W celu uchronienia się przed chorobami dziąseł i zębów warto zadbać o odpowiednią pielęgnację przestrzeni międzyzębowych. Możemy skorzystać w tym celu z kilku praktycznych i prostych w obsłudze urządzeń. Doskonałym rozwiązaniem będą szczoteczki międzyzębowe oraz irygatory stomatologiczne.
Stomatolodzy podkreślają, że jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko próchnicy i paradontozy - musimy oczyszczać przestrzenie międzyzębowe co najmniej raz dziennie. Szczoteczka do zębów, nawet najnowszej technologii (np. soniczna) nie usunie z nich resztek pokarmowych i płytki nazębnej z tych trudnodostępnych miejsc.
Czym oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?
Istnieje kilka podstawowych narzędzi higienicznych, służących do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Najpopularniejsze to:
- nić dentystyczna - która jest najpowszechniej używana do czyszczenia tych miejsc. Niestety, ostatnie badania pokazują, że jej nieumiejętne stosowanie może prowadzić do podrażnienia dziąseł. Ponadto, żeby nić usunęła z powierzchni stycznych zębów wszystkie zanieczyszczenia, trzeba umiejętnie jej używać - a tego, większość osób nie potrafi. Zęby mają nierówny kształt, dlatego usuwanie płytki nazębnej z ich zakamarków może przysparzać problemów,
- irygator - to urządzenie, które oczyszcza zęby strumieniem wody pod ciśnieniem. Jego głównymi wadami jest wysoka cena, duża wielkość i fakt, że aby był skuteczny - trzeba nauczyć się z niego korzystać,
- szczoteczki międzyzębowe.
Dlaczego szczoteczki międzyzębowe są lepsze od nici dentystycznych?
Ponieważ korzystanie z nich jest o wiele prostsze, a skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń - wysoka. Badania przeprowadzone przez prof. Denisa Bourgeois'a pokazują, że stosowanie szczoteczek międzyzębowych zmniejsza częstotliwość krwawień z dziąseł o 71% - przy codziennym stosowaniu.
Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nigdy nie było prostsze
Pozbywanie się zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych przy użyciu szczoteczki międzyzębowej ogranicza się do jednorazowego ruchu przód-tył. Nie tylko sprawia to, że z tego przyrządu mogą bez problemu korzystać nawet dzieci i dorośli - ale także, że oczyszczanie nimi delikatnych miejsc przy dziąsłach, nie spowoduje podrażnienia.
Szczoteczki międzyzębowe szczególnie przydają się osobom, które noszą stałe aparaty ortodontyczne, mosty i implanty.
Budowa szczoteczki międzyzębowej
Jak mówią - w prostocie siła. Szczoteczka międzyzębowa składa się z niewielkiej rękojeści, metalowego pręcika i okręconego wokół niego włosia. Włókna są cienkie, miękkie i plastyczne - bez problemu mieszczą się między zębami i samodzielnie rozprężają się w szerszej przestrzeni. Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie szczoteczka-elektryczna.edu.pl
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów szczoteczek z różnym układem włosia, jego odmienną grubością czy gęstością. Każda szczoteczka międzyzębowa powinna być dobierana indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb jamy ustnej i wielkości przestrzeni międzyzębowych.
Przedstawiamy ofertę wiodących producentów szczoteczek międzyzębowych.
TePe
Charakteryzują się wygodną, wydłużoną rękojeścią, która ułatwia docieranie we wszystkie zakątki jamy ustnej. Główka jest niewielka, zakrzywiona w prawą stronę (co upraszcza i przyspiesza oczyszczanie tylnych przestrzeni międzyzębowych) i posiada zróżnicowaną strukturę włókien. Dzięki temu, jeszcze dokładniej czyści najdrobniejsze zagłębienia w powierzchni zęba.
Dentaid
To innowacyjne szczoteczki międzyzębowe, którymi można oczyszczać przestrzenie międzyzębowe prostopadle. Takie rozwiązanie znacznie minimalizuje ryzyko uszkodzenia dziąseł, ponieważ ułatwia manewrowanie w jamie ustnej. Drut zrobiono ze stali nierdzewnej i powleczono poliuretanem. Na nim, umieszczono opatentowane włókna Tynex®, które są wyjątkowo delikatne dla dziąseł.
Superwhite
Mają wyjątkowy kształt, który ułatwia dotarcie nawet do najdalej położonych przestrzeni międzyzębowych. Ten producent wykonuje drucik ze stopu mangany, dzięki czemu szczoteczka staje się znacznie trwalsza (przy zachowaniu delikatności dla dziąseł).
Szczoteczki międzyzębowe doskonale sprawdzą się w oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych. Wśród wielu rodzajów i modeli, każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne jednak, by idealny przyrząd, wybrać po konsultacji ze stomatologiem lub doradcą w sprawdzonym sklepie stomatologicznym.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz