Naturalny parkiet to piękne rozwiązanie w rustykalnym stylu. Układanie parkietu jest stosunkowo prostym procesem, choć nowicjusze mogą mieć z nim nieco problemów. Jeśli chcesz samodzielnie położyć parkiet drewniany, warto zapoznać się z metodami jego kładzenia i wiedzieć, jakie wzory możesz ułożyć.
Parkiet drewniany — jaki wzór wybrać?
Dzięki różnym wymiarom desek klepkę parkietową można układać w różne, atrakcyjne wizualnie kompozycje. Najbardziej tradycyjny jest wzór jodełki, w którym krótszy bok jednej klepki jest zestawiony pod kątem prostym z dłuższym bokiem drugiej. Ponieważ przypomina on insygnia podoficerskie, nazywa się go również „wzorem sierżanta”. Za to styl jodełki francuskiej oznacza, że klepki parkietowe są ścięte pod kątem 45 stopni – mają kształt równoległoboku, nie prostokąta. Z kolei w jodełce węgierskiej deski mogą być cięte pod kątem 60 stopni.
Popularnością cieszy się też wzór mijanki, czasem nazywany „cegiełką”: tu każdy rząd klepek jest przesunięty o połowę długości wobec poprzedniego, jak w ceglanym murze. Jeśli nowa klepka zaczyna się na wysokości 1/3 czy ¼ niższej, taki wzór nazywamy podłogą okrętową. Oczywiście, klepka parkietowa może być ułożona też w mozaikę, bez żadnego przesunięcia. Takie wzory są jednak mniej estetyczne i łatwiejsze do uszkodzenia.
Popularne są także wzory oraz wielokolorowe kombinacje desek – na przykład tzw. plecionka lub szachownica z bloków złożonych z kilku klepek. Bardziej zaawansowane wzory nazywa się parkietem pałacowym – i wymagają nie tylko umiejętności układania parkietu drewnianego, ale też prawdziwego zmysłu estetycznego.
Klepka parkietowa: Podstawy klejenia
Parkiet drewniany można położyć dopiero po zakończeniu prac mokrych w budynku. Jeśli jeszcze nie wylałeś ani zagruntowałeś podłogi, teraz jest na to czas. O ile twoje klepki parkietowe nie są długie, użyj wylewki wyrównującej — albo szlifierki do betonu — by zadbać o stabilność. Podłoże musi być suche, czyste, wytrzymałe, oraz doskonale wypoziomowane (im większy rozmiar klejonych elementów, tym bardziej to istotne).
Sklep budowlany Pętlak Parkiety oferuje wykończone i polakierowane klepki. Jeśli jednak kładziesz surową deskę, wymaga ona cyklinowania — zwłaszcza gdy masz na myśli wzór mozaikowy. Wycyklinowany parkiet drewniany należy wypełnić specjalną masą szpachlową lub lakierem zmieszanym z pyłem drzewnym — w ten sposób uszczelniasz połączenia między deskami. Po cyklinowaniu należy ugruntować klepki podłogowe: dopiero po nałożeniu podkładu możesz wykończyć lakierem piękny, nowy parkiet drewniany.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz