Zamknij

Zastosowanie robotów w przemyśle

m + 17:21, 22.11.2021 Aktualizacja: 17:21, 22.11.2021
Skomentuj

Obecność robotów w dużych firmach przemysłowych to właściwie codzienność. Już od wielu lat coraz to nowe gałęzie przemysłu wykorzystują potencjał automatyzacji. Sprawdźmy, jakie jest najważniejsze zastosowanie robotów w przemyśle i jakie korzyści z tego wynikają.

Robotyzacja przemysłu - ciekawostka czy konieczność? 

Branża produkcyjna w ciągu ostatniego ćwierćwiecza rozwinęła się nie do poznania. Z jednej strony wpływ na to mają rosnące wymagania konsumentów, którym zależy na produkcie najwyższej jakości. Z drugiej strony konkurencyjność branży, która niejako nakłada na każdą firmę przemysłową obowiązek dostarczania najwyższej klasy produktów, w możliwie najszybszym czasie, generując przy tym jak najmniejsze koszty. 

W przypadku branży produkcyjnej takie założenia da się zrealizować jedynie z pomocą robotyzacji. To właśnie roboty zastępują na wielu stanowiskach roboczych pracowników, realizując te same zadania szybciej, dokładniej, taniej, ale też bezpieczniej. Z tego właśnie względu stosowanie robotyzacji w przemyśle nie może być już jedynie fanaberią, a koniecznością, by utrzymać lub zyskać przewagę konkurencyjną nad innymi firmami. 

Korzyści wynikające z robotyzacji przemysłu

Jakie są główne korzyści, które wynikają z wdrożenia robotyzacji w firmie przemysłowej? Przede wszystkim zwiększenie mocy produkcyjnej zakładu. Dzięki robotom przemysłowym i stanowiskom zrobotyzowanym dostępnym pod https://imi-polska.pl/robotyka-i-stanowiska-zrobotyzowane/ nasza firma może osiągnąć niespotykany dotąd wolumen produkcyjny, między innymi dzięki szybkości pracy robotów. Robot nie dość, że wykona swoje zadanie szybciej, to jeszcze może pracować przez całą dobę, minimalizując przy tym ryzyko jakichkolwiek przestojów spowodowanych urlopem zdrowotnym czy złą dyspozycją pracownika. 

To jednak niejedyna zaleta robotyzacji przemysłu. Warto wspomnieć również o redukcji całkowitych kosztów produkcji. Robot nie pobiera wynagrodzenia, nie trzeba mu płacić nadgodzin czy rocznych premii. Choć początkowa inwestycja wdrożenia robota może wydawać się wielu firmom zaporowa, to jednak w krótkim okresie zdamy sobie sprawę z tego, że koszty te zwrócą się z nawiązką.

Jednak szybkość i ciągłość produkcji to nie zawsze klucz do uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku. Równie istotna jest jakość produkcji, a robotyzacja wspiera nas i w tym obszarze. Kolejną, równie istotną korzyścią wynikającą z wdrożenia robotyzacji w firmie przemysłowej jest chęć utrzymania wysokiej jakości produktów przy możliwie najefektywniejszym wykorzystaniu surowców i półproduktów. 

Zastosowanie robotów w przemyśle 

Robotyzacja przemysłu jest obecnie w tak zaawansowanym stadium, że z łatwością jesteśmy w stanie zidentyfikować najpopularniejsze zastosowanie automatyzacji w przemyśle. Gdzie roboty są wykorzystywane najczęściej? Przede wszystkim w obszarze:

  • Paletyzacji - Roboty w sposób niezwykle efektywny mogą realizować proces paletyzacji z ogromną precyzją. Obecnie najbardziej zaawansowane roboty obsługujące paletyzację mogą udźwignąć nawet 700 kilogramów bez względu na rodzaj palety. Dzięki takiemu zastosowaniu pracownicy nie muszą już realizować tych ryzykownych i szkodliwych dla zdrowia zadań.
  • Montażu - Montaż to zadanie, które od wielu lat było zarezerwowane dla pracowników przemysłu. Jednak nie ma wątpliwości, że była to praca niezwykle monotonna. Z tego też pracownik po wielu godzinach realizował standardowy proces wolniej i mniej dokładniej. Roboty natomiast zastępując zwykłych pracowników, wykonują to zadanie z równą precyzją i szybkością. 
  • Spawania - Spawanie to obiektywnie jeden z najbardziej szkodliwych obszarów pracy w branży przemysłowej. Z tego względu roboty spawalnicze cieszą się tak dużą popularnością. Różne rodzaje spawania wykonywane wszelkimi dostępnymi metodami sprawia, że nigdy już nie oddelegowujemy do tej pracy człowieka. 
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%