Zamknij
REKLAMA

Co warto wiedzieć o zawodzie analityka finansowego?

14.06, 28.11.2022 . Aktualizacja: 14.07, 28.11.2022
Skomentuj

Analityka finansowa to rozwojowa i opłacalna profesja. Jak zostać analitykiem finansowym i ile można zarobić na tym stanowisku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym zajmuje się analityk finansowy?

Na samym początku warto wyjaśnić, na czym polega praca analityka finansowego. Do głównych zadań pracownika zatrudnionego na tym stanowisku należą czuwanie nad budżetem firmy i analizowanie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Osoba reprezentująca ten zawód nie tylko przygotowuje raporty finansowe, ale także zajmuje się tworzeniem prognoz ekonomicznych i na bieżąco współpracuje z działem księgowości. Co jeszcze warto wiedzieć o zawodzie analityka finansowego i jak przedstawia się kwestia analityk finansowy zarobki? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu.

Jak zostać analitykiem finansowym?

Osoba, która chce zostać analitykiem finansowym, powinna odpowiednio wyedukować się w tym kierunku. Ukończenie studiów nie jest konieczne do wykonywania tego zawodu. Często wystarczającym rozwiązaniem jest np. technikum ekonomiczne. Wielu pracodawców oferujących pracę na stanowisku analityka finansowego wymaga jednak od kandydatów wykształcenia wyższego (np. na kierunku ekonomia, matematyka czy finanse i rachunkowość).

Jakie umiejętności powinien posiadać analityk finansowy?

Zastanawiasz się, czy analityk finansowy to odpowiedni zawód dla Ciebie? Cechy dobrego analityka finansowego przede wszystkim:

 • Dokładność;
 • Sumienność;
 • Spostrzegawczość;
 • Umiejętność analitycznego myślenia;
 • Dobra organizacja własnej pracy;
 • Umiejętność pracy w stresie;
 • Umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów.

Analityk finansowy – gdzie może pracować?

Analityk finansowy może znaleźć zatrudnienie w wielu firmach, które zajmują się finansami. Należą do nich między innymi:

 • Banki;
 • Biura rachunkowe;
 • Firmy ubezpieczeniowe;
 • Biura nieruchomości;
 • Firmy doradcze i konsultingowe;
 • Korporacje.

Analityk finansowy – zarobki

Zastanawiasz się, jak prezentują się zarobki analityka finansowego? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, ile zarabia analityk finansowy, zależy od jego wykształcenia, doświadczenia i aktualnego poziomu na ścieżce kariery. Według najnowszych danych, przeciętne zarobki na tym stanowisku to około 7000 zł brutto. Zarobki analityków mogą się różnić w zależności od województwa. Najwięcej zarabiają analitycy z województwa mazowieckiego oraz dolnośląskiego. Mieszkańcy tych regionów mogą liczyć na miesięczne pensje w wysokości około 7500 zł brutto. Najniższe miesięczne zarobki dotyczą analityków mieszkających w województwach lubelskim i pomorskim (około 4800 zł brutto).

Podsumowując, praca analityka finansowego jest niezwykle ciekawa i rozwojowa. Osoba na tym stanowisku powinna jednak posiadać pewne określone umiejętności, które z pewnością ułatwią wykonywanie zawodu. Mamy nadzieję, że dzięki informacjom zawartym w naszym artykule już wiesz, czy analityka finansowa to odpowiednia profesja dla Ciebie. 

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (2)

PeterNowPeterNow

0 0

Rzeczywiście wymagania opisane w artykule się potwierdzają. I piszę to jako osoba, która pracuje już w branży kilka lat. Praca jest trudna, ale każdemu, kto chce zacząć polecam zdobyć dobre podstawy merytoryczne. Sam kończyłem kurs analityk finansowy na platformie Krajowej Izby Księgowych i muszę przyznać, że to czego się tam nauczyłem wiele razy pomogło mi w pracy. 13:25, 17.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

misiek88misiek88

0 0

Ja również zgadzam się, że praca analityka finansowego jest wymagająca, odpowiedzialna i dosyć stresująca, należy być dobrze do tego przygotowanym. Mnie do tego przygotowały między innymi (chociaż nie wyłącznie) studia podyplomowe w WSKZ i ich materiały dydaktyczne, które były na wysokim poziomie merytorycznym. Studia są online i nie ma narzuconego czasu ich realizacji także nauka przebiega przyjemnie i można to pogodzić z pracą, a to właśnie praktyka - moim zdaniem - jest kluczowa. 13:13, 21.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%