Planujesz w niedługim czasie wylewkę betonu? Słyszałeś już coś o betonie chudziaku, ale nie wiesz czym dokładnie jest? Koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, który odpowie na wszelkie Twoje pytania i rozwieje wątpliwości!
Chudziak, jak sama nazwa wskazuje, to beton chudy, a dokładniej podkładowo-wyrównawczy, który najczęściej wykorzystuje się w roli warstwy podbudowy. Dzięki niemu można np. wyrównać niejednorodny teren pod przyszłe fundamenty. Ten rodzaj betonu nie charakteryzuje się zbyt dużą wytrzymałością, dlatego nie można go używać w miejscach, które muszą sprostać dużym oczekiwaniom. Nie oznacza to jednak, że beton chudziak nie odgrywa bardzo istotnej roli podczas wznoszenia wszelkiego rodzaju budynków.
Beton chudziak służy głównie wyrównywaniu terenu - tworzy on wtedy warstwę podbudowy. Co więcej, taka warstwa nie tylko sprawia, że teren staje się równiejszy, lecz również chroni konstrukcję. To właśnie na taką warstwę betonu chudziaka nakłada się dalsze nawierzchnie betonowe, dzięki czemu można mieć pewność, że będą one stabilne - np. ściany nie zaczną obsuwać się i pękać z powodu nierówności terenu. Beton chudziak doskonale sprawdzi się również w innych warunkach, np. przy budowie kominów. Podobnie jak w poprzednim przypadku, stanowi on podstawę konstrukcji, na którą następnie nakłada się system uzbrojenia zalany betonem, a w ostatnim kroku formowany jest fundament pod końcowym efekt, jakim jest komin.
Chudziak jest chudy, a to oznacza, że nie będzie on zbyt odporny na ściskanie. Jak wiadomo, podstawowym parametrem, jakim określa się beton jest jego klasa. Klasy wytrzymałości określają, na jakie ściskanie będzie odporny beton. W przypadku chudziaka ta klasa to B10. Beton B10 to zatem beton nienośny, czyli taki, na którym nie mogą zostać umieszczone duże ciężary. Beton chudziak potrafi wytrzymać nacisk od 6 do 10 MPa. Warto również pamiętać o tym, aby beton B-10 nie przekraczał gęstości 2600 kg/m3, a jego średnia gęstość wynosiła 2000 kg/m3.
Beton B 10 to rodzaj betonu nieco odróżniający się, jeśli chodzi o skład, od innych typów betonu. W przypadku chudziaka potrzebujemy dużo mniejszą ilość cementu niż w innych przypadkach. Gotowy beton chudziak posiada w składzie takie elementy jak cement lub żwir, dzięki czemu charakteryzuje się płynną konsystencją, którą w łatwy sposób można rozprowadzić na podłożu. Ilość składników, jaką potrzebujemy, aby przygotować chudziak będzie się różnić w zależności od tego czy przeliczamy gotowe metry sześcienne czy też zdecydujemy się liczyć workami. Jeśli chcemy przygotować proporcje do worka 25-kilogramowego, proporcje będą następujące:
Jak sama nazwa wskazuje, beton chudziak powinien być chudy, zatem jego grubość nie powinna przekraczać 10 cm. Najbardziej optymalną opcją jest przygotowanie chudziaka na grubość 9 cm. Można znaleźć informacje również o tym, że beton B10 może posiadać grubość aż do 15 cm, lecz wielkość taka, ze względu na charakterystykę tego betonu, jest niewskazana.
Wylewka chudziaka to bardzo istotny proces. Podczas jego wylewania koniecznie należy zadbać o to, aby wyrównać podłoże, na którym zostanie położony chudziak, zmniejszyć napływ wody do betonu konstrukcyjnego oraz zmniejszyć odpływ wody z betonu komórkowego.
Chudziak charakteryzuje się dość szybkim czasem schnięcia - wystarczy mu jedynie jedna doba. Należy jednak pamiętać, aby nie podejmować na nim prac po tym czasie, lecz poczekać kilka dodatkowych dni na to, aby beton dokładnie wysechł.
Aby odpowiednio zaizolować fundamenty, koniecznie należy nałożyć na chudziak materiał izolujący. Jednym z nich jest papa. Skutecznie chroni ona przed wilgocią, dzięki czemu można mieć pewność o dobry stan betonu. Można zdecydować się zarówno na papę termozgrzewalną, jak i na papę klejoną lepikiem. W obu przypadkach należy nałożyć ją, gdy już beton chudziak dostatecznie wyschnie.
To, ile zapłacimy za chudziak będzie zależeć od tego, czy przygotujemy go samodzielnie na miejscu, w betoniarce, czy też zdecydujemy się na dostawę gotowego betonu wyprodukowanego w betoniarni. Pierwsza opcja będzie bez wątpienia tańsza, lecz należy pamiętać, że beton z betoniarni zazwyczaj charakteryzuje się dużo lepszą jakością, dzięki czemu można mieć pewność, że wylewa uda się idealnie.
Beton chudziak, jak każdy produkt, posiada swoje wady i zalety. Zdecydowanie największą wadą betonu B-10 jest jego niska odporność na ściskanie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku podstawy, której zadaniem jest wyrównywanie terenu nie potrzebujemy betonu o najwyższej jakości. Dlatego warto wtedy zdecydować się na chudziak, który posiada szereg zalet, takich jak:
Beton chudziak możemy zarówno przygotować sami, jak i zamówić gotowy produkt w betoniarni. Jeśli przygotowujemy go sami, worki z cementem możemy otrzymać w każdym sklepie budowlanym. Natomiast jeśli nie chcemy marnować czasu na przygotowanie własnoręczne betonu, wtedy wystarczy znaleźć najbliższą betoniarnię, która cieszy się dobrą renomą w okolicy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz