Zamknij

Wydajność fotowoltaiki w domu. Co na nią wpływa?

. + 13:23, 24.02.2022 Aktualizacja: 13:23, 24.02.2022
Skomentuj

Chociaż panele fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością, wiele osób ciągle ma odnośnie niech pewne obawy. Jaką tak naprawdę dają one gwarancję? Czy zawsze pracują efektywnie? Czy są wydajne? To tylko niektóre pytania, z jakimi mierzą się osoby zainteresowane fotowoltaiką. Odpowiedzmy zatem na pytanie, co wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej w domu.

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – co wpływa na jej wydajność?

Bez wątpienia fotowoltaika dla domu jednorodzinnego jest rozwiązaniem korzystnym. Przede wszystkim, otwiera ona szansę na zupełnie darmowe pozyskiwanie energii elektrycznej, a tym samym, na uniezależnienie się od wzrastających nieustannie cen prądu. Co więcej, montując panele słoneczne na dachu domu jednorodzinnego lub obok budynku, nie musimy obawiać się ewentualnych przerw w dostawach prądu – na przykład podczas wichur i burz.

Wydajność fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego nie zawsze jednak będzie taka sama. Ostateczne efekty są zależne od kilku czynników.

Typ zamontowanych paneli

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jakie panele fotowoltaiczne są zamontowane na dachu. Najczęściej stosowane, obecnie dostępne na rynku panele generują średnio 290-400 W. W celu wybrania wysokiej jakości paneli, warto korzystać z usług doświadczonych firm, takich jak Electro Control.

Umieszczenie paneli względem słońca

Orientacja dachu odgrywa istotną rolę dla wydajności instalacji. Optymalnym rozwiązaniem będzie dach o pochyleniu 35˚, zwrócony w stronę południa. Możliwe jest również zastosowanie wydajnej instalacji dla dachu zachodniego lub wschodniego, jednak taka inwestycja będzie po prostu droższa.

Kąt nachylanie dachu

Jeśli fotowoltaika dla domu jednorodzinnego ma być maksymalnie wydajna, powinna być zamontowana na dachu o nachyleniu 25-35˚. Dachy o większym nachyleniu będą traciły na wydajności, natomiast mając płaski dach, powinniśmy zadbać o to, by panele zostały zamocowane na konstrukcjach, które zwrócą je idealnie w stronę słońca.

Cień i zabrudzenia

Na wydajność paneli fotowoltaicznych wpływa także zacienienie i ewentualne zabrudzenia. Mówiąc wprost, padający na panel cień wyłącza części modułu z użytkowania. Taki sam skutek mogą powodować osadzające się na panelach większe zabrudzenia. Z tego powodu instalacja powinna być regularnie i starannie czyszczona.

Electro Control – montaż paneli fotowoltaicznych i profesjonalne doradztwo

Osoby, które są zainteresowane montażem paneli fotowoltaicznych we własnym domu jednorodzinnym, powinny poszukać usług doświadczonych producentów paneli, takich jak Electro Control. U przedsiębiorców, korzystających z kalkulatora fotowoltaiki możesz sprawdzić, czy dana instalacja będzie opłacalna w Twoim przypadku i dowiesz się, jakie panele wybrać.

Pamiętaj, że wybierając fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego, możesz również zdecydować się na montaż magazynu dla energii, dzięki któremu zbierzesz naddatki energii elektrycznej na własny użytek.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%