywidualnie zadecydować, czego najbardziej potrzebuje. Przykładowo może to być voucher do platformy e-learningowej, gdzie pracownik samodzielnie wybierze interesujące go kursy. Alternatywą w branżach, gdzie wiedzę zdobywa się raczej na zajęciach praktycznych, jest stworzenie funduszu rozwojowego, z którego Twoja kadra będzie mogła sfinansować zaaprobowane szkolenia.
Jak wynika z raportu Pracuj.pl “Benefity oczami pracowników”1 najpopularniejsze są te benefity, które pozwalają pracownikom na oszczędności. Badani wskazali, że najbardziej ucieszyliby się z:
Oczekiwania te nie zawsze pokrywają się z decyzją pracodawcy. Firmy najczęściej oferują:
Największe rozbieżności pomiędzy tym, czego chcą pracownicy, a tym, co gotowi są zaproponować pracodawcy, można zauważyć w przypadku:
Więcej pomysłów na motywowanie pracowników znajdziesz na poradydlafirm.pracuj.pl.
Nie wszystkie dodatki wiążą się z nakładami finansowymi. Często wystarczy dobra wola pracodawcy. Coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród młodych pracowników, są elastyczne godziny pracy i zgoda na pracę zdalną.
Bycie małą firmą czasami może być przewagą. Nawet taki detal, jak termin i częstotliwość wypłaty można wykorzystać, by pokazać pracownikom, że zależy Ci na ich komforcie. Zapytanie, czy pracownik woli wypłatę pod koniec, czy na początek miesiąca nic Cię nie kosztuje, a dla tych, którzy spłacają kredyt, może mieć znaczenie. Weź również pod uwagę, czy Twoi pracownicy chcieliby otrzymywać pensję w formie tygodniówek, czy raz w miesiącu. Podczas gdy taka operacja przy kilkuset pracownikach byłaby zbyt skomplikowana do przeprowadzenia, w niewielkiej firmie masz o wiele większą elastyczność.
Małe i średnie firmy mogą skorzystać ze specjalnej zniżki przy publikowaniu ogłoszenia o pracę na dlafirm.pracuj.pl
Benefity pozapłacowe to inwestycja w satysfakcję pracowników, która przekłada się na zmniejszenie rotacji i pozyskanie wykwalifikowanej kadry. Zwłaszcza w branżach o dużej konkurencji o pracowników, to właśnie benefity pozapłacowe potrafią zadecydować o tym, gdzie swoje kroki skieruje kandydat do pracy. Co więcej, tego typu dodatki nie muszą się wiązać z ogromnymi nakładami finansowymi, a raczej poświęceniem czasu na poznanie potrzeb swojego zespołu. Czasami wystarczy zmiana grafiku czy dopasowanie terminu wypłaty do oczekiwań pracownika, żeby zwiększyć lojalność swoich zatrudnionych.
1 Raport Pracuj.pl „Benefity oczami pracowników”, dostępny pod adresem: https://prowly-uploads.s3.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/87533/Benefity-czyli_co_motywuje_pracownik_w_-_Raport_Pracuj_pl.pdf, dnia 12.12.2022r.