Już od ponad ćwierć wieku w klinikach okulistycznych wykonuje się laserową korekcję wzroku. Zabieg ten – choć na początku traktowany był dość egzotycznie i ludzie podchodzili do niego z pewną rezerwą – szybko zyskał na popularności i w ciągu 25 lat przywrócił dobry wzrok milionom ludzi na całym świecie. Choć dziś, ten zabieg stosowany jest powszechnie, zwłaszcza w Europie czy Stanach Zjednoczonych, wiele osób ma wciąż obawy co do tego, czy jest on bezpieczny?
Medycyna rozwija się bardzo dynamicznie, także w dziedzinie okulistyki. Z roku na rok laserowa korekcja wzorku i jej system są udoskonalane. Jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa współczesnych zabiegów? Czy powinniśmy się obawiać czegoś w trakcie lub po zabiegu?
Niemal każdy laser posiada dziś wbudowany system zabezpieczający. Niezwykle czułe kamery, potrafią wyśledzić każdy, nawet najmniejszy ruch oka i momentalnie przerwać wiązkę laserową, aby nie zrobić nam krzywdy. Chroni to maszynę przed ewentualnym błędem, który mógłby zarazić nas na niebezpieczeństwo. Bardziej od maszyn – zwykle zawodzi czynnik ludzki. Jeżeli chcemy wziąć udział w laserowej korekcji wzroku, musimy pamiętać o komplecie badań klasyfikujących do badania tj. usg gałki ocznej, topografia rogówki, badanie dna oka, pomiar ciśnienia wnątrzgałkowego czy badanie pola i ostrości widzenia.
Zobacz, czym jest starowzroczność? >>> https://zdrowie.pkt.pl/okulistyka-i-optyka/lekarstwo-na-starczowzrocznosc-tak-i-wcale-nie-musza-to-byc-okulary/
Tylko prawidłowe wyniki wyżej wymienionych badań klasyfikują nas do bezpiecznego zabiegu – nie warto więc oszukiwać i kombinować przy badaniach wstępnych – wszystkie one są robione dla naszego dobre. Bardzo ważną sprawą jest także odpowiednie przygotowanie naszego ciała do zabiegu. Jeżeli nosimy na co dzień soczewki – musimy zrezygnować z ich użytkowania na okres kilku tygodni przed zabiegiem. Odkształcają one rogówkę, przez co ma ona nienaturalną strukturę. Na kilka dni przed zabiegiem, można zrobić także badania krwi pod kątem ewentualnych stanów zapalnych, aby nie rozdrażniać ich laserem. Kobiety, na dobę przed zabiegiem powinny także zrezygnować z makijażu, aby oko mogło trochę odpocząć.
Jeżeli przestrzegamy zasad higieny i dobrze przygotujemy się do zabiegu, prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek powikłań wynosi maksymalnie 1%. Zazwyczaj wymieniane są drobne stany zapale czy zamglenia spojówki. Rzadziej natomiast zdarzają się takie powikłania jak „suchość oka”. Na szczęście, choć wyżej opisane powikłania, nie są dla pacjenta przyjemne i mogą dostarczyć sporo bólu, to wszystkie są w pełni wyleczalne.
W celu uniknięcia powikłań musimy pamiętać, że należy unikać w okresie rekonwalescencji wszelkich obciążających nasz organizm aktywności fizycznych. Przez pierwsze dwa tygodnie nie powinniśmy także niczego dźwigać (nawet zakupów), a przez okres pierwszego kwartału powinniśmy unikać basenów i wszelkich zbiorników wodnych. Do ćwiczeń można natomiast wrócić już po 4-6 tygodniach, należy jednak pamiętać, aby wszelkie „nowe zadania” konsultować z prowadzącym nas lekarzem.
Dowiedz się więcej o laserowej korekcji wzorku >>> https://charaktery.eu/artykul/a-moze-by-tak-pozbyc-sie-okularow
Bardzo ważne są też zasady higieny – poza regularną zmianą opatrunków należy pamiętać, aby zwłaszcza w pierwszych tygodniach nie pocierać oka, ani nie wkładać do niego rąk. Przez pierwszy tydzień nie powinniśmy go w zasadzie nawet myć. Oko potrzebuje po prostu kilku dni na samodzielną regenerację.
Jeżeli w naszym oku pojawi się jakakolwiek niepokojąca zmiana lub będziemy mieli jakiekolwiek obawy, warto pytać o wszystko lekarza. Jest on specjalistą w swoim fachu i jeżeli zdecydowaliśmy się na fachowca, ma na koncie setki takich zabiegów. Nie musimy się obawiać pytań. Rolą lekarza jest to, aby udzielić nam jak najlepszej opieki, abyśmy szybko wrócili do pełnej sprawności. Nawet te najbardziej błahe i drobne informacje mogą przyspieszyć tempo gojenia się naszego oka.
Odpowiadając na pytanie – jeżeli dobrze przygotujemy się do zabiegu i skorzystamy z usług fachowców, zabieg laserowej korekcji wzroku jest w pełni bezpieczny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz