Zamknij

Gdzie się leczyć i robić badania profilaktyczne w 2024?

15:36, 13.02.2024 Anna Leder rzeczniczka prasowa NFZ Oddział Łódź Aktualizacja: 15:46, 13.02.2024
Skomentuj

Łódzki Oddział NFZ przygotował wykaz placówek medycznych mających umowę z Łódzkim NFZ w 2024 roku, w których można skorzystać z badań obrazowych i badań profilaktycznych. Lista, którą załączamy obejmuje placówki w powiatach kutnowskim, łęczyckim, łowickim, rawskim, skierniewickim i w Skierniewicach. Jest aktualna na koniec grudnia 2023 r. numery telefonów i dane adresowe przekazały placówki medyczne. 

Przypominamy, że do poradni specjalistycznej koniecznej jest skierowanie. Skierowanie nie jest potrzebne do następujących lekarzy specjalistów:

  • ginekologa i położnika,
  • onkologa,
  • psychiatry,
  • wenerologa,
  • dentysty.

Lekarz leczący Cię w poradni specjalistycznej jest zobowiązany do pisemnego informowania lekarza rodzinnego o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, ich dawkowaniu i czasie stosowania oraz o wyznaczonych wizytach kontrolnych. W razie konieczności powinien wystawić Ci zaświadczenie z rozpoznaniem choroby i zalecaną farmakoterapią, na podstawie którego lekarz POZ może kontynuować leczenie wypisując wskazane przez specjalistę leki.

Szczególne uprawnienia

Przypominamy o grupie pacjentów, którzy mają szczególne uprawnienia:

  • kobiety w ciąży;
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osoby o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
  • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
  • inwalidzi wojenni i wojskowi; kombatanci;
  • cywilne niewidome ofiary działań wojennych;
  • działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych;
  • świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu;
  • osoby deportowane do pracy przymusowej;
  • uprawnieni żołnierze lub pracownicy, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
  • weterani poszkodowani, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
  • żołnierze zawodowi, o których mowa w art. 287 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych;
  • żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, o których mowa w art. 325 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń udzielanych w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych.

Uprawnionemu pacjentowi, jeśli zgłasza się o udzielenie świadczeń w szpitalu lub świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, udziela się tych świadczeń - co do zasady - w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie jest to możliwe, placówka medyczna ustala inny termin - poza kolejnością wynikającą z listy oczekujących. Pamiętajmy, że w przypadku AOS termin ten nie może być dłuższy niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Termin 7 dni nie dotyczy zatem świadczeń szpitalnych!

Pamiętaj o profilaktyce

W nowym roku warto pamiętać o profilaktyce, można skorzystać z wielu badań bez skierowania i bez kolejki. W profilaktyce raka piersi są korzystne zmiany nie tylko dla zdrowych pań, ale także dla tych, które chorowały na raka piersi. Aktualnie mammografia profilaktyczna jest co 2 lata dla kobiet w wieku 45-74 lata, co 12 miesięcy w grupie kobiet z dodatkowymi czynnikami ryzyka (diagnoza raka piersi wśród najbliższych członków rodziny - matki, siostry lub córki, a także posiadanie mutacji genów BRCA1 lub BRCA2). Od 1 stycznia 2024 r., kobiety, które miały wcześniej zdiagnozowaną zmianę nowotworową piersi, mogą ponownie wziąć udział w programie co 12 miesięcy, gdy zakończyły swoje leczenie i 5-letni okres monitorowania lub nie zakończyły leczenia, ale po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi są w trakcie uzupełniającej hormonoterapii. Rak w jednej piersi zwiększa ryzyko ponownego zachorowania.

‌Więcej kobiet skorzysta także z cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Cytologia w każdej poradni ginekologicznej z umową z NFZ jest dostępna co 3 lata dla kobiet w wieku 25-64 lata, co 12 miesięcy w grupie kobiet ze zwiększonym ryzykiem (zakażonych HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne lub zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka).

Nowy rok warto zacząć od kompleksowych badań, Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia przygotowały wiele bezpłatnych programów profilaktycznych. Mogą pomóc Ci zapobiec chorobie lub wykryć ją na wczesnym etapie, co ułatwi jej wyleczenie. Polecamy program  Profilaktyka 40 Plus – program dla wszystkich osób powyżej 40 roku życia, to oznacza, że mogą z niego skorzystać także osoby 60, 70-letnie i starsze. Pierwszy krok to wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu.  Ankietę wypełnisz w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajdziesz ją w zakładce „Profilaktyka". Ankietę wypełnisz też przez telefon. Pomoże ci w tym konsultant. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer +48 800 100 101. Infolinia działa przez cały tydzień, w godzinach 8:00-18:00. Możesz to zrobić również w placówce medycznej, która realizuje program.

Kolejna propozycja to badania w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia. Mogą z niego skorzystać wszystkie osoby w wieku od 35 do 65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia oraz nie korzystały w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), również u innego świadczeniodawcy. Na podstawie badań lekarz oceni ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia. Dowiesz się, ile lat ma Twoje serce i czy grozi ci udar lub zawał.

Gdzie się leczyć?

Przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta podpowiadają, gdzie znajdziesz placówkę medyczną, do której masz skierowanie, jaki jest czas oczekiwania, gdzie uzyskać pomoc medyczną w razie choroby w nocy oraz dni wolne od pracy. Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta oferuje również czat oraz rozmowy w języku migowym. TIP działa całodobowo. Połączenie z numerem infolinii – 800 190 590 – w całej Polsce jest bezpłatne.

Listę placówek można także sprawdzić samodzielnie: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/

 

(Anna Leder rzeczniczka prasowa NFZ Oddział Łódź)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%