Zamknij
REKLAMA

Nowoczesne rolnictwo – jak dziś funkcjonują gospodarstwa?

20.11, 02.12.2022 . Aktualizacja: 20.11, 02.12.2022
Skomentuj

Technologia stale się rozwija, tym  samym wpływając na różne dziedziny życia ludzkiego. Rozwój dotknął również strefy rolnictwa, które uległo różnym zmianom i unowocześnieniom na korzyść osób prowadzących gospodarstwo. Obecnie nowoczesne gospodarstwo rolne to takie, które korzysta z aktualnie dostępnych możliwości technologicznych i jest otwarte na wszystkie działania mające poprawić funkcjonowanie i przyspieszyć procesy związane między innymi z produkcją mleka. Rolnicy coraz częściej zaopatrują się w profesjonalne maszyny, które specjalnie zaprojektowano właśnie dla ich branży. W wielu polskich gospodarstwach zobaczyć można wiele innowacji mających bezpośredni wpływ na ich dalsze bytowanie. Kto stoi w miejscu, po czasie zaczyna się cofać – dziś te powiedzenie ma coraz większe znaczenie w każdej branży.

Nowe technologie jako ułatwienie prowadzenia roli

Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że tylko idąc z duchem czasu i innowacją mają dziś szansę odnieść sukces na rynku. Nowoczesne technologie wykorzystywane są między innymi do uprawy roślin rolnych oraz trzody chlewnej na wysoką skalę. Bardzo często słyszy się dziś o tak zwanym „precyzyjnym rolnictwie”. Jest ono oparte na technologiach takich jak satelity czy drony, dzięki którym możliwe jest zbieranie danych o jakości uprawianych roślin. Bazując na rzeczywistych informacjach można o wiele trafniej podejmować decyzje o kolejnych etapach ich sadzenia. Co ciekawe, lokalizatory GPS umożliwiają automatyczne prowadzenie maszyn oraz ciągników rolniczych ze sporą precyzją. Jeżeli zaś chodzi o trzodę chlewną, rzecz ma się bardzo podobnie – maszyny pozwalają na indywidualne śledzenie zwierząt oraz monitoring ich stanu zdrowia. Rolnicy są jedną z grup najmocniej dotkniętą zmianami klimatycznymi w przyrodzie. W wielu przypadkach zjawiska pogodowe (lub ich brak) dyktują obfitość plonów; dobrze jest więc je monitorować, co ułatwiają liczne maszyny. W nowoczesnych gospodarstwach rolnych stosuje się także wagi elektroniczne dostosowane pod mieszalniki i silosy; zostały one wykonane przy zastosowaniu najnowszych technik produkcji. Wagi elektroniczne pod mieszalniki oraz silosy znacznie przyspieszają proces produkcji, a dzięki prostej obsłudze nie wymagają ingerencji zbyt wielu osób. Wagi te dostępne są między innymi na stronie wagi-czekala.pl. Dostępność tak wielu maszyn tylko potwierdza fakt, że przemysł w dzisiejszych czasach nie obejdzie się bez technologii. Dodatkowo na stronie firmy Czekała znaleźć można mieszalnie pasz – innowacyjne maszyny, których wydajność sięga nawet 25 ton na godzinę!

Nowoczesne rolnictwo a ekologia – czy jest to możliwe?

Z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa polskiego. Stale opracowywane są zupełnie nowe rozwiązania, mające na celu zminimalizować szkodliwość dla przyrody. Kwestia ekologii została też poruszona w środowisku rolniczym – nowoczesne maszyny potrzebują znacznie mniej paliwa do sprawnego działania, natomiast w recepturach wielu środków rolniczych zrezygnowano z szkodliwych substancji, przez co nie trafiają one do gleby i nie powodują zanieczyszczeń. Coraz więcej rolników decyduje się na wprowadzenie rozwiązań technologicznych i ekologicznych włącznie, bowiem dzięki tym rozwiązaniom będą w stanie utrzymać swoją wysoką pozycję na rynku przez dłuższy czas.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%