Jeśli pracujesz w Niemczech lub zamierzasz podjąć tam pracę, sprawdź, z jakich ulg będziesz mógł skorzystać, rozliczając się z tamtejszym fiskusem. W wielu przypadkach można odzyskać dość dużą kwotę.
Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej znów wielu Polaków zaczęło patrzeć z zainteresowaniem na niemiecki rynek pracy. To atrakcyjny kierunek wyjazdów zarobkowych, ponieważ pensje są o wiele wyższe niż w Polsce, a do tego nie wyjeżdża się daleko. Nic dziwnego, że Polacy chętnie zatrudniają się u niemieckich pracodawców, szczególnie że ci ostatni cierpią na duży deficyt rąk do pracy. Szacuje się, że obecnie już ponad 2 mln Polaków pracuje u naszych zachodnich sąsiadów.
Wiele osób, które wyjeżdżają do Niemiec, zwraca uwagę tylko na wysokie zarobki u naszych zachodnich sąsiadów. Tymczasem czekają tam nich również wysokie koszty utrzymania, a przede wszystkim – jedne z najwyższych w Unii Europejskiej podatki.
– Wysokość niemieckich podatków potrafi przyprawić o ból głowy niejednego Polaka. Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że z wysokimi obciążeniami fiskalnymi idą w parze także wysokie zasiłki i dobra ochrona socjalna obywateli – zauważa ekspert Euro-tax Zwrot Podatku S.A. – Należy także pamiętać, że wysokie obciążenie podatkowe można czasami mocno zredukować, korzystając z różnych ulg, których jest naprawdę dużo w Niemczech. W rezultacie może się okazać, że fiskus będzie nam musiał oddać znaczną część zapłaconego podatku. W przypadku pracowników z Polski średni zwrot wynosi często 3 364 zł – podkreśla ekspert.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym przedstawiamy garść porad na temat tego, jak rozliczać się za pracę w Niemczech i jak korzystać z ulg oferowanych przez naszych zachodnich sąsiadów.
Podatnik zmniejsza swoje obciążenie fiskalne przede wszystkim za pomocą kwoty wolnej od podatku. W Niemczech nazywa się ona Steuerfreibetrag. W 2020 roku singiel nie zapłaci podatku do kwoty brutto 9 408 euro, czyli dla niego kwota wolna wzrosła o 240 euro w stosunku do 2019 roku. Natomiast w przypadku małżeństwa Steuerfreibetrag wzrosło o 480 zł i wynosi od bieżącego roku 18 816 euro. Skąd taka właśnie kwota wolna od podatku? Niemiecki rząd wyliczył, że tyle wynosi minimum socjalne.
W niemieckim prawie funkcjonuje tzw. obciążenie nadzwyczajne (außergewöhnliche Belastung). Ustawa o podatku dochodowym definiuje to obciążenie w art. 33 ust. 2 jako wydatki, które podatnik musi ponosić ze względów etycznych, prawnych i rzeczywistych. Co się za tym kryje? Chodzi po prostu o wsparcie finansowe najbliższych w różnych kryzysowych sytuacjach. Mogą to być koszty związane z leczeniem, dojazdami do lekarza, koszty opieki, pobytu rodziców w domu opieki, koszty pogrzebu, łożenie na utrzymanie najbliższych, koszty kształcenia pełnoletniego dziecka (nie mieszka w domu, jest pobierany Kindergeld), a nawet koszty związane z operacją oczu. Tego rodzaju wydatki można odliczyć od podatku, wypełniając formularz roczny. Kwota odliczenia zależy od wysokości zarobków, liczby dzieci i od tego, czy podatnik rozlicza się samodzielnie, czy wspólnie z małżonkiem.
Kolejna ulga to Kinderfreibetrag, czyli kwota wolna od podatku dla osób, które mają dzieci. W ten sposób można dodatkowo obniżyć kwotę podlegającą opodatkowaniu. Przyznanie takiej ulgi zwykle polega na tym, że niemiecki Urząd Skarbowy (Finanzamt) sprawdza, czy dla danego podatnika będzie korzystniejszy zasiłek rodzinny Kindergeld, czy właśnie kwota wolna Kinderfreibetrag. Aby otrzymać taką wolną kwotę od podatku, należy złożyć wniosek w Urzędzie Skarbowym. Od 2020 roku zmieniły się stawki Kinderfreibetrag. W przypadku indywidualnego rozliczenia podatkowego rodzica na dziecko przysługuje 2 586 euro, natomiast przy wspólnym rozliczeniu małżonków – 5 172 euro. To nie są małe pieniądze, dlatego warto zainteresować się taką ulgą.
Mając dzieci, można obniżyć wysokość podatku jeszcze w inny sposób. Warto wiedzieć, że dodatkowa kwota wolna od podatku przysługuje na opiekę nad dziećmi, a także na ich kształcenie. Chodzi tutaj o odliczenia Freibetrag für Betreuungs und Erziehungs oder Ausbildungsbedarf der Kinder. W 2020 roku taka kwota wolna wynosi na dziecko i rodzica 1 320 euro.
Jeśli chcielibyśmy zliczyć wszystkie ulgi na dzieci, z jakich może skorzystać podatnik w Niemczech, okaże się, że w sumie możemy odliczyć od podatku 7 812 euro. Do tego nie zapominajmy o kwocie wolnej od podatku, która przysługuje każdemu podatnikowi. Korzystając z takich rozwiązań, możemy naprawdę wiele odzyskać od niemieckiego fiskusa.
Przedstawione wyżej ulgi korzystne są przede wszystkim dla osób posiadających dzieci. Trzeba także pamiętać, że takie osoby mogą również ubiegać się o wspomniany już zasiłek rodzinny Kindergeld, a nawet o dodatek do tego zasiłku, czyli Kinderzuschlag. W ten sposób można skutecznie zabezpieczyć finansowo rodzinę, jeśli nawet pozostała w Polsce.