Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na optymalizację opłat za prąd i ogrzewanie jest postawienie domu energooszczędnego. Co to oznacza? W takim budynku dba się o jak najmniejsze straty – zarówno w zakresie ciepła, jak i energii elektrycznej. Jest on nie tylko tańszy w utrzymaniu, ale też przyjazny środowisku.
Dom energooszczędny to przede wszystkim dobrze zaplanowany budynek stworzony przy pomocy odpowiednich materiałów. Nie ma w nim miejsca na tzw. mostki cieplne, czyli przestrzenie, które powodują utratę ciepła. Jest to zwarta bryła, z wysokiej klasy oknami i odpowiednią izolacją, która pozwala wykorzystać naturalne ciepło i promienie słoneczne. Domy energooszczędne mogą być także wykonane z prefabrykatów. Jednym z liderów w tym zakresie jest firma Wolf System. Takie budynki pozwalają na wysoką optymalizację kosztów ogrzewania, a tym samym – znaczne obniżenie rachunków. W domach energooszczędnych często stosuje się automatykę, a także systemy pozwalające na wykorzystanie energii odnawialnej i rekuperację. Pierwotny koszt wybudowania takiego domu zazwyczaj jest wyższy niż w przypadku tradycyjnego, jednak inwestycja szybko się zwraca.
W domu energooszczędnym ważna jest nie tylko optymalizacja wykorzystania energii, ale też sposób jej pozyskiwania. W związku z tym dobrze sprawdzają się w nim OZE. Najczęściej w takich budynkach montuje się pompę ciepła, panele fotowoltaiczne i systemy solarne. Pierwsza instalacja pozwala na ogrzanie lub ochłodzenie domu przy wykorzystaniu ciepła pozyskanego z gruntu, wody lub powietrza. Przekazuje się je do wnętrza przy pomocy energii napędowej doprowadzanej do pompy. System ten idealnie współpracuje z instalacjami fotowoltaicznymi. Są to zestawy paneli służące do wykorzystania promieni słonecznych do wyprodukowania prądu. Dzięki nim można zyskać niezależność od dostawców energii, a także znacznie obniżyć wysokość rachunków. Zarówno pompa ciepła, jak i fotowoltaika są systemami bardzo przyjaznymi dla środowiska i pomagają zadbać o jakość powietrza w okolicy.
Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji, który pozwala jednocześnie zadbać o jakość powietrza, jak i ograniczyć utratę ciepła w budynku. Wyróżnia się inną zasadą działania niż tradycyjne instalacje grawitacyjne, których zastosowanie wiąże się z wychładzaniem pomieszczeń. Ruch powietrza wytwarza urządzenie zwane rekuperatorem, które kontroluje ruch tego wpadającego i wywiewanego z pomieszczenia. Podłączone są do niego cztery kanały, które pozwalają wychwycić ciepło i przekazać je do świeżego strumienia, a jednocześnie pozbyć się tego zanieczyszczonego. Jednak rekuperacja ma także o wiele więcej zalet. Systematycznie usuwa ona wilgoć z wnętrza i pozwala szybko pozbyć się przykrych zapachów. Instalację tę można również zautomatyzować dzięki zamontowaniu czujników poziomu dwutlenku węgla oraz wilgoci czy połączenie jej w jeden system z klimatyzacją.
W domu energooszczędnym warto również wykorzystać inteligentne systemy, które nie tylko ułatwiają zarządzanie całym domem, ale umożliwiają także optymalizację wykorzystania energii czy ogrzewania, co przekłada się na oszczędności. Oprócz tego można podłączyć do nich również inne elementy – bramę, rolety czy alarm. Takie rozwiązania pozwalają na oszczędności na kilku poziomach. Pierwszym jest zarządzanie energią elektryczną poprzez możliwości dostosowania oświetlenia. Drugim jest optymalizacja instalacji odpowiedzialnych za utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu, czyli odpowiednie ustawienie klimatyzacji, rekuperacji i ogrzewania. Całością można łatwo zarządzać z poziomu smartfona – także podczas nieobecności w domu, co jest dużym udogodnieniem. Szeroki wybór produktów do automatyki można znaleźć w różnych sklepach, takich jak te wymienione tutaj: https://domar.pl/sklepy/.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz