LNG czyli skroplony gaz ziemny szturmem wdarł się na nowe rynki. Wpływ na to ma nie tylko cena, ale również wygoda i bezpieczeństwo użycia. Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że również przemysł zaczął wykorzystywać błękitne paliwo. Jest ono wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej, zasilając procesy technologiczne a także jako paliwo napędowe w transporcie. Sukces LNG przejawia się również rozwojem infrastruktury oraz poprawą dostępności. Prognozy organizacji Gaz Infrastructure Europe, mówią o tym, że w Europie do roku 2026 mają powstać co najmniej 34 terminale gazowe. Takie tempo rozwoju spowodowane jest ekonomicznymi i środowiskowymi korzyściami.
LNG może być wykorzystywany w każdej branży, od przetwórstwa spożywczego (przetwórstwa owocowo-warzywne, zakłady mięsne, mleczarnie), przez huty, aż po galwanizernie. Może być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie wymagana do procesów jest energia cieplna (para wodna, ciepło technologiczne, ciepła woda) lub elektryczna pod warunkiem zastosowania odpowiednich kompensatorów do gazu. W przemyśle spożywczym, LNG wykorzystywany jest do wytwarzania ciepła technologicznego, który potrzebny jest do odtłuszczania i czyszczenia linii technologicznych a także do obróbki termicznej żywności (wypiekania, parzenia, wędzenia, gotowania). Skroplony gaz ziemny jest również wykorzystywany w zakładach, gdzie potrzebny jest do między innymi wypalania produktów ceramicznych, zgrzewania taśm filtracyjnych czy też topienia szkła. LNG wykorzystywany jest najczęściej na obszarach, gdzie występują deficyty energii, zanieczyszczenia środowiska oraz szybki rozwój przemysłu. Wysokosprawna kogeneracja oraz odpowiednie kompensatory do gazu wpływają korzystnie na środowisko oraz portfele przedsiębiorców.
LNG znajduje zastosowanie w celach chłodniczych np. w przetwórstwie ryb czy produkcji mrożonek. Ciekły gaz ziemny może być wykorzystywany nie tylko jako paliwo do wytworzenia energii elektrycznej, która zasila klasyczne sprężarkowe agregaty chłodnicze. LNG przechowywany jest w temperaturze -163ºC. Zanim nastąpi spalenie, konieczna jest regazyfikacja, czyli proces polegający na odzyskaniu energii z wcześniejszego skraplania i chłodzenia gazu. Aby tego dokonać, należy uzupełnić parownice o specjalny wymiennik, który będzie odpowiedzialny za przejście gazu ze stanu ciekłego w gazowy oraz kompensatory do gazu. Oprócz regazyfikacji, wymiennik obniża jednocześnie temperaturę czynnika chłodniczego, który wykorzystywany jest w procesach produkcyjnych. Wykorzystywanie LNG w taki sposób pozwoli na znaczne oszczędności energii zasilającej agregaty chłodnicze.
Ciekły gaz ziemny stosowany jest również w zaawansowanych urządzeniach, takich jak wysokowydajny generator magneto gazodynamicznych oraz bardzo zaawansowanych procesach technologicznych. Urządzenia te pracują na wysokich temperaturach i potrafią zamienić energię chemiczną gazu w energię elektryczną. Dzięki temu można osiągać wysoką wydajność energetyczną. LNG w takim przypadku, odpowiedzialny jest za chłodzenie magnesów, które są ważną częścią generatorów. Skroplonego gazu ziemnego używają również niskotemperaturowe instalacje frakcjonowania gazów węglowodorowych. Co więcej? Potężne możliwości wykorzystywania LNG w przemyśle, stosunkowo niska cena i emisyjność oraz rosnąca dostępność, pozwalają nam myśleć, że popularność tego paliwa będzie rosnąć z czasem. Statystyki jasno za tym przemawiają. Prognozy mówią o tym, że w 2040 roku handel gazem będzie w 60% powiązany z łańcuchem LNG.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz