Zamknij

Nowe placówki. Pomoc w kryzysie psychicznym dla dzieci i młodzieży

11:26, 10.01.2024 Anna Leder rzeczniczka prasowa NFZ Oddział Łódź Aktualizacja: 11:26, 10.01.2024
Skomentuj Zdjęcie dodane przez Pixabay: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zblizenie-smutnego-dziecka-opartego-na-drewnianym-krzesle-256657/ Zdjęcie dodane przez Pixabay: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zblizenie-smutnego-dziecka-opartego-na-drewnianym-krzesle-256657/

Dzieci i nastolatki w kryzysie psychicznym od 1 stycznia 2024 r. mają do dyspozycji kolejne miejsca, w których otrzymają pomoc w ramach umowy z NFZ. Łódzki NFZ zakontraktował w Sieradzu nowy ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzież oraz 2 centra zdrowia psychicznego z oddziałem dziennym i poradnią zdrowia psychicznego w Pabianicach i w Łodzi.

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny są podstawą nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pomocy udzielają tu specjaliści - psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą tu zgłaszać się – bez skierowania - rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna  prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi. W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyta, porady domowej lub środowiskowe. Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Dlatego ważne jest, aby ośrodek był jak najbliżej domu. Od 1 stycznia 2024 r. młodzi ludzie w kryzysie psychicznym mogą korzystać z ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I poziom) prowadzonego przez Wolmed w Sieradzu. W Sieradzu taka pomoc jest udzielana już od kwietnia 2020 w ośrodku I poziomu prowadzonym przez NZOZ MarkMed. Jednak ze względu na liczbę nastolatków w powiecie, chcąc polepszyć dostęp do tej opieki i skrócić czas oczekiwania na pomoc Łódzki NFZ zakontraktował świadczenia psychologów i psychoterapeutów w dodatkowym ośrodku.

Od 1 stycznia umowę z Łódzki NFZ  mają Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Łodzi i Pabianicach. Centra działają na drugim z trzech poziomów nowego modelu, w jaki zorganizowana jest ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tu młodzi pacjenci z zaburzeniami nastroju, nerwicami związanymi ze stresem, zaburzeniami psychotycznymi uzyskają fachową wielospecjalistyczną pomoc. Centra prowadzą poradnie zdrowia psychicznego oraz oddziały dzienne psychiatryczno-rehabilitacyjne dla dzieci (trzeba mieć do nich skierowanie). W Centrach jest lekarz psychiatra dla dzieci i młodzieży, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki mogą skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego. Na oddziale dziennym podopieczni mają opiekę lekarską i pielęgniarską, leki, programy terapeutyczne, niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne, edukację i konsultacje dla rodzin.

Od 1 stycznia w naszym regionie jest już 31 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Przeanalizowaliśmy potrzeby o możliwości i chcemy dalej poprawiać dostęp do tego rodzaju opieki, dlatego ogłosiliśmy kolejne konkursy ofert w Łodzi oraz powiatach: pabianickim, bełchatowskim, tomaszowskim, zgierskim – A. Olsiński dyrektor ŁOW NFZ.

Z raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. r.ż. , którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 korzystało ich 39 tys., w 2021 r. już o 22% więcej – 56,7 tys.

Łódzkie ma jeden z najwyższych w Polsce odsetków osób, czyli 4, 9 %,  w stosunku do ludności województwa, które w 2021 roku zrealizowały co najmniej jedną receptę na refundowany lek przeciwdepresyjny.  Z danych ŁOW NFZ wynika, że w 2022 r. 17-latkom w Łódzkiem lekarze wypisali 10 675 opakowań leków przeciwdepresyjnych (22 314 – tylu jest wszystkich 17-latków w Łódzkiem).

*raport NFZ o depresji: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-depresja

 

LISTA WSZYSTKICH PLACÓWEK I,  II i III POZIOMU PSYCHIATRII DLA DZIECI:

 

https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/jak-sie-leczyc/u-lekarza-w-szpitalu/1452-opieka-psychiatryczna-i-leczenie-uzalenie

 

 

PLACÓWKI z umową z NFZ od 1 stycznia 2024

 

CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - II POZIOM REFERENCYJNY

PABIANICKIE CENTRUM MEDYCZNE

PABIANICE

UL. JANA PAWŁA II 68

422253930

* PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO DLA DZIECI
* ODDZIAŁ DZIENNY PSYCHIATRYCZNY REHABILITACYJNY DLA DZIECI

CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - II POZIOM REFERENCYJNY

SPECJALISTYCZNY PSYCHIATRYCZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W ŁODZI

ŁÓDŹ

UL. MIELCZARSKIEGO 35

426163535

* PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO DLA DZIECI
* ODDZIAŁ DZIENNY PSYCHIATRYCZNY REHABILITACYJNY DLA DZIECI

OŚRODEK ŚRODOWISKOWEJ OPIEKI PSYCHOLOGICZNEJ I PSYCHOTERAPEUTYCZNEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - I POZIOM REFERENCYJNY

WOLMED

SIERADZ

POLSKIEJ ORGANIZACJI WOJSKOWEJ 92/94

695386820

PORADNIA PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI

 

(Anna Leder rzeczniczka prasowa NFZ Oddział Łódź)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

DziadekDziadek

0 0

Nie rozumiem.Rodzice i dzieci wpatrzeni w Jurka Owsiaka( zaraz kolejna edycja) wszyscy tacy dobrzy i pomocni.Nauczyciele wysoko kształcenia, specjalistyczne wyszkoleni, a młodzież ma coraz większe problemy psychiczne.Za moich czasów nauczyciele mieli średnie wykształcenie, ludzie ledwo przeżyli wojnę i oglądali prawdziwe dramaty, nie było WOŚP , i nikt mi znany nie miał ADHD , albo problemów psychicznych. 19:01, 10.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%