Zapalenie okołoustne jest to rodzaj choroby, która dotyczy mieszków włosowych. Łatwo możemy ją niestety pomylić z trądzikiem różowatym, łojotokowym zapaleniem skóry oraz alergią. Tego typu choroba jest trudna do wyleczenia i może się przyczynić do pogorszenia jakości naszego życia. Jak więc pozbyć się takiej choroby oraz jakie są jej objawy?
Zapalenie okołoustne (https://estetico.pl/zapalenie-okoloustne)to rodzaj zapalenia skóry, który pojawia się najczęściej na obszarze wokół ust. Najczęściej choroba ta dopada kobiety w wieku od 20 do 30 lat, czasem tego typu zapalenie można spotkać także u dzieci. Choroba ta potrafi utrzymywać się przez dłuższy czas nawet do kilku tygodni. Często potrafi także nawracać.
Jeśli interesują Cię tematy zdrowotne, to odwiedź serwis poprostuzdrowo.pl
Nie znamy do końca przyczyn tego typu choroby. Do pewnego czasu ludzie uważali, że tego typu zapalenie to odmiana trądzika różowatego (https://estetico.pl/tradzik-rozowaty). Obecnie wiadomo, że to bzdura. Możemy jednak wyróżnić kilka czynników, które sprzyjają pojawieniu się choroby i są to:
U dzieci natomiast dochodzi do zapalenia przez:
Najczęstszym objawem choroby jest wysypka w postaci wykwitów grudkowo rumieniowych, która występuje w okolicy ust. Jest ona bolesna i potrafi utrzymywać się przez dłuższy czas. Niekiedy mogą pojawić się także plamy oraz ropne krostki.
Tego typu leczenie polega głównie na eliminacji czynników, które przyczyniają się do powstawania i zaostrzenia choroby. W przypadku ciężkiego przebiegu zapalenia dermatolog może przepisać specjalne leki z grupy tetracyklin, które stosuje się doustnie. Długość leczenia choroby uzależniona jest przede wszystkim od stanu jej zaawansowania. Mogą minąć tygodnie za nim uporczywe problemy ze skórą zaczną znikać.
Domowe sposoby na walkę z zapaleniem okołoustnym mogą być skuteczne, lecz przed ich zastosowaniem powinniśmy udać się na konsultację do dermatologa. W tym przypadku do naturalnych metod zalicza się:
Zmianę nawyków żywieniowych. Powinniśmy wykluczyć z naszej diety odpowiednie składniki takie jak: potrawy ostre, przetworzone, słodycze, oraz fast foody
Stosowanie naturalnych maseczek, które łagodzą przebieg choroby np, z jogurtu, miodu, czy aloesu
Zapalenie okołoustne weryfikowane jest za pomocą wywiadu, który przeprowadzany jest z pacjentem oraz na podstawie zachodzących zmian skórnych w okolicy okołoustnej. W przypadku mniej charakterystycznych objawów lekarz może rozważyć pobranie biopsji skóry do przeprowadzenia badania histopatologicznego.
Istotne jest ograniczenie stosowania jakichkolwiek preparatów na skórę twarzy w szczególności kosmetyków, które mogą potencjalnie podrażniać lub uczulać. Natomiast skóra wymaga delikatnej pielęgnacji z zastosowaniem odpowiednio dobranych dermokosmetyków. W przypadku suchej skóry powinniśmy stosować kremy przeznaczone do skóry wrażliwej. Unikajmy również twardej wody. Jeśli jakość wody znajdującej się w kranie pozostawia dużo do życzenia rozważmy stosowanie wody butelkowanej do mycia twarzy. Unikajmy stosowania do mycia twarzy zwykłego mydła, gdyż może ono podrażnić oraz wysuszyć naszą skórę. Powinniśmy także zadbać o jakość oraz higienę używanych ręczników do wycierania naszej twarzy. Zwróćmy uwagę, czy do ich prania, aby nie używamy drażniących proszków oraz płynów do prania. Pod żadnym pozorem nie próbujmy powstałych zmian w wyniku choroby usuwać samodzielnie, gdyż może to jedynie przyczynić się do pogorszenia występującego problemu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz