Czyszczenie fug to ogromne wyzwanie. Trzeba to robić regularnie, aby osad nie nawarstwiał się, a także precyzyjnie, by przez przypadek nie uszkodzić powierzchni płytek, przy których znajduje się fuga.
Co istotne, czyszczenie wykonane w odpowiedni sposób pozwoli pozbyć się nie tylko brudu, ale także i pleśni oraz innych drobnoustrojów, które mogą się szybko namnażać, a z czasem także powodować różnorodne choroby. Jak zatem bezpiecznie i szybko usunąć zabrudzenia z przestrzeni pomiędzy płytkami w kuchni czy łazience?
Fugi, zwłaszcza znajdujące się w kuchni czy łazience narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia, które są trudne do usunięcia. Szczególnie, jeśli nie są usuwane regularnie – naloty z kamienia, rdzy, osady z mydła i wody, a także plamy wynikające z kontaktu z jedzeniem to tylko część z nich. Z uwagi na to, że w tych pomieszczeniach panuje zazwyczaj podwyższony poziom wilgoci, na fugach mogą bardzo szybko zacząć rozwijać się drobnoustroje np. pleśnie czy grzyby. Między innymi dlatego należy regularnie je czyścić, nie tylko wtedy, gdy ślady rozwoju mikroorganizmów już będą wyraźnie widoczne, gdyż wówczas może być już konieczne użycie bardzo silnych środków, które mogą wpłynąć na wygląd płytek.
Wiele osób w pierwszej chwili sięga po domowe sposoby na czyszczenie fug i płytek. Jednak o ile sprawdzają się one w przypadku usunięcia niektórych zabrudzeń, tak już w przypadku mocniejszego i zeschłego brudu oraz mikroorganizmów, nie zawsze dadzą sobie radę. Plusem takiego rozwiązania jest to, że zazwyczaj składniki do przygotowania mieszanki czyszczącej są zawsze w domu i są bezpieczne do stosowania nawet, gdy w domu są małe dzieci czy zwierzęta. Takie preparaty przygotowuje się zazwyczaj na bazie sody oczyszczonej i octu. A jeżeli chce się w naturalny sposób rozjaśnić lub wybielić fugi można użyć również soku z cytryny. Trzeba jednak wiedzieć, jakie dokładnie proporcje muszą być przygotowane i jak długo trzymać taką „papkę” na fudze, a często trudno znaleźć dokładne i spójne informacje na ten temat. Dlatego warto spróbować sprawdzonych środków chemii gospodarczej, które skutecznie rozprawią się z zabrudzeniami i mikroorganizmami, a także nie uszkodzą powierzchni płytek (o takich preparatach można przeczytać na blogu clinex.com.pl).
Zastosowanie profesjonalnych preparatów czyszczących wbrew pozorom jest bardzo proste i skuteczne. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby wybierać preparaty przeznaczone do określonej powierzchni, a także rodzaju i intensywności zabrudzenia (więcej na temat tych kwestii można przeczytać w artykule Profesjonalne środki czystości – rozwiązanie dla wymagających). W ofercie wielu producentów można znaleźć środki przeznaczone specjalnie do czyszczenia fug, należy zatem wybierać je, a nie te ogólnego zastosowania. Ich wykorzystanie jest proste, trzeba jednak trzymać się dokładnie instrukcji użycia. Zazwyczaj należy preparat precyzyjnie nałożyć na fugę, wetrzeć go przy pomocy szczoteczki, a po określonym czasie zmyć, a następnie dokładnie umyć całą powierzchnię ściany lub podłogi.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz