Wózki widłowe od lat pomagają w transporcie. Można za ich pomocą umieszczać towary na regałach i pobierać je stamtąd, transportować dowolne ładunki na paletach, ładować i rozładowywać samochody, przewozić półfabrykaty między poszczególnymi halami w zakładzie przemysłowym etc. Typowy wózek widłowy to właśnie owe charakterystyczne widły, służące do transportu palet. Można jednak rozbudować wózek widłowy o elementy dodatkowe, co sprawi, że będzie on w stanie wykonywać rozmaite funkcje dodatkowe. Różnorodny osprzęt do wózków widłowych znaleźć można między innymi w Europejskim Centrum Innowacyjnym pod adresem http://www.eci.com.pl/.
Może to być na przykład pazur dociskowy. Nie każdy ładunek jest opakowany i ustabilizowany – czasem wózkiem widłowym przewożone są drewniane bale albo rury. Bardzo łatwo je po drodze zgubić i uszkodzić. Rozwiązaniem jest pazur dociskowy w postaci dwóch zakrzywionych, sterowanych hydraulicznie zacisków, które unieruchamiają przewożony ładunek na karetce. Można w ten sposób chwytać i bezpiecznie przewozić elementy nawet o średnicy 1 metra.
A co z beczkami?
Pazur nie byłby tu najlepszym rozwiązaniem, ale zamiast niego można zamontować na wózku specjalny uchwyt do transportu beczek. Może on podnosić jedną lub dwie beczki naraz w zależności od wersji. Specjalne kleszcze chwytają górną krawędź beczki, której bok jest stabilizowany półokrągłą podporą na dole. Mogą to być zarówno beczki stalowe, jak i z tworzyw sztucznych. Operator wózka nie musi z niego schodzić, chwytak działa automatycznie. Istnieją także chwytaki do beczek leżących.
Wózek – kontenerowiec
Do wózka widłowego można też dołączyć kontener i przewozić w ten sposób materiały sypkie lub drobnicę, gruz, śmieci, a nawet materiały silnie zawilgocone. Do wyboru są np. kontenery przechylne wysypowe, które można nawet doposażyć w kółka. Umieszczony na widłach kontener można silnie wychylić do przodu, doprowadzając do wysypania ładunku. Wersja z klapą chroni zawartość kontenera przed deszczem i wiatrem. Wieko otwiera się samoczynnie podczas rozładunku.
Kontener z otwieranym dnem pozwala z kolei gromadzić i przewozić nie tylko gruz i odpadki, ale też rozmaity złom, ścinki i wióry. Rozładunek odbywa się za pomocą dźwigni otwierającej dno. Nośność takiego kontenera może wynosić nawet dwie tony.
Wózek – platforma robocza
Specjalnie skonstruowany kosz osobowy może służyć jako platforma robocza, umożliwiająca bezpieczne wykonywanie prac na wysokości. Powstaje w ten sposób niejako mobilne rusztowanie, które można wykorzystywać podczas rozmaitych prac konserwacyjnych, naprawczych, malarskich etc. Platforma jest dodatkowo zabezpieczona przed zsunięciem się z wózka, ma barierki i antypoślizgową powierzchnię dla pracowników.
Wózek do odśnieżania?
Zalegający zimą śnieg może powodować spore utrudnienia w zakładzie pracy. Do odśnieżania można wtedy zaprząc wózek widłowy wyposażony w pług śnieżny. Lemiesz o szerokości 1,5 m i wysokości 70 cm wykonany z czteromilimetrowej blachy poradzi sobie bez trudu z nadmiarem śniegu.
0 0
Również mniejsze wózki transportowe są bardzo przydatne na magazynach, szczególnie jeśli trzeba przetransportować coś mniejszej wagi na krótszy dystans. My swoje wózki mamy od sklepu Skladuj24, który szczerze polecam.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz