Od prac ziemnych zaczyna się każda budowa, a ich prawidłowe wykonanie jest często warunkiem powodzenia całości inwestycji. Zanim na placu budowy pojawi się ciężki sprzęt wykonujący fundamenty i wznoszący ściany budynków, potrzebne jest właściwe przygotowanie terenu – bazy pod przyszły budynek. To pierwszy i bardzo ważny etap prac terenowych. Jaki jest zakres takich robót ziemnych i z jakim kosztem należy się liczyć?
Czym są roboty ziemne?
Ten zakres prac obejmuje wszelkie działania prowadzone na wstępnym etapie każdej budowy. Roboty ziemne mają doprowadzić do posadowienia budynku w gruncie zgodnie ze sztuką budowlaną i projektem. Obejmują szereg różnych czynności w zależności od rodzaju budynku oraz gruntu, który należy przygotować. Jedną z najpopularniejszych prac ziemnych jest wykonanie wykopu pod fundamenty, ale zakres tych robót jest znacznie szerszy. Obejmuje również różnego rodzaju niwelacje terenu, usuwanie przeszkód w postaci roślinności czy pozostałości dawnych zabudowań. W ich skład wchodzi również załadunek i przeniesienie usuniętego gruntu w inne miejsce, chyba, że projekt zakłada użycie go na przykład do kształtowania terenu wokół powstającego budynku.
Klasyfikacja robót ziemnych
Większość najczęściej wykonywanych robót ziemnych dzieli się ze względu na rodzaj podejmowanych czynności i/lub kształt i rozmiary terenu.
Rodzaje prac ziemnych
Roboty ziemne – podział ze względu na wielkość i ukształtowanie terenu
Jak wykonać podstawowe roboty ziemne?
Z racji charakteru prac i konieczności zachowania zgodności z projektem budowlanym, samodzielne wykonanie prac ziemnych jest dość ograniczone. Sprawdza się w przypadku niewielkich projektów lub trudnego terenu, gdzie wymagana jest większa precyzja. Najczęściej prace ziemne wymagają zastosowania specjalistycznych maszyn i urządzeń budowlanych dostosowanych do terenu. Wśród nich te, które zazwyczaj okazują się niezbędne na każdym placu budowy: koparki, spycharki, ładowarki, równiarki, walce, ubijaki i wiele innych.
Dlatego od początku budowy prace ziemne warto zlecić firmie, która kompleksowo zajmie się ich wykonaniem, zwłaszcza, że nie są one typowe jedynie dla początkowego etapu budowy, ale – w zależności od potrzeb – część z nich należy przeprowadzić także później – po jej zakończeniu (organizacja terenów zielonych wokół nowopowstałego budynku, likwidacja pozostałego urobku, zagęszczanie i kształtowanie terenu etc.).
Ile kosztują roboty ziemne?
W przypadku robót ziemnych zazwyczaj nie jest ustalona jedna cena, która obejmuje kompleksowe wykonanie usługi. Istnieje tu dość duża rozpiętość kwot, bo koszt poszczególnych prac uzależniony jest od wielu czynników zewnętrznych:
Usługi wyceniane są zazwyczaj pojedynczo i indywidualnie. Inny będzie koszt ręcznego wykonania wykopu (tutaj cena może zostać ustalona za całość prac lub 1 m bieżący wykopu), inny za wynajęcie koparki. W przypadku ciężkiego sprzętu obowiązuje stawka godzinowa (czas pracy urządzenia) i stawka za roboczogodzinę operatora urządzenia. Do kwot za pracę urządzenia każdorazowo należy doliczyć koszt dowozu lub dojazdu sprzętu na plac budowy. Oddzielnie jest również wyceniany załadunek niepotrzebnego urobku z wykopów i jego wywiezienie, usunięcie humusu, zagęszczanie czy rozplantowanie (rozłożenie) ziemi w ogrodzie lub na terenach okalających oraz wszystkie pozostałe – niezbędne czynności.
Cena wykonania robót ziemnych będzie rosła wraz z napotkanymi trudnościami w ich wykonaniu (wysoki poziom wód gruntowych, przeszkody w trakcie wykopów etc.). Na wyższą cenę robót ziemnych ma również wpływ bliskość dużych miast, gdzie większość usług ma wyższą cenę w porównaniu z terenami bardziej oddalonymi od aglomeracji lub wiejskimi. Niższą cenę można natomiast wynegocjować w przypadku rozległych i długotrwałych inwestycji.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz