Zamknij

Deficyt kaloryczny u kota - jak odchudzić mruczka?

(.) + 10:46, 26.04.2021 Aktualizacja: 10:47, 26.04.2021
Skomentuj

Zauważyłeś u Twojego kota charakterystyczną fałdkę pod brzuchem? To sygnał, że nadszedł czas na zmiany w jego żywieniu! Gruby kot może wydawać się zabawny i uroczy, jednak nadwaga i otyłość prowadzą do wielu powikłań zdrowotnych oraz wpływają na zachowanie Twojego pupila.

Nadwaga a otyłość u kota

Główna różnica między nadwagą a otyłością u kota polega na zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Przy nadwadze masa ciała mruczka jest większa o 15–30% od optymalnej. Zmieniając dietę naszego pupila, walkę z nadwagą możemy rozpocząć już w domu. Z kolei otyłość to choroba. Masa ciała kota jest wówczas większa o co najmniej 30% od tej właściwej. To poważny problem zdrowotny, wymagający konsultacji z lekarzem weterynarii. Leczenie otyłości polega na dobraniu odpowiedniej, niskokalorycznej diety leczniczej. W obu przypadkach wskazana jest również właściwie dobrana aktywność fizyczna.

Przyczyny nadwagi u kotów

Najczęstszymi przyczynami nadwagi i otyłości u kotów są:

- mała aktywność fizyczna,

- stres,

- przekarmianie – nadmiar kalorii w diecie np. zbyt duża ilość tłuszczów,

- dokarmianie między posiłkami – przysmakami lub resztkami ze stołu,

- błędy w żywieniu – np. dostarczanie kotu po zabiegu kastracji takiej samej ilości kalorii jak przed operacją,

- choroby prowadzące do otyłości (np. niedoczynność tarczycy),

- predyspozycje rasowe – niektóre rasy mają skłonności do tycia, np. kot europejski krótkowłosy.

Jak odchudzić grubego kota?

Odchudzanie kota jest procesem długotrwałym i wymaga od opiekuna konsekwencji i dużo cierpliwości. W pierwszej kolejności należy odwiedzić lekarza weterynarii w celu wykluczenia problemów zdrowotnych. Specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad związany z trybem życia pupila, jego aktywnością fizyczną i żywieniem. Oceni też masę ciała kota w stosunku do jego wieku, rasy i rozmiaru. Weźmie pod uwagę, czy był poddany zabiegowi kastracji/ sterylizacji.

Kolejnym krokiem jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej aktywności fizycznej. W tym celu można zaopatrzyć się w interaktywne zabawki, półki czy przeszkody. Jeśli kot zostaje w domu przez większą część dnia, warto zastanowić się nad drugim podopiecznym. Jeżeli mruczek będzie miał towarzysza do zabawy, nie będzie się przejadał z nudy lub stresu.

Najważniejszym elementem w odchudzaniu kota jest jednak dobrej jakości pokarm, czyli zdrowa, zbilansowana dieta oraz eliminacja złych nawyków żywieniowych.

Odchudzanie a deficyt kaloryczny u kota z nadwagą

Deficyt kaloryczny to sytuacja, w której organizm kota znajduje się w stanie ujemnego bilansu kalorycznego, co oznacza, że zwierzę spala więcej kalorii, niż przyjmuje. Odkładająca się u mruczka fałdka tłuszczu nie jest efektem miłości opiekuna, lecz skutkiem dodatniego bilansu kalorycznego spowodowanego np. zbyt dużą ilością pokarmu i małą aktywnością.

Przy odchudzaniu odpowiednie karmienie jest kluczowe. W celu uzyskania deficytu kalorycznego u kota pokarm i jego porcjowanie należy dobrać odpowiednio do masy ciała, wieku, rasy, stylu życia, stanu fizjologicznego podopiecznego. Należy ograniczyć liczbę kalorii w diecie. Podczas odchudzania koniecznie trzeba zapewnić mruczkowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W żadnym wypadku nie powinniśmy kota głodzić. Podczas odchudzania podajemy dzienną dawkę smacznego i pełnoporcjowego jedzenia, uwzględniając masę ciała, jaką chcemy osiągnąć. Dzienna ilość powinna być podzielona na 4–8 porcji. Działamy w myśl zasady: mało, ale często. Przy walce z nadwagą pupila należy powstrzymać się od dokarmiania go i podawania mu domowego pokarmu, który trudno jest zbilansować.

Etykieta karmy pełnoporcjowej pomoże nam w dobraniu odpowiedniej ilości pokarmu dla mruczka. Ustalając wielkość porcji dla kota z nadwagą należy kierować się jego optymalną, a nie aktualną, masą ciała. Gotowy pokarm jest opracowywany przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że będzie w 100% bezpieczny i zbilansowany. Mokre karmy Sheba sprzyjają utrzymaniu zdrowej masy ciała kotów, ponieważ w porównaniu z suchymi są około 4 razy mniej kaloryczne. Dieta Twojego pupila powinna uwzględniać zarówno pokarm mokry, jak i suchy w odpowiednich proporcjach 9:1 pod względem masy produktu.

Deficyt kaloryczny należy utrzymywać do czasu zakończenia odchudzania kota. Czas jej trwania będzie zależał od zaleceń lekarza weterynarii. Mruczek tygodniowo nie powinien tracić więcej niż 1–2% masy ciała.

Jak odchudzić otyłego kota?

Otyłość u kota to choroba. Jeśli masa ciała mruczka przekracza tę optymalną o co najmniej 30%, koniecznie musisz udać się po pomoc do specjalisty. W problemach z otyłością nie poleca się wprowadzania nowej diety bez konsultacji z lekarzem weterynarii dlatego, że otyłość może wynikać z innych przewlekłych chorób, takich jak niedoczynność tarczycy. Przed rozpoczęciem diety leczniczej należy wyeliminować tego typu choroby jako możliwe czynniki przyczyniające się do otyłości. 

Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad na temat aktywności fizycznej i żywienia oraz upewni się, że kot jest zdrowy i może rozpocząć dietę. Specjalista obliczy idealną masę ciała zwierzęcia biorąc pod uwagę jego rasę, wielkość i płeć. 

Na podstawie podanych przez Ciebie informacji lekarz dobierze odpowiednią, odchudzającą dietę leczniczą. Czas jej stosowania będzie zależał od zaleceń specjalisty. Tak jak w przypadku kotów z nadwagą, przyjmuje się, że zwierzę nie powinno tracić więcej niż 1-2% masy ciała tygodniowo.

Otyłego kota należy regularnie ważyć (np. raz w tygodniu), aby mieć pewność, że określona dieta działa. Odchudzanie kota jest procesem długotrwałym- może zająć nawet kilka miesięcy- oraz wymaga konsekwencji ze strony opiekunów.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%