Zamknij

Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy. Poznaj tajniki prawa

m + 13:32, 19.03.2022 Aktualizacja: 13:32, 19.03.2022
Skomentuj

Niespodziewane wypadki w drodze do pracy potrafią przysporzyć wielu problemów. Nawet zwykłe potknięcie lub poślizgnięcie może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a tym samym ograniczać naszą zdolność do pracy. Wiąże się to ze zmianą wysokości uzyskanego wynagrodzenia. Przy wypadku przy pracy dostajesz wyrównanie oraz odszkodowanie, jednak musisz wiedzieć, że wypadek w drodze do pracy rządzi się innymi prawami. Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się na co musisz się przygotować.

Poznaj szczegółową definicję wypadku w drodze i z pracy. Zobacz czy opisuje Twoje zdarzenie

Na wstępie musisz wiedzieć, że za wypadek w drodze do pracy uważa się:

  • nagłe zdarzenie,
  • wywołane przyczyną zewnętrzną,
  • wystąpiło w w drodze do lub z pracy,
  • droga była najkrótsza i nieprzerwana.

Musisz mieć świadomość, że jeżeli Twoje zdarzenie nie będzie spełniało choćby jednego z wymienionych wyżej warunków zdarzenie nie zostanie uznane za wypadek. Przepisy prawne uwzględniają jednak pewne wyjątki! Droga nie musi być najkrótsza, jeśli inna była dogodniejsza pod względem warunków komunikacyjnych. Oznacza to, że jeżeli na Twojej stałej trasie do lub z miejsca pracy pojawiły się roboty drogowe, możesz wybrać dłuższą trasę. Kolejnym wyjątkiem jest nieprzerwanie drogi. Może zostać przerwana jeśli jest życiowo uzasadniona np. w sytuacji kiedy odbierasz dziecko do szkoły lub dostarczasz leki chorej osobie. Jeśli natomiast przerwałeś drogę ze względu na spotkanie ze znajomymi lub zakupy w galerii handlowej Twoje zgłoszenie wypadku zostanie odrzucone.

Sprawdź, czy masz szansę na uzyskanie godnego odszkodowania

Kwestia uzyskania odszkodowanie nie jest tutaj tak prosta jak w przypadku wypadku przy pracy. Tutaj niestety nie przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Jednak nie oznacza to, że nie dostaniesz jakiegokolwiek świadczenia pieniężnego. Zaistniałe zdarzenie musisz niezwłocznie zgłosić pracodawcy lub do działu BHP jeśli taki jest w firmie. Następnie sporządzany jest protokół powypadkowy stanowiący istotny dokument do uznania Twojego zdarzenia za wypadek. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony to przez 33 dni pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Dla osób powyżej 50 roku życia taki dodatek pieniężny wypłacany jest przez 14 dni. W czasie dłuższej nieobecności należy złożyć wniosek do ZUS o zasiłek chorobowy. Musisz wiedzieć, że jeśli uzyskane świadczenia pieniężne nie są dla Ciebie satysfakcjonujące możesz ubiegać się o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za poniesienie koszty związane z zakupem leków lub za czasową utratę zdolności do pracy. Nieuniknione jest tutaj wszczęcie postępowania sądowego. Jeśli szukasz pomocy doświadczonych prawników zajrzyj na stronę https://www.aif.com.pl/. AIF Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań powypadkowych. Nie zwlekaj i zawalcz o godne odszkodowanie za poniesione straty.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%