„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Te słowa wielkiego kanclerza koronnego Jana Zamoyskiego, mecenasa i filantropa przez ponad cztery wieki nadal nie straciły nic na swojej mocy oraz wartości. Od edukacji tak naprawdę wszystko się zaczyna. Pokazuje ona drzwi do przyszłego życia. Reszta zależy od nas — jakie klucze wybierzemy i jaki świat chcemy dla siebie otworzyć i zbudować. Nauka poszerza horyzonty. Na każdym z jej etapów zdobywamy nowe doświadczenie. Takim przystankiem jest ukończenie szkoły średniej. Co ono oznacza i jaki daje nam rozkład jazdy w przyszłym życiu zawodowym?
Co jeśli matura to nie bzdura?
Wykształcenie pomaturalne zdobywa się oczywiście po maturze. Aby do niej przystąpić należy otrzymać świadectwo ukończenia szkoły średniej. Możliwości takie daje liceum, technikum oraz branżowe szkoły II stopnia. Jeśli nie podszedłeś do egzaminu maturalnego albo go nie zdałeś, to nic straconego, bo możesz zawsze spróbować jeszcze raz, do skutku. Należy nadmienić, że w przypadku chęci poprawy niektórych przedmiotów, jest taka możliwość w ciągu pięciu lat. Po upływie tego czasu maturę należy zdać całą od początku. Dlatego droga do sukcesu po tym okresie czasu jest o wiele bardziej wyboista, długa i trudna do zrealizowania. Niemniej jednak system oświaty daje możliwość przystąpienia do niej w każdym wieku.
Wykształcenie średnie dla wszystkich
Świadectwo ukończenia szkoły średniej można zdobyć w każdym wieku, także z wykształceniem zawodowym. Jeśli brakuje wykształcenia średniego, co jest przepustką do matury albo wielu szkół policealnych, wystarczy zapisać się do liceum dla dorosłych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla ludzi, chcących poszerzać swoje kompetencje na przykład ze względu na możliwość awansu w pracy, czy po prostu robiących to dla siebie. Taka szkoła może mieć tryb wieczorowy, zaoczny albo eksternistyczny.
Szkoła pomaturalna prawdziwym egzaminem dojrzałości
Można, ale nie trzeba zdawać matury, aby zdobyć ciekawy zawód i udowodnić sobie swoją dojrzałość. Nie tylko matura daje możliwość realizacji planów. Swój kierunek na życie można obrać zupełnie inaczej. Dobrym pomysłem jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu kariery zawodowej nawet po roku dodatkowego kształcenia się.
Na rynku jest dużo ciekawych ofert szkół policealnych, które trafią w różne gusta osób młodych i starszych oraz umożliwią im zdobycie wymarzonego zawodu. Dobrym przykładem, profesjonalnego ośrodka szkolenia jest szkoła pomaturalna PRO CIVITAS z Kielc. Oferuje ona wachlarz różnorodnego kształcenia zawodowego w policealnych szkołach wraz ze szkołami medycznymi, liceum dla dorosłych, kursami i szkoleniami. Jest godna zaufania, ponieważ może pochwalić się własnymi autorskimi programami kształcenia, tworzonymi we współpracy z pracodawcami. Ze szczegółową ofertą szkoły można zapoznać się pod adresem: https://procivitas.edu.pl/.
Edukacja pomaturalna daje młodym ludziom szansę na odnalezienie się na rynku pracy w krótszym terminie. Wśród kierunków policealnych znajdują się też takie związane z dużą odpowiedzialnością za drugiego człowieka. Opiekun medyczny, w domu pomocy społecznej, osoby starszej, terapeuta zajęciowy to zawody trudne i z misją. Dlatego pokazują dużą dojrzałość młodych ludzi, chcących się w nich trudnić. Tak samo jak w przypadku innych kierunków kształcenia dostępnych w szkołach pomaturalnych ważne jest, aby oferta była z jednej strony atrakcyjna, a z drugiej poważna jakościowo, by młodzież rzeczywiście wynosiła z niej jak najwięcej i wpływała na własny rozwój zawodowy. A to się będzie przekładało na lepsze życie zarówno ich, jak i innych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz