Zamknij

Domek na drzewie: jak go zbudować i ile kosztują domki?

12:37, 09.09.2021 m Aktualizacja: 12:38, 09.09.2021
Skomentuj

Domek na drzewie jest wyjątkowym miejscem skupiającym uwagę najmłodszych, stanowiącym jednocześnie niespełnione marzenie szeregu dorosłych. Budowa tego rodzaju konstrukcji w latach wcześniejszych była praktycznie niemożliwa, jednak korzystając z dorobku współczesnych projektów warto rozważyć jej wzniesienie. Dodatkowa przestrzeń umożliwia jej dowolne zaprojektowanie zgodnie z indywidualnymi założeniami, jednak jak zbudować domek na drzewie i ile kosztuje taka instalacja?

Właściwe drzewo podstawą instalacji

Pierwszym krokiem, który należy poczynić jeszcze przed zebraniem odpowiednich materiałów, jest wybór odpowiedniego drzewa umiejscowionego na działce. Nieodpowiedni gatunek stwarzać będzie niebezpieczeństwo w trakcie późniejszej zabawy. Przeznaczone drzewo powinno być przede wszystkim zdrowe i pozbawione wszelkich oznak choroby bądź działania pasożytów. Warto zwrócić uwagę nie tylko na sam pień, ale również na gałęzie, na których częściowo oparty będzie domek na drzewie. Najlepiej sprawdzą się gatunki odznaczające się rozłożystymi konarami, głęboko zakorzenioną podstawą, a także zwielokrotnioną średnicą pnia, sięgającą minimum 30 cm. Są nimi m.in.:

  • dąb
  • buk
  • orzech
  • lipa
  • jabłoń
  • klon

Proces wznoszenia domku

Planując proces budowy domku dla najmłodszych najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie optymalnej wysokości całej konstrukcji. Mając to na uwadze zarówno gwarantujemy bezpieczeństwo w trakcie zabawy, a także poczucie prywatności sąsiadów.

Przechodząc do wznoszenia domku na drzewie, możliwe jest jego samodzielne wykonanie bądź skorzystanie z profesjonalnych działalności oferujących tego rodzaju usługi. W większości przypadków jego wymiary wynoszą 3x3 metry, co pozwala na swobodne przebywanie wewnątrz instalacji bez ryzyka osunięcia. Decydując się na indywidualną pracę należy w pierwszej kolejności sporządzić projekt, biorący pod uwagę stabilność wybranego drzewa, a także pełne wymiary konstrukcji dopasowane do rozmiaru działki. W przypadku większych, starych drzew, domek warto wznieść w oparciu o pień i gałęzie. Mniejsze gatunki wymagać będą użycia 3 wsporników, gwarantujących należytą wytrzymałość.

Materiałami wymaganymi w budowie będą drewniane wsporniki, deski dębowe, sosnowe bądź bukowe, a także materiały w postaci wiertarki, śrub, mieszanki betonowej, wkrętów, szlifierki i liny. Warto również zadbać o odpowiednią impregnację, chroniącą przed nadmierną eksploatacją w późniejszych latach.

W pierwszej kolejności należy określić poziom podłogi, a następnie umiejscowić w ziemi wsporniki, na których oparty będzie domek. Późniejszym krokiem jest zbudowanie podstawy połączonej śrubami oraz wycięcie podłogi stosując w tym celu przygotowaną wcześniej piłę tarczową. Po przykręceniu tej części do konstrukcji należy przejść do przygotowania ścian domku. Te elementy są zazwyczaj przygotowane w postaci gotowych części składowych, w pełni wyposażonych w okna i drzwi. Po przytwierdzeniu ich do platformy podłogowej należy przejść do ostatniego fragmentu - dachu. Końcowy element instalacji wytwarzany jest na tej samej zasadzie co ściany, który warto również pokryć papą, gwarantującą należytą izolację.

W przypadku domku na drzewie, najrozsądniejszym rozwiązaniem będą dachy płaskie bądź dwuspadowe, sprawdzające się szczególnie w niekorzystnych warunkach zimowych. Dodatkowo warto pamiętać o dopasowaniu rozmiaru i wytrzymałości wsporników do gabarytów konstrukcji.

Całkowity koszt konstrukcji

Pełen koszt budowy domku na drzewie zależy od szeregu czynników, takich jak rozmiar instalacji, wybrane materiały oraz przede wszystkim od zlecenia tego profesjonalnej firmie. Samodzielna praca ogranicza się do wydatków związanych za materiałami, które nie powinny przekraczać kilkuset złotych.

Skorzystanie z pomocy specjalistów w budowie domku dla dzieci przekłada się na zwiększenie kosztów do kilku tysięcy złotych. Jeżeli zależy nam na konstrukcji przeznaczonej dla dorosłych, należy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pomimo tego, profesjonalna firma usługowa daje gwarancję należycie wykonanej pracy w oparciu o solidnie przygotowany projekt.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%