Zamknij

Co to jest stan deweloperski?

(.) + 06:48, 04.06.2021 Aktualizacja: 06:48, 04.06.2021
Skomentuj

„Stan deweloperski” to określenie, jakie z pewnością napotkamy, poszukując mieszkań do zakupu. Brak formalnej definicji tego zwrotu sprawia jednak, że może kryć się pod nim wiele, często zupełnie różnych znaczeń. Do czego odnosi się to pojęcie oraz co oznacza w praktyce?

Stan deweloperski – co to oznacza?

Pod pojęciem „stan deweloperski” może kryć się bardzo wiele rzeczy. Niejednoznaczność tego określenia jest wynikiem braku obowiązującej prawnie definicji, w związku z czym jego znaczenie bywa inne w zależności od sytuacji. Ogólnie odnosi się ono do tego, w jakim stanie obecnie znajduje się dana nieruchomość i informuje, że podstawowe prace polegające na doprowadzeniu mediów zostały w niej już zakończone – mieszkanie jest więc gotowe do wykończenia. Często oznacza także, że dany lokal wciąż potrzebuje wiele uwagi, by w ogóle nadawać się do zamieszkania. Stanu deweloperskiego nie należy zrównywać z wykończeniem pod klucz – to drugie pojęcie odnosi się mieszkań wyposażonych już we wszelkie niezbędne elementy i do których można się wprowadzić od razu po zakupie. Naturalnym jest więc, że nieruchomości w stanie deweloperskim są znacznie tańsze. Nawet konieczność samodzielnego wykończenia mieszkania zwykle nie jest przeszkodą dla osób, którym zależy na oszczędności – mogą one dzięki temu mieć kontrolę nad każdym etapem prac wykończeniowych oraz dopasować wykorzystywane w nich materiały do swojego budżetu. Dla wielu osób to także okazja, by dopasować przestrzeń do własnego gustu i oczekiwań, co może znacząco poprawić komfort mieszkania.

Co wchodzi w skład stanu deweloperskiego?

To, co obejmuje stan deweloperski, zwykle jest zupełnie w przypadku każdego mieszkania. W najbardziej podstawowej wersji są to nieruchomości o niepomalowanych ścianach i suficie oraz wylaną podłogą. W skład tego minimum wchodzi także doprowadzona woda i kanalizacja, a także wszelkie niezbędne elementy instalacji grzewczej i elektrycznej. W cenę zwykle bywają wliczane także drzwi zewnętrzne oraz okna wraz z parapetami. Coraz częściej jednak sprzedający mieszkania w stanie deweloperskim zapewniają również takie elementy jak rolety czy drzwi antywłamaniowe, niekiedy wideodomofony lub klimatyzacja. Innym popularnym rozwiązaniem, na jakie decydują się deweloperzy, jest oferowanie pakietów premium dla sprzedawanych mieszkań. Obejmują one dodatkowe udogodnienia, które wykraczają poza podstawowy stan deweloperski, na przykład położenie płytek. Jako że definicja „stanu deweloperskiego” nie jest jednoznaczna, by dowiedzieć się, jakich elementów możemy spodziewać się w takim mieszkaniu, niezbędna będzie konsultacja z podmiotem sprzedającym. Warto także pamiętać, że stan deweloperski to nie to samo, co stan surowy. W przypadku tego drugiego określenia będziemy mieć do czynienia z mieszkaniem,  w którym prace takie, jak doprowadzenie mediów oraz przygotowanie instalacji elektrycznej czy grzewczej jeszcze się nie zakończyły.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim?

Wszelkie informacje na temat stanu mieszkania, jakie uzyskujemy od dewelopera, powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w umowie, gdyż to na jej podstawie będziemy zgłaszać ewentualne nieprawidłowości czy odstępstwa od zapewnień. Szczegóły takie jak klasa i rodzaj materiałów również muszą zostać ujęte w odpowiednim załączniku. Decyzję warto podjąć na podstawie skrupulatnego porównania umów. Konieczne będzie także dokładne oszacowanie budżetu oraz sporządzenie planu prac wykończeniowych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%