Łuszczyce to łagodne schorzenie skóry polegające na jej zapaleniu oraz zaburzeniu rogowacenia. Objawia się ona czerwonymi łuskowatymi plamami, które są niebolesne, ale swędzące. Jest to choroba przewlekła, o podłożu autoimmunologicznym, która cechuje się okresowym występowaniem objawów z ich czasowym całkowitym zanikiem. Świadczą o tym przypadki łuszczycy pojawiające się u dzieci w następstwie ostrych infekcji, tj. ospa wietrzna, grypa, zapalenie płuc i oskrzeli. Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry, która może mieć początek w każdym wieku, jednak rzadko występuje we wczesnym dzieciństwie. Jej pojawienie się w początkowym okresie życia ma związek z występowaniem łuszczycy u krewnych chorego, co wskazuje na pewien dosyć istotny wpływ predyspozycji genetycznej. Jednak nawet w tym przypadku, muszą pojawić się pewne określone czynniki, które wyzwalają pojawienie się choroby po raz pierwszy oraz jej kolejne nawroty. Są to m.in: stres, infekcje paciorkowcowe, nadwaga, oparzenia słoneczne, a także przyjmowanie niektórych leków.
Jakie są charakterystyczne objawy łuszczycy?
Typowe są uniesione, wyraźnie odgraniczone czerwone plamy ze srebrzystym połyskiem, który przypomina rybią łuskę. Towarzyszy temu również zapalenie manifestujące się zaczerwienieniem miejsc zmienionych chorobowo. Charakterystyczne zmiany lokalizują się głównie w dole łokciowym i kolanowym, na skórze głowy oraz nad pośladkami. Rzadziej za uszami oraz w fałdach skórnych, a u co drugiej osoby łuszczyca manifestuje się także zmianami na paznokciach.
U co trzeciej osoby chorującej rozwija się również artropatia łuszczycowa, która objawia się dolegliwościami ze strony stawów w postaci ich bolesności i porannego sztywnienia.
Czy łuszczycą można się zarazić?
Wielu osobom nasuwa się podstawowe pytanie - czy łuszczyca jest zaraźliwa? Istnieje powszechne przekonanie, że łuszczycą można zarazić się podobnie jak grypą. Jest to częstym powodem poczucia odrzucenia, dużego dyskomfortu oraz pewnego rodzaju społecznego napiętnowania osoby chorującej. Jednak czy łuszczycą można się faktycznie zarazić? Otóż absolutnie nie. Podanie ręki, picie z tego samego kubka, pływanie w tym samym basenie czy spanie w jednym łóżku nie sprawi, że osoba zdrowa zarazi się łuszczycą od osoby na nią chorującej. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, co oznacza, że jej pierwotne podłoże nie leży bezpośrednio w żadnym czynniku zewnętrznym, ale wewnątrz chorującego organizmu, w jego genach. Potrzebny jest jedynie bodziec, który pobudzi łuszczycę do manifestacji dolegliwości dla niej charakterystycznych. Oczywiście zdarza się także, że część przypadków występuje jako ścisłe następstwo, wywołane głównie przyjmowaniem leków tj. betablokery stosowane w kardiologii, które są wyzwolicielami choroby głównie u osób starszych.
Bardzo ważna jest świadomość tego faktu, ponieważ możemy oszczędzić osobie chorującej dodatkowego stresu wynikającego z negatywnych komentarzy i spojrzeń oraz poczucia braku akceptacji osób z bliskiego otoczenia oraz tych całkiem przypadkowych. Wsparcie najbliższych jest kluczowym elementem akceptacji choroby i własnego ciała zmieniającego się pod jej wpływem.
Źródło: https://www.febumed.com.pl/Czy-luszczyca-jest-zarazliwa-blog-pol-1507535606.html
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz