Zamknij

Bukszpan – uprawa i wymagania

. + 12:15, 10.11.2022 Aktualizacja: 12:17, 10.11.2022
Skomentuj

Bukszpan to bardzo popularny krzew liściasty, chętnie sadzony w ogrodach. Doskonale znosi zarówno cieniste stanowisko jak i słoneczne. Bukszpan wieczniezielony nazywany jest także gryszpanem. Jest to krzew wolnorosnący, który nie ma dużych wymagań glebowych oraz co do stanowiska.

Bukszpan- zielona przestrzeń w ogrodzie

Bukszpan ma bardzo zwarty pokrój. Najczęściej dorasta do dwóch – czterech metrów wysokości, co zależy od sposobu jego przycinania. Pędy są wzniesione oraz bardzo gęsto pokryte drobnymi, jajowatymi, błyszczącymi liśćmi. Liście te w zależności od odmiany mogą być ciemnozielone lub żółtawe. Stanowią główną ozdobę całej rośliny. Ponadto bukszpan kwitnie najczęściej od kwietnia do maja. Pomimo że kwiaty są niewielkie i niepozorne, to skutecznie przyciągają owady i pszczoły. Bukszpan doskonale znosi cięcie, tym samym nadaje się na strzeżone żywopłoty, a także do formowania form geometrycznych. Można stworzyć z niego niebanalne roślinne rzeźby. Uprawa bukszpanu możliwa jest także w pojemnikach, jednak wówczas rośliny wymaga odpowiedniego w zabezpieczenia przed zimą.

Wieczniezielony bukszpan – pielęgnacja w ogrodzie

Bukszpan doskonale czuje się na stanowiskach słonecznych, lecz także zacienionych. Toleruje wystawę północną, jednak najbardziej preferuje stanowiska zaciszne oraz wilgotne. Dlatego wymaga regularnego podlewania, także wczesną wiosną oraz zimą. Bukszpan jest bardzo tolerancyjny jeśli chodzi o glebę. Jednak zdecydowanie najlepiej rośnie w glebie zasobnej w próchnicę, gliniastej lub przepuszczalnej. Roślina ta doskonale znosi nawet wysokie zanieczyszczenie powietrza, przez co może być sezon ona również w miastach. Niestety w okresie mroźniej i bezśnieżnej zimy może przymarzać, tym samym należy sadzić go w miejscach osłoniętych od wiatru raz ciepłych. Regularne przycinanie bukszpanu pobudza jego wzrost, zmusza do rozkrzewiania się oraz zagęszczenia zwartego pokroju. Nie należy zapominać także o nawożeniu, najlepiej wiosną. W tym celu doskonale sprawdzi się nawóz dostępny na stronie https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/nawoz-organiczny-do-bukszpanu-15-kg-id-2105.

Sadzenie bukszpanu

Doskonałym terminem do sadzenia bukszpanu jest koniec lata lub początek jesieni, zatem przełom sierpnia i września. Natomiast krzewy sprzedawane w doniczkach można sadzić przez cały rok. Przed posadzeniem bukszpanu konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Gleba musi być pulchna, przekopana na głębokość 20 cm. Należy usunąć wszelkie chwasty, zanieczyszczenia, korzenie, kamienie oraz inne nieczystości. Następnie w wyznaczonym miejscu kopie się rowek. Bukszpan to roślina, która bardzo dobrze się przyjmuje. Tym samym warto kupić sadzonki z bryłą ziemi, które przy odpowiednim podlewaniu bez problemu się ukorzenią.

Jednak sadzonki można przygotować również samodzielnie. Mogą to być na przykład sadzonki pędowe. Wówczas w sierpniu pobiera się nie zdrewniałe fragmenty jednorocznych pędów. Powinny mieć długość około 10 cm. Pobierane sadzonki należy ścinać ostrym nożem, a następnie umieścić w pojemnikach, w mieszance torfu i piasku. Kiedy sadzonki się ukorzenią już wiosną można wysadzić je w miejsce stałe do ogrodu. Istnieje także możliwość rozmnażania bukszpanu przez odkłady. To zdecydowanie najprostsza metoda na pozyskanie nowych sadzonek. W takim wypadku należy wybrać jeden z pędów bukszpanu, który rośnie jak najbliżej ziemi. Następnie należy pokryć go warstwą ziemi, a nawet dodatkowo zabezpieczyć cegłą lub kamieniem, aby pęd był nieruchomy. Już po kilku tygodniach powinny pojawić się pierwsze korzenie. Po około dwóch – trzech miesiącach sadzonkę można odciąć sekatorem od rodziny matecznej, a następnie przesadzić.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%