Jedni lubią zapachy lekkie, inni wyraźne, jeszcze inni kwiatowe lub cytrusowe. Perfumy to w efekcie kompozycja kilkudziesięciu zapachów, ale dominującą rolę odgrywają zapachy o podobnym charakterze. Tworzą one rodzinę zapachów.
Zapachy cytrusowe
Zapachy owocowe charakteryzują się lekkością i świeżością, dlatego najczęściej używane są do stworzenia nuty głowy (najbardziej wyczuwalna, to ją czujemy w pierwszej kolejności). W tej grupie znajdują się ekstrakty limonki, pomarańczy, cytryny, grejpfruta, mandarynki oraz kwiatów tych drzew owocowych. Dodają energii i pobudzają do działania, często stanowią składnik perfum dla sportowców.
Zapachy kwiatowe
To najliczniejsza rodzina zapachowa. Najczęściej tworzone są mieszanki z dominacją zapachu jednego kwiatu, np. róży, jaśminu, bzu, konwalii. Szczególnie chętnie wybierane przez kobiety bez względu na wiek. Zapachy kwiatowe dodawane są także do perfum unisex.
Zapachy orientalne
Bardzo popularna rodzina chętnie łączona z pozostałymi w bardziej złożone kompozycje. Mają wyrazisty, ciepły zapach o zabarwieniu zmysłowym i erotycznym. Zawdzięcza to roślinom charakterystycznym dla bliskiego i Dalekiego Wschodu jak piżmo, ambra, cywet, wanilia, cynamon, goździk, sandałowiec. Zapachy tej grupy są ciężkie i trwałe, dlatego najczęściej wykorzystywane są do tworzenia nuty bazy. Perfumy z zapachem Orientu podkreślają indywidualizm.
Zapachy drzewne
Zdecydowanie ciepłe, żywiczne kojarzą się z naturą i spokojem. Ich wyrazistość sprawiła, że używano ich głównie do komponowania perfum dla mężczyzn, ale ostatnio coraz częściej stosowane są również w perfumach damskich. Tworzone są z drzewa sandałowego, cedru, sosny, drzewa różanego, gwajakowego, piżma, wetiweru oraz paczuli.
Zapachy zielone
Charakterystyczną cechą tych zapachów jest lekkość, świeżość i naturalność, przywodzą na myśl pachnące, kwitnące łąki. Rodzina zapachu tworzona jest z traw, herbat zielonych, bambusa, ziół, młodych liści, polnych kwiatów. Zapach jest niezwykle odświeżający.
Zapachy szyprowe
Określenie pochodzi od francuskiej nazwy Cypru (Chypre) i zostało stworzone przez Francoisa Coty. Zachwycony pobytem na wyspie stworzył nowe perfumy o tej nazwie. W skład zapachów szyprowych wchodzą mech, wetiwer, paczula, sandałowiec oraz cytrusy, czasami bergamotka i dąb. Dodatek bergamotki sprawia, że zapach działa antydepresyjnie, relaksująco.
Zapachy paprociowe (fougere)
Zapach niesie świeżość i tajemniczość. Zawiera przede wszystkim mech, paproć, lawendę, bazylię, kolendrę. Często łączone są z zapachami kwiatowymi. Najczęściej na ich podstawie produkuje się perfumy unisex.
Zapachy skórzane
To zapachy ciężkie, wyraziste, najczęściej wykorzystywane do produkcji perfum dla mężczyzn. Łączą w sobie aromat skóry, palonego drewna i tytoniu.
To rodziny zapachowe stworzone na bazie składników naturalnych. Osiągnięcia w dziedzinie chemii pozwoliły na stworzenie kolejnych rodzin zapachów syntetycznych. Możliwości w tym zakresie wydają się nieograniczone, ale zapachy te nie posiadają subtelności zapachów naturalnych. Najważniejszą ich zaletą są znacznie niższe koszty pozyskiwania, dzięki temu perfumy stały się powszechnie dostępne.
Źródło: www.perfumerianiebieska.pl
Artykuł sponsorowany
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz