Zamknij
REKLAMA

Piesi i rowerzyści – jak bezpiecznie poruszać się po mieście, w okolicy remontów i nad wodą?

08.35, 28.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08.35, 28.11.2022

Bezpieczeństwo osób pieszych oraz rowerzystów to jedne z najczęściej poruszanych kwestii podczas obrad samorządów miejskich. Dlaczego? Otóż obecnie władze robią wszystko,by dostosować infrastrukturę miejską tak, aby zapewnić cyklistom i pieszym jak najwyższy poziom ochrony przed zagrożeniami, np. zderzeniem z samochodem osobowym. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie zastosowanie ma kładka pieszo-rowerowa? Przeczytaj ten krótki, ale jakże treściwy wpis!

Według nieoficjalnych informacji tylko w 2022 roku na polskich drogach doszło już nawetto kilku tysięcy wypadków z udziałem pieszych oraz rowerzystów. Niektóre z nich niestety zakończyły się śmiercią poszkodowanego – najczęściej pieszego lub rowerzysty w wyniku zderzenia z pojazdem mechanicznym. Na szczęście w wielu miastach coraz częściej pojawia się tzw. kładka dla rowerów i pieszych, która pozwala na bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, a także wiele innych miejsc.

Kładki dla pieszych – czy warto stosować je w miastach?

Analizując statystyki dotyczące wypadków na przejściach dla pieszych oraz z udziałem rowerzystów, można śmiało powiedzieć, że inwestycje włodarzy miast w kładki dla pieszychi mosty rowerowe to doskonały pomysł! Dzięki temu można nie tylko realnie usprawnić komunikację drogową, ale także zwiększyć bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach publicznych. Nowoczesne kładki modułowe stalowe lub kompozytowe można skutecznie budować nad rondami, skrzyżowaniami, a także zamiennie dla standardowego przejścia dla pieszych.

Most dla pieszych i rowerzystów – czy sprawdzi się tylko w mieście?

Innowacyjne, modułowe mosty pieszo-rowerowe sprawdzają się nie tylko w infrastrukturze miejskiej. Doskonale nadają się także do zastosowania, jako kładka dla pieszych nad autostradą lub nad rzeką. Dzięki temu osoby poruszające się pieszo, rowerem czy nawet hulajnogą, mogą bezproblemowo i bezpiecznie przedostać się np. z jednej strony rzeki na drugą lub przejść bezpośrednio ponad ruchliwą autostradą.

Dlaczego kładki rowerowo-piesze zyskują na popularności?

Najważniejszym wyróżnikiem dla kładki pieszo-rowerowej zbudowanej z modułów są niskie koszty takiej inwestycji w porównaniu do tradycyjnych kładek betonowych lub drewnianych. Oprócz tego, modułowa kładka piesza i rowerowa jest: ekologiczna, bezpieczna i łatwaw budowie. Tego typu konstrukcje przeznaczone do zastosowania w miastach, jak i poza nimi, mogą być wyposażone w dodatkowe oświetlenie, rampy dla osób niepełnosprawnych,a nawet w systemy bezpieczeństwa – monitoring i sygnalizatory świetlne.

Warto dodać, że kładki modułowe budowane są najczęściej z konstrukcji stalowychi kompozytowych elementów, które są wysoce odporne na oddziaływanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Dzięki temu kładka pieszo-rowerowa nadaje się do użytkowania przez wiele lat, bez konieczności jej remontu czy przeprowadzania prac konserwacyjnych, jak ma to miejsce w przypadku kładek drewnianych.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%