Zamknij

Jak stosować monohydrat kreatyny?

(.) + 13:17, 18.10.2019 Aktualizacja: 13:20, 18.10.2019
Skomentuj

Budowa masy mięśniowej to nie tylko odpowiednio dobrane ćwiczenia siłowe oraz dieta, ale także bezpieczne, a przede wszystkim skuteczne wspomagające odżywki. Jedną z nich jest monohydrat kreatyny. Uchodzi on za efektywny i dający stosunkowo mało skutków ubocznych wspomagacz budowy ciała tzw. rzeźby. Z tego względu cieszy się dużą popularnością wśród osób, którym zależy na zdrowym, ale i względnie szybkim przyroście masy mięśniowej. Czym on jest i jak go bezpiecznie dawkować by faktycznie przyniósł oczekiwane rezultaty?

Czym jest monohydrat kreatyny i jakimi walorami się cechuje?

Wspomniana substancja jest, jak sama nazwa wskazuje, związkiem chemicznym łączącym ze sobą jedną cząsteczkę wody i kreatyny w molekułę. Jak wynika z badań, ale także samych doświadczeń kulturystów i trenerów, cechuje się on niezwykle wysoką biodostępnością, co oznacza, że jest bardzo dobrze przyswajalny przez ludzki organizm. Szacuje się, że ponad 90% podanej dawki zostaje przyswojonej przez organizm, co jest naprawdę doskonałym wynikiem. Dodatkowo kreatyna jest substancją całkowicie naturalną, tworzoną w wątrobie i rozkłada się w mięśniach tworząc pewną formę energii. Dla laików z pewnością wystarczy informacja, że kreatyna w odpowiedniej dawce jest niezbędna do efektywnej budowy masy mięśniowej, jednakże samo ciało nie jest w stanie wytworzyć jej tyle, by móc wypracować wyniki na poziomie kulturysty. Z tego względu musi być ona dostarczana do ciała w formie suplementu, takiego jak właśnie monohydrat.

Postać kreatyny czyli monohydrat jest również tani, więc ma to znaczenie dla każdego, kto chce panować nad swoim budżetem. Ze względu na to, że powinien być przyjmowany regularnie, a ściślej mówiąc codziennie i to bez przerw, cena odgrywa znaczącą cenę. Do zalet substancji na pewno można zaliczyć wygodną formę przyjmowania w kapsułkach. Oczywiście istnieją też produkty w proszku.

Jakie działanie ma monohydrat kreatyny?

Jego zastosowanie ma ścisły związek ze sportami siłowymi, zarówno jeżeli chodzi o sportowców zawodowych, jak i amatorów, którzy chcą mieć wpływ na poprawę swoich wyników. Ma wielostronne działanie:

  • zwiększa wydolność organizmu
  • sprawia, że ciało może podjąć większy wysiłek
  • poprawia nawodnienie międzykomórkowe
  • przyspiesza rozrost masy mięśniowej

Te wszystkie elementy powiązane ze sobą są niezwykle ważne w czasie treningu siłowego. Na skutek zbyt małej dawki kreatyny, tylko tej produkowanej przez organizm, niedostarczanej z zewnątrz, z pewnością osoba ćwicząca nie mogłaby podejmować tak znacznego wysiłku, ćwiczyć codziennie na siłowni i znacznie szybciej by się męczyła oraz opadała z sił. Niemożliwe byłoby więc stawianie sobie celów związanych ze sprawną i szybką budową masy mięśniowej oraz wytrzymałości. Samo jej budowanie potrwałoby znacznie dłużej, a być może nawet nie udałoby się osiągnąć założonych wyników, ponieważ kreatyna jest podstawowym budulcem mięśni. Monohydrat kreatyny pozwala znacząco pogrubi włókna mięśniowe, co oznacza, że osobie ćwiczące przybywa beztłuszczowej masy ciała, co jest bardzo ważne w kulturystyce, ale także po to, by po prostu dobrze wyglądać. Ponadto kreatyna zapobiega także ketozie, zwiększa wytrzymałość mięśni i pozwala na znacznie dłuższy ich czas pracy bez tworzenia mikrozniszczeń.

Jak dawkować monohydrat kreatyny?

Kreatynę w tej postaci przyjmuje się stale. Dawka wynosi 5 gramów na dobę. Ogromne znaczenie ma to, by faktycznie robić to codziennie bez przerw i bez tak zwanych cyklów kreatynowych, kiedy to bierze się tę substancję tylko poprzez kilka tygodni. Nie będzie to efektywne działanie, ponieważ w ten sposób nie osiągnie się pełni potencjału kreatyny, co oznacza, że mięśnie nie będą tak wytrzymałe oraz nie będą przyrastać w odpowiednim tempie. Jeżeli osoba ćwicząca chce osiągać najlepsze rezultaty i korzystać z optymalnego działania monohydratu kreatyny, powinna po ten suplement sięgać codziennie w ilości podanej wyżej. Po prostu niezbędna jest jej stała kumulacja w ciele.

Nie ma także żadnej uzasadnionej konieczności „przesycania się” tym suplementem, jak niekiedy twierdzą producenci odżywek lub kulturyści. Trzeba wiedzieć, że niewykorzystana substancja po prostu zostanie wydalona. Co prawda taki nadmiar nie powinien zaszkodzić, ale w żaden sposób nie wpłynie on pozytywnie na lepsze wynik, jeżeli chodzi o większy wzrost mięśni czy lepszą wytrzymałość ciała. Po prostu ta zbędna dawka zostanie zmarnowana.

Skąd wzięło się więc przekonanie, że trzeba brać o wiele więcej monohydratu niż zaleca się obecnie? Takie mity powielają nieraz nawet autorytety w branży. Może wynikać to ze starej szkoły i dawnego stanu wiedzy. Oczywiście, jeżeli do brania większej dawki zaprasza producent, może chodzić po prostu o to, by wydać na jego kreatynę więcej pieniędzy. Współczesne badania dowodzą, że 5 gramów dziennie to optymalna dawka.

Zachodzi także pytanie, czy przyjmować monohydrat na pusty żołądek czy też z pożywieniem. W jakiej formie lepiej zostanie przyswojony? Okazuje się, że nie ma to żadnego znaczenia i suplementu wcale nie trzeba przyjmować na czczo. Może on wtedy nawet nieco podrażniać żołądek, więc najlepszą opcją będzie spożycie suplementu po śniadaniu.

Jaki monohydrat wybrać?

Warto zwracać uwagę przede wszystkim na skład oraz producenta. Najlepiej by środek nie posiadał żadnych zbędnych dodatków oraz wielu substancji konserwujących. Im prostszy skład tym lepszy. Jeżeli chodzi zaś o markę, to najlepiej wybrać produkt producenta cieszącego się dobrą renomą w branży. Można się na przykład poradzić swego trenera, innych osób, które ćwiczą siłowo i są zadowolone ze swojego suplementu. Oczywiście cenne są także opinie na forach kulturystycznych, a także takich, gdzie osoby budujące masę mięśniową hobbystycznie udzielają sobie wzajemnie porad.

Czy kierować się ceną? W sumie każdy monohydrat ma dość przystępną cenę, więc nie będzie to najważniejsze kryterium. Tak naprawdę chodzi o to, by stosować go bez przerw w zalecanej dawce na dobę, która gwoli przypomnienia, wynosi 5 gramów.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%