1 lipca 2021 uruchomiono kolejną, trzecią już edycję programu „Mój Prąd”, w ramach którego możliwe jest uzyskanie dopłaty do fotowoltaiki. Sam program został przewidziany na lata 2021-2023, o ile wcześniej nie zostanie wyczerpany budżet przewidziany na dofinansowanie. Fotowoltaika, co bardzo ważne z perspektywy wnioskodawców, jest w programie „Mój Prąd” 3.0 jedynym elementem infrastruktury energetycznej, na który można uzyskać dopłaty w 2021 roku – inne komponenty mają zostać włączone do programu dopiero w 2022 roku. Zgodnie z dostępnymi informacjami na temat tego, jakie program „Mój Prąd” obejmie elementy inne niż fotowoltaika, dofinansowanie przewiduje się również na komponenty przeznaczone do magazynowania wytworzonej energii. Jest to efekt niedawnych zmian w obowiązujących regulacjach prawnych i będącego ich efektem odejścia od funkcjonującego dotychczas systemu opustów.
Aktualna edycja rządowego programu dopłat „Mój Prąd” 3.0 jest kierowana jedynie do tych inwestorów, którzy decydują się na uruchomienie przydomowej mikroelektrowni słonecznej jako osoby fizyczne. Oznacza to, że żadna firma nie może ubiegać się o dopłatę z programu „Mój Prąd”, nawet jeśli inwestycją jest tylko i wyłącznie fotowoltaika. Dofinansowanie w 2021 roku, podobnie jak w przeszłości, wymaga także, aby inwestor miał zawartą umowę kompleksową o świadczenie usług energetycznych w Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Ponadto niezbędne jest, aby inwestycja, na którą wnioskodawca chce uzyskać dopłatę, była realizowana według wytycznych określonych w obowiązujących aktualnie programach ochrony powietrza i z poszanowaniem dyrektywy 2008/50/WE.
Aby dana instalacja fotowoltaiczna mogła zostać dofinansowana w ramach programu „Mój Prąd” 3.0, konieczne jest, aby spełnione zostały łącznie wszystkie poniższe warunki:
instalacja musi mieć moc w zakresie 2-10 kWp i być przeznaczona wyłącznie na cele mieszkaniowe. Co ważne, nie ma tu znaczenia miejsce instalacji, a jedynie jej przeznaczenie – dotowana instalacja PV może zatem znajdować się na budynku gospodarczym lub na gruncie, o ile jest wykorzystywana na cele mieszkaniowe);
instalacja musi być ukończona i podłączona do sieci elektroenergetycznej, co oznacza, że projekt zakończono przed datą złożenia wniosku, a inwestor zawarł umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej i zainstalował licznik dwukierunkowy;
Sumaryczna kwota budżetu, jaki został wyasygnowany na dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu „Mój Prąd” 3.0, ma wynieść do 534 milionów złotych. Cała ta suma ma trafić do inwestorów jako bezzwrotne dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, o ile spełniają oni wymienione powyżej warunki. Podobnie jak w latach poprzednich dofinansowanie fotowoltaiki w 2021 roku może sięgać do 50% poniesionych przez inwestora kosztów kwalifikowanych, choć zauważalnej redukcji uległa maksymalna kwota dopłaty. Obecnie wynosi ona 3000 złotych na pojedynczą instalację fotowoltaiczną, która spełnia warunki przyznania dofinansowania.
Obowiązujące w 2021 roku zasady składania wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki w programie „Mój Prąd” również uległy istotnym zmianom w zakresie formy wniosku. O ile w poprzednich edycjach możliwe było złożenie wniosku o dofinansowanie fotowoltaiki w formie papierowej, o tyle „Mój Prąd” 3.0 takiej możliwości nie przewiduje. Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone w formie elektronicznej, które są dostępne na dedykowanej stronie internetowej (http://gwd.nfosigw.gov.pl). Co istotne, aby móc wypełnić taki wniosek, niezbędne jest utworzenie przez wnioskodawcę swojego konta oraz wybranie programu dopłat, z którego dany inwestor chce skorzystać. Sam wniosek należy podpisać za pomocą jednej z dostępnych w Polsce form podpisu elektronicznego, czyli bądź profilem zaufanym, bądź kwalifikowanym podpisem elektronicznym – w przeciwnym razie nie będzie można złożyć wniosku o dopłatę.
Istotną różnicą między tegoroczną edycją programu „Mój Prąd” a latami ubiegłymi jest fakt, że można wnioskować wyłącznie o jedną z dostępnych form dofinansowania do fotowoltaiki, czyli albo dopłatę z programu „Mój Prąd”, albo o dotację w programie „Czyste Powietrze”. Ponadto maksymalna kwota dofinansowania fotowoltaiki uległa zmniejszeniu do 3000 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że w kontekście stale rosnących cen energii wytwarzanej konwencjonalnie inwestycja w fotowoltaikę i skorzystanie z dotacji w ramach programu „Mój Prąd” nadal jest opłacalne i zauważalnie skraca okres zwrotu inwestycji w przydomową instalację PV.
W przygotowaniu tekstu pomógł Rafał Kręblasz, ekspert do spraw fotowoltaiki z firmy SyntezaOZE. Więcej o "Mój prąd 3.0" można przeczytać pod adresem: https://syntezaoze.pl/blog/moj-prad-3-0-doplaty-2021/.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz