Zamknij

Skąd się wzięły sukienki kopertowe?

. + 14:50, 27.05.2022 Aktualizacja: 14:53, 27.05.2022
Skomentuj

Mało kto wie, że regularnie pojawiające się na pokazach mody sukienki kopertowe są z nami już od... 48 lat. Poznajcie fascynującą historię wrap dress - jednego z najpopularniejszych fasonów wszechczasów.

Diane von Fürstenberg – twórczyni sukienki kopertowej

Za projekt kultowej sukienki kopertowej odpowiada Diane von Fürstenberg - belgijska designerka. Swoją przygodę ze światem mody rozpoczęła we Włoszech, odbywając praktykę u producenta tekstyliów Angelo Ferrettiego. Wówczas zaprojektowała i wyprodukowała swoje pierwsze sukienki z jedwabiu. Pod koniec lat 60-tych, Diane przeprowadziła się do Nowego Jorku. Tam stworzyła własną linię dżersejowych sukienek. Jej projekty zachwyciły Dianę Vreeland, legendarną redaktorkę Vogue’a. Niedługo później, w 1974 roku, na rynek trafiły słynne sukienki kopertowe z dżerseju – długości lekko za kolano, bez guzików i suwaka. Praktyczna i uniwersalna kopertowa sukienka projektu Fürstenberg stała się światowym fenomenem - ikoną, która odmieniła życie tysięcy amerykańskich kobiet. Kosztowała 75 dolarów i w krótkim czasie sprzedała się w 5 milionach egzemplarzy. Diane sama chętnie nosiła swoje kopertowe sukienki, co zapewniło im jeszcze skuteczniejszą reklamę. 2 lata po premierze kultowej koperty, magazyn „Newsweek” uznał Fürstenberg za najlepiej sprzedającą się projektantkę mody od czasów Coco Chanel.

Sukienki kopertowe dzisiaj

Od momentu stworzenia ikonicznego projektu przez Diane von Fürstenberg, sukienki kopertowe doczekały się tysięcy wariacji. Praktycznie każdy dom mody miał w swojej kolekcji ten charakterystyczny fason. Sama Diane zaproponowała kilkadziesiąt wersji swojej sukienki. Do dzisiaj sukienki kopertowe pojawiają się na wybiegach. Można je kupić w luksusowych butikach i w popularnych sieciówkach. Autorskie modele proponują także polskie marki, które projektują i szyją swoje kolekcje we własnych szwalniach (spójrz na sukienki kopertowe DAMA Couture).

Sukienka kopertowa przywodzi na myśl trochę szlafrok, a trochę japońskie kimono. I słusznie, bo podobno Fürstenberg fascynowała się kulturą Dalekiego Wschodu. Model kopertowy zawiązuje się wokół górnej części ciała. Dwa zakładane na siebie elementy tworzą kopertowy dekolt w kształcie litery V. W klasycznym wydaniu, sukienka kopertowa posiada wiązanie z przodu lub z boku. Popularnością cieszą się sukienki kopertowe rozkloszowane – z dopasowaną górą i nieprzylegającym do ciała dołem oraz modele ołówkowe, które mocno podkreślają kobiece kształty. Do wyboru pozostają długości mini, midi i maxi, przy czym oryginał był średniej długości. 

Warto wspomnieć w tym miejscu także o sukienkach nie tyle kopertowych, co posiadających kopertowy dekolt. Nie są one wiązane, ale mają charakterystyczny dekolt „na zakładkę”. Kopertowy dekolt cudownie eksponuje biust i pięknie wydłuża szyję. W takiej sukience można poczuć się naprawdę seksownie i kobieco, ale nie wyzywająco.

Zalety kopertowych sukienek

Diane von Fürstenberg zdecydowała się sprzedać swoją firmę wraz z nadejściem kolorowych lat 80-tych. Designerka odkupiła ją jednak w latach 90-tych, ponieważ zauważyła, jak wielki potencjał znowu posiadała jej ikona. Sukienka kopertowa do dzisiaj jest modowym symbolem elegancji, wygody, uniwersalności, wszechstronności i elastyczności.

Dzięki wielu opcjom wiązania, można łatwo dopasować sukienkę do figury. Kopertowy dekolt zmysłowo podkreśla biust i eksponuje talię oraz wydłuża szyje, optycznie wysmuklając całą sylwetkę. Jednocześnie sprytnie zamaskowane zostają ewentualne mankamenty sylwetki, jak wystający brzuszek, masywniejsze ramiona czy szersze biodra.

Jedną kopertową sukienkę midi lub maxi ubierzesz na wiele okazji – jeśli oczywiście wybierzesz model o stosunkowo prostym fasonie i w stonowanym kolorze. To doskonały wybór na wesele przyjaciółki, chrzciny dziecka, randkę w eleganckiej restauracji, spektakl w teatrze, imprezę urodzinową, a nawet do pracy. Eksperymentując z różnymi dodatkami, fryzurami i makijażem, na bazie kopertowej sukienki stworzysz modne kreacje o charakterze zarówno półoficjalnym, jak i casualowym. „To sukienka, którą pokocha twój facet, a matka nie będzie miała nic przeciwko niej” – tak o swoim projekcie mawiała Diane.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%